Moderní technologie pronikají téměř do všech oblastí našeho života. Jen si vzpomeňte na ty nepříjemné pocity, když máme být jen několik dní bez chytrého telefonu nebo připojení k internetu. Jak jinak si taky naplánovat svůj volný čas, objednat týdenní nákup nebo být v kontaktu se svými blízkými?
Svět se v posledních letech mění velkou rychlostí a mnohé z těchto změn nám mohou ve spěchu každodenního života uniknout. Určitě se však čas od času zastavíte a zamyslíte se nad tím, co to vlastně znamená být dnes „sociální“, obzvláště ve světě sociálních sítí. Pomáhají nám technologie a umělá inteligence v pocitu spojení s ostatními, nebo nám v něm naopak brání? Proč tolik lidí, přestože žije ve světě, kde je spojení s ostatními lidmi snazší než kdy jindy, pociťuje osamělost?
Osamělost je dnes častější než kdy jindy. Dokonce byla označena za globální problém veřejného zdraví a výzkumy ukazují, že může poškodit lidské zdraví stejně jako kouření.
Přitažlivost umělé inteligence
Je velmi pravděpodobné, že řada z nás už žije s nějakou formou konverzační umělé inteligence (AI). Patří mezi ně virtuální asistenti, jako je Alexa nebo Siri a samozřejmě i ty založené na velkých jazykových modelech jako velmi dobře známý chatbot ChatGPT. Umělá inteligence nám se svým revolučním potenciálem v mnoha oblastech života může poskytnout i potřebnou podporu, a dokonce být lékem právě na již zmíněnou osamělost. Může však nahradit skutečnou interakci s lidmi?
Změny v komunikaci a všudypřítomnost AI stále více ovlivňují různé aspekty našeho života, a rozhodně připravily půdu pro rozšíření AI společníků a společnic. Díky nim můžeme mít svou dávku sociální interakce a nemusíme ani vycházet z domova. Odpadají navíc naše pocity viny za pozdní odpovědi na zprávy přátel, společenský stud při seznamování v „reálném světě“ a obavy, že nejsme dost dobří přátelé, když se pravidelně nezajímáme o novinky ze života ostatních.
Lék na osamělost
Zdá se, že mnoha lidem se způsob života ve vztazích s AI líbí. Nedávný průzkum mezi britskou veřejností ukázal, že více než 70 % respondentů věří, že chatboti s umělou inteligencí mohou být klíčovými hráči v boji proti osamělosti, přičemž více než 50 % účastníků průzkumu uvedlo, že si myslí, že vývoj této technologie může výrazně zlepšit kvalitu jejich života. Jeden z mnoha pohledů na vztah s umělou inteligencí a boji proti osamělosti nabídl například film „Ona“ z roku 2013:
Náš AI protějšek
Než se pustíme do vztahu s umělou inteligencí, musíme lépe porozumět jejímu vlivu na naše sociální interakce v reálném životě – zahrnuje to etické otázky, soukromí, bezpečnost a další rizika spojená s touto technologií.
Podívejme se stručně na některé výhody a nevýhody, které s sebou nese budování „vztahu“ s AI.
Výhody společníků s umělou inteligencí
Dostupnost 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
Váš AI společník či společnice nemá z povahy věci žádné jiné závazky, tudíž je kdykoli k dispozici a poskytuje podporu podle naší potřeby. Je to ideální řešení, pokud žijete sami a chcete si například večer s někým popovídat o svém dni.
Nemají žádné předsudky
Všichni to známe – o některé části svého života se nechceme dělit s ostatními. S umělou inteligencí se ale můžeme svobodněji bavit beze strachu z odsouzení a kritiky. Pokud se člověk více stydí nebo má netradiční koníčky či zájmy, AI může fungovat jako důvěrník pro sdílení našich pocitů a zájmů.
Přizpůsobí se
Umělou inteligenci lze přizpůsobit individuálním preferencím – můžeme si dokonce nechat vytvořit společníka, který bude napodobovat naše oblíbené influencery nebo celebrity. Díky této personalizaci může mít umělá inteligence zájmy jako my a obohatit tak naše koníčky o další nápady.
