Spyware v červnu útočil v Česku nejsilněji od začátku roku

V červnu bezpečnostní experti zachytili velký útok spywaru Agent Tesla na Českou republiku. Ještě v květnu byl přitom spyware v útlumu. Minulý měsíc byl však znovu detekován v téměř třetině všech zachycených případů.

Za poslední rok se jednalo bezesporu o největší útok spywaru Agent Tesla. Oproti silnému útoku z října loňského roku byla výše červnových detekcí téměř trojnásobná. Analýza škodlivé e-mailové zprávy ukázala, že útočníci přeložili do češtiny také kontaktní údaje domnělé společnosti, která obětem zasílala falešnou přílohu s názvem objednávka. Telefonní číslo mělo předvolbu +420 a doména webových stránek firmy pak příponu .cz. Reálně kontaktní údaje neexistovaly. Útočníci využívají pravděpodobně jeden společný vzor útočné zprávy, kterou pak automaticky překládají do dalších jazyků.

Nebezpečná e-mailová příloha, která obsahovala spyware Agent Tesla, měla v červnu název „Objednávka IMG_PO #00702441355 – č. 2400228341_pdf.exe“. Útočníci vydávali e-mail za zprávu od německé firmy IWK Verpackungstechnik S.r.o, která měla zájem o nákup zboží. Podle bezpečnostních specialistů tak e-mail cílil především na zaměstnance českých firem.

Spyware je dlouhodobě jednou z největších kyber hrozeb v Česku. Jeho prostřednictvím se útočníci zaměřují na odcizení přihlašovacích údajů, především uživatelských hesel.

Nejčastější e-mailové přílohy v červnu 2024
MalwareNázev přílohy
Spyware Agent Tesla Objednávka IMG_PO #00702441355 - č. 2400228341_pdf.exe
Malware Agent.BTQVyuctovani_2024_07-1206812497˙pdf.exe
Spyware FormbookRFQ#10112023Q4.exe

Vypadá jako PDF dokument, je to ale spustitelný soubor

Mezi dalšími předními škodlivými kódy se i v červnu umístil dobře známý spyware Formbook a škodlivý kód Agent.BTQ. Na předních místech statistiky se objevil letos poprvé. Útočníci ho stejně jako spyware Agent Tesla zacílili přímo na Českou republiku, a to v příloze s názvem „Vyuctovani_2024_07-1206812497˙pdf.exe“. Spyware Formbook se v červnu objevil jen v celosvětových kampaních v příloze „RFQ#10112023Q4.exe“.

Agent.BTQ je pokročilejší škodlivý kód, který může do počítače stahovat další malware. To, že se dva měsíce po sobě objevily v Česku jiné kódy, než je dlouhodobě detekovaný spyware, svědčí o tom, že útočníci pravděpodobně nakupují pokročilejší škodlivé kódy od jiných útočníků.

Malware se v případě operačního systému Windows nejčastěji šíří prostřednictvím škodlivých e-mailových příloh. Útočníci je vydávají za různé faktury nebo objednávky a mohou tak zmást především zaměstnance firem, kteří denně pracují s větším objemem e-mailové komunikace. Přípona .exe pak poukazuje na nějaký spustitelný soubor, nikoli na klasické dokumenty. Uživatelé nemusí takový soubor na první pohled rozeznat. Dokumenty v přílohách mohou mít dvě koncovky, přičemž tu druhou z nich, příponu .exe, uživatelé nemusí vždy vidět. Příloha se naopak může jevit jako dokument v programu MS Word, ve formátu PDF nebo jako obrázek.

Cílem může být každý

Účinnou obranou před spywarem je vždy bezpečnostní software. I sebe opatrnější uživatelé a uživatelky díky němu mají jistotu, že i když nechtěně otevřou přílohu se škodlivým kódem, zůstanou jejich data v bezpečí. Spyware se dlouhodobě zaměřuje na krádeže osobních údajů, včetně těch přihlašovacích. V nebezpečí jsou především naše hesla, uložená v internetových prohlížečích, které nejsou přes spywarem a infostealery dostatečně zabezpečené.

Co na to říkají bezpečnostní experti?

„Řada lidí si velmi často myslí, že na ně kyberútočník pravděpodobně nezacílí. Mohou si říkat, že útočníci se zaměřují především na cíle, od kterých mohou odcizit velké množství peněz. Je důležité si ale uvědomit, že penězi dnes můžeme vyvažovat i naše data. Útočník si nehledá konkrétní oběti, ale pomocí automatizovaných procesů dnes dokáže zacílit na velké množství náhodně vybraných lidí. Získané údaje může využít k přípravě dalších útoků, nebo je prodat na černém trhu,“ říká Martin Jirkal z ESETu.

Moderní bezpečnostní řešení vyhledává škodlivé soubory, chrání uživatele a uživatelky proti škodlivým stránkám a chrání jejich online bankovnictví. Bezpečnostní software se zaměřuje také přímo na koncovky příloh v e-mailech. Mimo řadu funkcionalit obsahují bezpečnostní řešení také další praktické nástroje pro každodenní digitální život – například správce hesel pro správné a bezpečné nakládání s našimi hesly nebo virtuální privátní síť, VPN, pro bezpečné a soukromé prohlížení internetu.

ESET HOME Security

Blokuje útoky, které se pokoušejí uhodnout heslo a získat přístup k vašim účtům.

VYZKOUŠET

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za červen 2024:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (29,15 %)
  2. PowerShell/Agent.BTQ trojan (8,84 %)
  3. Win32/Formbook trojan (4,39 %)
  4. Win32/Rescoms trojan (3,76 %)
  5. VBS/Agent.QMG trojan (3,21 %)
  6. VBS/Agent.SCA trojan (2,91 %)
  7. VBS/Agent.SCB trojan (2,79 %)
  8. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,28 %)
  9. VBS/Agent.SAI trojan (1,79 %)
  10. Win32/PSW.Fareit trojan (1,39 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Exit mobile version