„Kybernetický prostor se stále více stává také prostorem, ve kterém mohou být vedeny konflikty jak mezi státními, tak nestátními aktéry,“ uvádí závěrečná zpráva hodnotící dopady regulace k návrhu zákona, který má svěřit rozsáhlé monitorovací pravomoci zcela nové instituci, jež má kontrolovat veškerou online komunikaci v České republice.
V praxi to může znamenat, že všichni poskytovatelé internetu včetně mobilních operátorů budou mít za povinnost instalovat do své sítě zařízení, které bude schopné monitorovat veškerou vaši komunikaci. Návrh zákona také obsahuje § 98a odst. 3, který ukládá poskytovateli internetu povinnost zachovávat mlčenlivost o připojení technických prostředků umožňujících sledovat komunikaci uživatelů. Zákazníci providera tedy nemusí vědět, že jsou sledováni.
Mezi zvažované instituce, které by mohly mít sledování občanů na starosti, patří Armáda ČR s přenecháním kontrarozvědné činnosti zpravodajským službám. Další možností je rozšíření pravomocí Národního bezpečnostního úřadu i na sféru kybernetické obrany. Poslední a tou nejpravděpodobnější možností je svěření monitorování komunikace Vojenskému zpravodajství. V tomto smyslu hovoří i akční plán k Národní strategii kybernetické bezpečnosti.
Důvodová zpráva k navrhovanému zákonu uvádí, že „omezení, respektive zásah do práv občanů, může být připuštěn pouze za účelem ochrany jiného zájmu, který bude shledán v konkrétní věci důležitějším“. Ospravedlňuje kolizi práv s listinou základních práv a svobod a také s judikaturou soudních orgánů EU a připouští, že tato úprava zákona bude mít hospodářské i finanční dopady a také ne zcela zanedbatelný korupční potenciál. Návrh zákona prošel zatím prvním čtením v Poslanecké sněmovně a těší se značné podpory u zákonodárců.