Virové hrozby v srpnu: Adware Agent představoval třetinu zachycených hrozeb

Notebook na stole

Jedná se o zástupce z tzv. potenciálně nechtěných aplikací (Potentially Unwanted Applications, PUA), jež se mohou projevovat jako nevyžádané reklamy nebo aktualizace softwaru. Na druhou příčku žebříčku nejčastěji se vyskytujícího malwaru vystoupal příbuzný adware HTML/Adware.Agent.A, který dosáhl podílu 5,32 %.

Máme tu na předních místech dvě hrozby, které si jsou zdánlivě velmi podobné, ale rozdíly tu samozřejmě jsou. JS/Adware.Agent.AA je javascript, který zobrazuje na webových stránkách reklamy, jež se snaží přimět uživatele ke stažení škodlivého doplňku do internetového prohlížeče. Nejčastěji se s nimi setkáváme na stránkách, kde jsou streamovány nelegální kopie filmů.

Naproti tomu s kódém pod označením HTML/Adware.Agent.A se nejčastěji setkáváme v podobě on-line dotazníku, za jehož vyplnění je uživateli slíben hodnotný produkt, například mobilní telefon. Tímto příslibem se snaží útočníci z uživatele získat takové údaje, které mohou dále použít k přímé či nepřímé monetizaci.

Zatímco adware zažívá na českém internetu boom, „těžební“ malwary, které dominovaly internetovým hrozbám v celé první polovině letošního roku, jsou již od začátku léta na ústupu.

Nejčastější škodlivý kód, který zneužívá výpočetního výkonu zařízení uživatele ke skryté těžbě kryptoměn, malware JS/CoinMiner, se v srpnu propadnul na třetí příčku nejčastějších online hrozeb. Jeho podíl oproti červenci klesl téměř o čtyři procentní body na 4,63 %.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za srpen 2018:

  1. JS/Adware.Agent.AA (32,3 %)
  2. HTML/Adware.Agent.A (5,32 %)
  3. JS/CoinMiner (4,63 %)
  4. SMB/Exploit.DoublePulsar (3,71 %)
  5. JS/Adware.AztecMedia (3,61 %)
  6. HTML/FakeAlert (2,82 %)
  7. HTML/ScrInject (2,6 %)
  8. JS/Redirector (1,68 %)
  9. Win32/GenKryptik (1,59 %)
  10. Android/Agent.ASH (1,53 %)
Exit mobile version