Nevýhody AI společníků
Nedostatek skutečných emocí
Umělá inteligence sice dokáže simulovat emoce a empatii, ale chybí jí skutečné emocionální porozumění a hloubka, které jsou obsaženy ve skutečných lidských vztazích. A takové povrchní spojení nemusí úplně uspokojit naše emocionální potřeby. Umělá inteligence se nikdy nebude moci srovnávat s našimi životními zkušenostmi nebo se s nimi ztotožnit, protože žádné nemá. Jednoduše řečeno, někdy to prostě nemusí „pochopit“.
Otázky etiky
V případě poskytování našich osobních údajů je samozřejmě potřeba pečlivě zvážit riziko narušení našeho soukromí a potenciálního zneužití našich dat. S nárůstem počtu modelů umělé inteligence musí stejně vzrůstat i naše ostražitost, abychom dokázali zajistit, že informace, které dále šíříme, jsou v bezpečí a soukromé.
Riziko závislosti
Závislost na AI může vést k sociální izolaci a bránit rozvoji smysluplných lidských vztahů. Hrozí, že se člověk časem může stát závislým na svém digitálním důvěrníkovi a nebude již cítit takovou potřebu socializace v „reálném životě“.
Omezené porozumění
Umělá inteligence se může snažit porozumět složitosti lidských emocí. Ale má s tím problémy. Pokud například hledáte někoho, komu byste si mohli postěžovat, jaký jste měli špatný den, a váš AI důvěrník odpovídá spíše logicky než soucitně, může vás to ještě více frustrovat.
Jak bezpečný je vztah ve světě umělé inteligence?
Obavy o soukromí
Vztah s AI vytváří prostředí, ve kterém můžeme mít sklony sdílet mnoho osobních informací. Bez dostatečné ochrany soukromí a dat se tyto informace mohou velmi snadno stát cílem kybernetických zločinců. Pokud s umělou inteligencí sdílíme informace o svých narozeninách nebo oblíbeném jídle, existuje šance, že kdokoli, kdo získá přístup k těmto údajům, bude moci uhodnout naše hesla. Tím se vystavujeme většímu riziku krádeže identity a podvodů.
⇒ Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Riziko zneužití poskytnutých informací
S rozvojem AI mohou kyberzločinci nacházet nové příležitosti, jak nás přimět ke škodlivým činnostem. Mohou nás například nabádat, abychom jim posílali peníze, šířili dezinformace nebo se setkávali se špatnými lidmi.
⇒ ChatGPT: Stojíme na prahu nové éry podvodných zpráv?
Narušení osobního prostoru
Programy umělé inteligence, které k interakci používají kamery nebo mikrofony, mohou narušit naše soukromí, pokud nejsou řádně zabezpečeny. Pokud se tyto záznamy dostanou do nesprávných rukou, mohou kyberzločincům poskytnout vše, co potřebují k vydírání nebo krádeži naší identity.
⇒ Mohou nás technologie odposlouchávat?
Vytvoření bezpečného prostoru pro vztah s AI
AI nabízí nový a jistě vzrušující přístup k řešení našich lidských potřeb. Má mimo jiné potenciál výrazně zmírnit osamělost některých lidí a díky své schopnosti učit se z interakcí se umělá inteligence může dokonce specializovat na interakci s lidmi trpícími poruchami duševního zdraví nebo komunikačními obtížemi.
Neexistuje však univerzální metoda, která by vyhovovala všem. Pokud se pouštíte do světa vztahů s umělou inteligencí, buďte ostražití. Pokud jde o osobní údaje, nepodceňte jejich kvalitní zabezpečení a včas řešte vše, co se vám bude zdát podezřelé.
⇒ 5 velkých otázek kolem virtuální reality
⇒ Modré světlo nedá spát – proč je to problém pro online bezpečnost?
⇒ Znáte nejčastější podvody s kryptoměnami?
Tento článek vznikl ve spolupráci s týmem