Už od roku 2016 pravidelně provádíme se Seznamem průzkum mezi českými uživateli a ptáme se, jaká zařízení používají, jak si je chrání, zda a jak si zálohují data. Letos poprvé se výrazněji změnil typ zařízení, skrz které se připojujeme online.
Letos o 7 % narostl počet uživatelů, kteří preferují chytrý telefon. Notebooky v minulých letech na oblíbenosti ztrácely, což se v roce 2021 změnilo. Je dost dobře možné, že poptávku po noteboocích zvýšila pandemie (ať už kvůli distanční výuce nebo práci na dálku). Naopak nadále klesá popularita klasických stolních počítačů. Tablet využívá pro práci online jen třetina z nás. Telefony a notebooky preferují zejména mladší lidé do 24 let. Naopak počítače častěji používají uživatelé nad 45 let.
V minulém roce jsme zaznamenali nebezpečný trend – lidé si svá zařízení méně často chránili bezpečnostním programem. Tento trend se letos zastavil. Ve většině případů objem chráněných zařízení vzrostl o několik málo procent, výjimkou jsou notebooky. Z běžných zařízeních nejméně chráníme naše chytré telefony, počet telefonů s antivirovým programem roste jen velmi pomalu. Aktuálně se pohybuje okolo 60 %.
Někteří uživatelé podceňují fakt, že chytrý telefon je malý počítač, ve kterém mají mnoho citlivých dat.
Třetina lidí se nikdy nepřipojuje přes veřejné hotspoty
Zkoumali jsme také to, jak se připojujeme k internetu. Nepřekvapí, že v letošním roce se 90 % z nás připojuje přes vlastní Wi-Fi doma nebo v zaměstnání. Obliba vlastních sítí roste dlouhodobě. Velmi oblíbená jsou mobilní data od operátora. Letos je využívá o 4 % více Čechů. Naopak kleslo procento lidí, kteří se připojují přes veřejné Wi-Fi sítě v hotelích, restauracích či obchodních centrech. Roste i počet uživatelů, kteří říkají, že veřejné Wi-Fi nepoužívají vůbec nikdy (letos jich je 36 %).
Z bezpečnostního hlediska je to výborná zpráva. Veřejné sítě totiž mohou představovat riziko. Mimo domov je vhodnější pro citlivé operace – například využívání mobilního bankovnictví nebo platby přes internet – zvolit mobilní data.
Telefon si chráníme biometrikou
Roste počet uživatelů, kteří si chrání svůj telefon před fyzickými riziky, tedy používají zámek plochy. Letos už jej nepoužívá jen14 % lidí, v roce 2016 to byla ještě třetina. Zámek je například výborný bezpečnostní prvek proti instalaci stalkerware.
Otisk prstu je pro zamčení obrazovky nejbezpečnější.
Nejčastěji si telefon zamykáme pomocí otisku prstu, se značným odstupem pak ještě používáme číselný kód nebo gesto. Poslední roky také roste využití rozpoznání obličeje. Typ zámku se mění s tím, jak dostupné jsou nové technologie. Například otisk prstu v roce 2016 používalo jen 5 % lidí, dnes je tato technologie naprosto standardní.
Bezpečnostní studie dokázaly, že naprostá většina uživatelů používá jen několik málo gest a lze tak snadno odhadnout, podle toho, zda je uživatel pravák či levák. I to je důvod, proč je sofistikovaný kód nebo otisk prstu mnohem bezpečnější volbou.
Zálohy šifruje jen třetina uživatelů
Základním pravidlem kybernetické prevence je zálohovat důležitá data nebo ta, jejichž ztráta by nás mrzela. Češi zálohují poměrně svědomitě, a to zejména na flash disky nebo externí úložné disky (HDD). Obliba externích úložišť nicméně pomalu ale jistě klesá.
Necelá polovina uživatelů zálohuje do cloudu, tedy například na Google Disk, OneDrive, Dropbox či iCloud. Zálohy si vypálí na CD či DVD také čím dál méně uživatelů (letos to není ani pětina). Zkušenější uživatelé pak využívají vlastní servery (tzv. NAS).
Data ale nestačí jen zazálohovat, je vhodné je také chránit ať už před kybernetickými riziky nebo před nepovolanýma očima. Jakoukoli formu ochrany využívá ale jen třetina Čechů, dbají na ni zejména uživatelé nad 45 let. Bezpečné místo pro uložení disku se zálohou zvolí 9 % uživatelů, 14 % používá hardwarovou ochranu a jen 12 % data zašifruje softwarem. Šifrování je z hlediska bezpečnosti nejlepší volbou. Většina respondentů (52 %) ale uvádí, že neví jak na to a 17 % to považuje za komplikované.