Před dvěma lety jsme testovali ChatGPT. Tenkrát u přijímaček z matematiky pohořel. Letos jsme otestovali Gemini od společnosti Google. V testech udělal jedinou chybu. Navíc poměrně detailně vysvětluje postup.
Matematické úlohy Cermatu pro čtyřleté obory jsme vložili do modelu Gemini 2.0 Flash Thinking.
Prompt byl:
„Jsi vynikající matematik! Máš před sebou výzvu vyřešit matematickou úlohu. Využij své matematické dovednosti k nalezení správného řešení. Uveď také přesný postup, jak jsi k řešení došel a vysvětli výpočet pomocí rovnic.“
AI v přijímačkách z matematiky zaválela
Chatbot Gemini získal celkově 46 z 50 možných bodů. Detailně se podíváme na několik úloh a porovnáme u nich výstupy s ChatGPT a Copilot.
S rýsováním AI pomůže. I když neumí výsledek graficky znázornit, popíše postup vedoucí k řešení. Chatbot mátl uživatele angličtinou nebo se snažil úlohu naprogramovat. Postupy rýsování sice vedou k vyřešení úlohy, nemůžeme je uznat jako správná řešení. Zde ztratil AI chatbot 4 body. V obou rýsovacích úlohách jsme mu dali pouze 1 bod ze 3 možných za snahu. Dále si chatbot neporadil s úlohou, která vyžadovala představivost. Gemini se zacyklilo. Zde tedy AI ztratila další 2 body.
V porovnání s minulými výsledky jde o fantastický posun. Úlohy zvládá Gemini perfektně vysvětlovat krok za krokem. Poslouží jako skvělá pomůcka všem studentům, kteří si neví rady s řešením domácí úlohy.
AI je skvělý mentor k lepší přípravě na hodiny matematiky a lepšímu porozumění řešení úloh.
Rovnice AI spočítá levou zadní
Úloha 1:
Pět švadlen, které šijí oblečení, pracují stejným tempem. Tyto švadleny splní danou zakázku za 24 hodin. Za jakou dobu splní o polovinu větší zakázku čtyři švadleny?



Úloha 2:
Vypočítejte a výsledek zapište zlomkem v základním tvaru.



Gemini i Copilot odpověděly bezchybně. ChatGPT ale udělal chybu. Pokud s ním iterujete, je schopen se opravit a vysvětlit řešení.
Úloha 3:
Řešte rovnici.



AI chybuje v rýsování a představivosti
Úloha 4:
Sestrojte vrcholy A, B rovnostranného trojúhelníku ABC a trojúhelník narýsujte.



Úloha 5:
Jaký je obvod obrazce?





Tento typ úlohy vyžaduje značnou představivost a schopnost zkombinovat různé matematické postupy. Ani jedna z AI nebyla schopná odpovědět správně. (Správná odpověď je 66 cm). A k výpočtu není nutný žádný vzorec :
Závěr: kreativní řešení stále ne, ale posunula se
Za několik měsíců se AI naučila vnímat kontext otázky a lépe argumentovat. Stále se lze setkat s tím, že vypálí výsledek i s postupem, který je sice špatně, zato podaný velmi sebejistě.
Mnohem lépe již AI umí odlišit, co je a není pravda. Byť není dobré na ni spoléhat absolutně. Objevily se zprávy, že se podařilo AI zmanipulovat k šíření propagandy.
Jak AI využít při učení?
AI nástroje obecně jsou skvělé na vysvětlení složitých procesů. Stačí zadání (prompt) upravit. Například: „Vysvětli mi postup“ nebo „vysvětli mi postup jako 10letému dítěti“.
Pokud jde o složitou matematickou operaci, můžete zadat řešení a chtít, ať vám jej AI vysvětlí. Nebo si nechat modelovat další podobné úlohy na procvičení konkrétní problematiky.
AI nástroje se stávají skvělými mentory na doučování a přípravu, které mohou dětem pomoci pochopit složité jevy.
Fialové pomeranče? Deepfake fikce už (skoro) nepoznáte
Jak ChatGPT mění vzdělávání?
ChatGPT by se na střední nedostal, propadl z matiky
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.