Vedení společnosti Twitter zablokovalo nástroje, které umožňovaly monitorovat aktivity uživatelů této sociální sítě třetím stranám. Původně měly pomáhat generovat údaje ze sociálních sítí v reálném čase, například při sledování mimořádných událostí a přírodních katastrof.
Vznik těchto nástrojů inicioval sám Twitter, což loni v listopadu na oficiálním blogu společnosti oznámil viceprezident společnosti Chris Moody. Nyní ale stejný manažer říká, že Twitter nedomyslel důsledky takového nástroje.
„Nedávné zprávy o tom, jaká data o sledování uživatelů Twitteru se používají, u nás vzbudily velké obavy,“ prohlásil Moody. Pro Twitter je podle něj nepřijatelné, aby kdokoli sledoval a „kádroval“ účastníky demonstrací a různé aktivisty. „Je to naprosto nepřijatelné a zakázané,“ uvedl viceprezident Twitteru. „Zakázali jsme vývojářům, kteří používají veřejné API a datové produkty Gnip, zprostředkovávat donucovacím orgánům nebo jiným subjektům údaje z Twitteru, které by umožnily někoho kontrolovat,“ řekl Moody.
Britská vláda si na postup společnosti stěžuje, údajně kvůli jejímu kroku ztratila přístup k údajům o potenciálních teroristech„Vláda proti tomuto rozhodnutí protestovala a v současné době diskutuje s Twitterem, jak obnovit přístup k těmto datům,“ řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva vnitra. Neupřesnil, o jaké údaje jde o proč jsou důležité, pouze zdůraznil, že vláda „chce mít přístup k těmto informacím“. „Boj proti terorismu se netýká pouze policie a bezpečnostních služeb. Sociální média a technologické společnosti v něm hrají také svou roli,“ dodal mluvčí.
Podle deníku The Telegraph vláda monitorovala aktivity potenciálních teroristických útočníků na Twitteru prostřednictvím třetí strany, její přístup k těmto datům byl ale zablokován.