Turisté jsou pro podvodníky snadný cíl. Na výletech nebýváme totiž ostražití. Středobodem jejich zájmu jsou zpeněžitelné osobní údaje nebo údaje o platebních kartách. Turisté často pátrají po jakékoli bezplatné Wi-Fi v dosahu. Nad tím, jak a zda je vůbec zabezpečená, nepřemýšlejí. Nezabezpečené sítě ale představují riziko pro veškerá data, která jimi protékají.
Šestero pro bezpečná data
Připravili jsme několik základních pravidel, abyste mohli v klidu relaxovat. Všechny tipy jsou nenáročné a v praxi vás nijak neomezí. Rozhodovat by vždy měla důvěryhodnost poskytovatele. Nevíte-li si rady, použijte raději mobilní data než neznámou Wi-Fi.
1. Nejbezpečnějším připojením je síť vlastního operátora
Díky změnám v roamingu není drahé mít v zásobě nějaká data. Bohužel ale na velkých akcích může toho připojení „padat“ kvůli přetížení. Obecně vzato se jedná o nejdůvěryhodnější variantu připojení.
2. Prověřte Wi-Fi. Vždy se zeptejte personálu na oficiální Wi-Fi a připojujte se jen k ní.
Spolehlivé podniky mívají připojení zaheslované. Útočníci často vytvářejí sítě s podobným názvem, což může nepozorné uživatele zmást.
Pokud po vás Wi-Fi požaduje aktualizaci softwaru, okamžitě se odpojte a nepoužívejte ji. Patrně se jednalo o pokus infikovat vaše zařízení.
3. Ani Wi-Fi s heslem nemusí být bezpečná
Vždy se řiďte tím, jak důvěryhodný poskytovatel dané sítě je. Vlastní Wi-Fi síť může vytvořit každý. Renomované instituce si nemohou dovolit narušení soukromí zákazníků, zpravidla tak můžete důvěřovat hotelovým Wi-Fi nebo sítím na úřadech. O obchodních centrech už to ale neplatit nemusí.
4. Pokud se připojíte k nedůvěryhodné Wi-Fi, používejte ji jen pro běžné surfování
Bez obav si můžete najít spoj nebo cenu vstupného, ale nikdy se nepřihlašujte do žádných služeb a neposílejte žádné osobní údaje, ani fotografie.
Pokud by síť byla napadená, mohl by útočník údaje „odposlouchávat“. Přes prohlížeč se nikdy nepřihlašujte do e-mailu, internet bankingu, k sociálním účtům, ani přes ně v tomto případě nenakupujte.
5. Sociální sítě, online banking, e-mail využívejte výhradně prostřednictvím originálních mobilních aplikací
Tyto aplikace zpravidla vytvoří mezi vaším telefonem a serverem tunel, kterým data mohou bezpečně téct.
Aplikace si stáhněte z oficiálních obchodů a nainstalujte předem na známé a zabezpečené Wi-Fi. Oficiální obchody obsahují méně škodlivých nebo infikovaných aplikací. Také se ujistěte, že máte v telefonu spolehlivé antivirové řešení, optimálně i s funkcí Anti-theft proti ztrátě. Pro správnou funkci ochrany proti ztrátě doporučujeme nejen zapnuté zjišťování polohy, ale i data. Před cestou do zahraničí zkontrolujte nastavení datového roamingu u svého operátora.
6. Pokud musíte na dovolené pracovat, používejte VPN
VPN neboli virtuální privátní síť. Nainstaluje vám ji IT oddělení předem. Služební data pak tečou bezpečně a bez rizika.