Sešity jako relikt: Polovina studentů má elektronické poznámky

Sešity jsou mrtvé, ať žijí cloudy. Distanční vzdělávání urychlilo přechod studentů k elektronickým nástrojům.

Studenti středních a vysokých škol mají vynikající technické zázemí: Chytrý telefon vlastní 96 %, notebook 89 % a stolní počítač 35 % z nich. Nemalá část má přístup k vícero různým zařízením. Vyplývá to z našeho průzkumu se Seznam.cz. Podle odpovědí nebyly školy ve většině případů nápomocné se zajištěním techniky či programové podpory během vzdáleného studie.

Letos markantně narostl počet studentů, kteří preferují elektronickou verzi poznámek. Velmi pravděpodobně má na tento nárůst vliv distančního vzdělání a očekáváme, že se příští rok poměr opět změní.

Elektronické poznámky jsou náchylné k poškození či ztrátě, a mladí lidé to ví. Od roku 2017 stabilně klesá počet těch, kteří nezálohují vůbec. Letos dokonce skokově narostl počet těch, kteří zálohují pravidelně. Studenti dávají přednost cloudovým úložištím, například iCloud, Google Disk či Dropbox, před paměťovými disky.

Poznámky se sdílí přes cloudy a sociální sítě

Letos výrazně vzrostl počet studentů, který využívá své zařízení k samostudiu. Tím se mění i popularita využitých sociálních sítí. Poznámky jsou sdílené v elektronické podobě nejčastěji přes Facebook (76 %), byť toto číslo oproti loňsku o desetinu kleslo. Polovina studentů posílá poznámky e-mailem, stabilně roste také popularita úložiště Google Disku. Kvůli tomu se sešity stávají reliktem.

Co se týče obecného využití sociálních sítí, roste mezi studenty popularita Instagramu, využívá jej 72 % studentů. Naopak Facebook využívá o dvě procenta méně mladých, než v loňském roce (91 %). Výrazně se mladí začali zajímat o Twitter (37 %).

Studenti se více zajímají o aktuální dění

Dění ve světě přimělo mladé lidi více sledovat zpravodajství. Čtenost online novin porovnání s loňskem narostla o téměř 20 %. Poprvé od roku 2017 přibylo studentů, kteří sledují zprávy v televizi (aktuálně 16 %).

Pro vzájemnou komunikaci využívá 93 % studentů chatovací aplikace, jako je Messenger nebo WhatsApp. Třetina pak využívá volání přes internet (už od roku 2016 klesá využití klasického volání, SMS využívá sotva čtvrtina respondentů).

S bezpečností na štíru

Z dat vyplývá velmi závažný trend v podceňování kybernetické bezpečnosti. S výjimkou stolních počítačů vidíme slabý dlouhodobý pokles ve využívání bezpečnostních programů u všech typů zařízení. V případě chytrých telefonů používá bezpečnostní program jen 37 % mladých lidí. Nechráněných notebooků je pětina.

Elektronická zařízení obsahují řadu dat, která je třeba chránit. Jedná se jak o studijní materiály, tak osobní údaje či přístupy k sociálním sítím a dalším důležitým službám. Jak je chránit, se dočtete v článku 7 bezpečnostních tipů pro studenty.

Exit mobile version