Děti mívají tendence vyhledávat možnosti, jak si zjednodušit život
Děti mívají tendence vyhledávat možnosti, jak si zjednodušit život. Nevýhodou tohoto přístupu je fakt, že se tím často vystavují riziku. Přechází silnici tam, kde se zrovna nachází (proč se obtěžovat s nějakým přechodem pro chodce, že?), nenosí přilbu, když jezdí na skateboardu (vždyť na skejtu jezdím docela dobře, ne?), nechávají svoje kola nezamčená (proč by mi ho měl někdo ukrást?).
První věc, která jim začne vadit v digitálním světě, jakmile nabývají svoje první zkušenosti s internetem, je obvykle heslo. Děti inklinují k tomu, že používání hesla zakáží nebo s ním nakládají tím nejjednodušším možným způsobem. Vyberou si to nejsnadněji představitelné heslo – ideálně jeden jediný znak. Pokud to nefunguje, nastavují heslo jako například „heslo“, „qwertz“, „123456“ – nebo jméno. Vlastní jméno je snadno zapamatovatelné, ne? Nebo jméno psa, přítele, sportovního idolu, oblíbeného zpěváka…
Co se týče síly hesla, je důležité najít kompromis mezi jeho složitostí a schopností zapamatovat si ho
Pokud jde o tvorbu co nejjednodušších a zapamatovatelných hesel, dospělí se často příliš neliší od dětí
Pokud jde o tvorbu co nejjednodušších a zapamatovatelných hesel, dospělí se často příliš neliší od dětí. Ostatně, jsou to dospělí, jejichž slabá hesla vévodí žebříčkům nejnesmyslnějších hesel. Rozhodně však dává smysl varovat děti před riziky, která takto jednoduchá hesla přinášejí a naučit je bezpečnému chování na internetu. Mnohé děti však nedají na varování rodičů a jsou vůči opakovaným upozorněním rezistentní. Doufejme, že to není váš případ. Pokud jde o bezpečná hesla, bylo by dobré, kdybyste dětem ukázali, že vaše hesla jsou opravdu bezpečná. Ukazujte jim ale způsob, jakým se taková hesla vytváří, ne samotná hesla!
Pokud byste totiž dětem prozradili vaše hesla, porušili byste tím základní pravidlo, které říká, že byste své heslo měli udržovat v naprosté tajnosti a znát byste ho měli jen vy sami. Jde o nejzákladnější bezpečnostní postup při pohybu na internetu. Toto pravidlo je také uvedeno jako první v seznamu tipů, jak sestavit a používat bezpečná hesla na webu uznávané organizace Safekids.com.
Safe – což znamená, že jsou dostatečně pevná – hesla jsou ale jen jednou z podmínek nezbytných k zajištění bezpečného přístupu do zařízení a k aplikacím. Kromě již zmíněného principu utajení hesla je také důležité používat různá hesla pro různé služby. Jinými slovy, nepoužívejte stejné heslo pro e-mail, sociální sítě a internetové bankovnictví. Pokud by se vaše přihlašovací údaje dostaly do nesprávných rukou – což je bohužel reálná hrozba – hackeři se je často snaží použít i jinde. A mohou být úspěšní, což se prokázalo už v několika případech.
Co se týče síly hesla, je důležité najít kompromis mezi jeho složitostí a schopností zapamatovat si ho. Lidé mají omezenou možnost zapamatovat si složité heslo, a nedá se předpokládat, že by děti byly nějakou výjimou – zvláště pak při zapamatování něčeho tak otravného, jako je heslo. Pojďme si proto představit metodu, jakou lze jednoduše vytvářet silná a na první pohled složitá hesla. Například heslo „Is7gaLMSi2004“ z titulku tohoto článku bylo odvozeno z anglické věty „I started 7th grade at Lincoln Middle School in 2004“. Na takové heslo určitě nenarazíte v žáném seznamu často používaných hesel a je velmi těžké ho prolomit.
Aby bylo ještě bezpečnější, můžete použít ještě některá další pravidla pro sestavování hesel
Aby bylo ještě bezpečnější, můžete použít ještě některá další pravidla pro sestavování hesel. Zvažte například, zda místo velkého „S“ nepoužít zkratku pro dolar („$“), případně využít i znaky & nebo %. Samozřejmě při zachování komplexního textu. Například heslo „$1ngle“ není dostatečně silné, ale „ Mf $1avng“ (zkratka anglické věty „My friend Sam is a very nice guy.“) je vynikajícím heslem.
Silná hesla jsou však jen jedním dílkem v bezpečnostní mozaice. I když je důležité používat hesla, která útočník nemůže odhadnout nebo je prolomit, existují i další bezpečnostní rizika spojená s aktivitami dětí na internetu. Všechna lze řešit pomocí kvalitních nástrojů zabezpečení a bezpečnostního software.