Před pár dny sociální síť TikTok s velkou slávou představila několik nástrojů, které mají omezit čas, který u sítě teenageři tráví. Nicméně limit lze obejít.
Novinku oznámil TikTok na svém blogu před týdnem a během následujících týdnů dojde k aktualizaci všech účtů uživatelů pod 18 let. Všichni uživatelé, kteří ještě nedosáhli plnoletosti, budou po hodině používání aplikace upozorněni. Aby mohli sledovat videa dál, musejí zadat kód.
Určitý rozdíl je u uživatelů do 13 let, kdy kód zadávají rodiče a přidává se pouze 30 minut. Pokud uživatel používá TikTok více než 100 minut denně, vyzve jej aplikace, aby si nastavil vlastní limit. Každý týden navíc přijde dětem informace, kolik času u videí strávily.
Zdá se vám hodina moc? Není. Průměrný uživatel nyní sleduje TikTok 95 minut denně. Takže hodina zní jako zlepšení. Podle oficiální vyjádření byl tento čas stanovený po konzultaci s lékaři z digitální laboratoře z Bostonské dětské nemocnice.
Kód, který je nutné zadat k obnovení přístupu do aplikace, si každý uživatel vytváří sám. I kdyby ale kód zadával například rodič, nic to nezmění. Tento limit by bylo možné obejít jednoduše tím, že bude mít dítě vícero účtů.
Opatření nabízí teenagerům fakta
Na první pohled se zdá opatření bezzubé, že? Dětem vyskočí nějaké upozornění, zadají si kód a sledují sociální síť dál. Cílem opatření ale není zakázat používání, ale spíše umožnit teenagerům lépe sledovat vlastní digitální aktivity a umožnit jim se lépe rozhodovat.
Novinka slouží k uvědomění si, kolik času u aplikace strávím, nikoli k jejímu omezení.
Faktem je, že TikTok je zkrátka komerční projekt. Očekávat, že „vypne“ uživatele jen proto, že by to bylo správné, je naivní. Přesto jde o krok dobrým směrem. Podle nedávného průzkumu agentury Pew Research Center si 36 % teenagerů myslí, že tráví moc času online, a polovina si myslí, že je online tak nějak akorát. Jakýkoli nástroj, který měří přesně čas u displeje, tak nastavuje dospívajícím zrcadlo.
Novinky v rodičovské kontrole TikToku
TikTok nabízí „Rodinné párování“ – nástroj pro rodičovskou kontrolu. V návaznosti na zavedení 60minutového limitu přibudou v nástroji nové funkce.
- Nastavení denního limitu: Rodič bude moci přes Rodinné párování nastavit vlastní omezení, kolik času může dítě u aplikace strávit. Půjde nastavit i rozdílné časy pro různé dny v týdnu.
- Přehledy: Rodič uvidí, kolikrát dítě aplikaci otevřelo, kolik času strávilo sledováním videí a kolik z toho v noci.
- Vypnutí notifikací: Notifikace ruší a vlastně nás nutí si aplikaci otevřít a zkontrolovat novinky. Rodič bude moci notifikace vypnout. Účty dětí od 13 do 15 let nebudou dostávat notifikace po 9. hodině večer, starší uživatelé po 10. hodině.
Jak omezit TikTok rozumně?
Je zřejmé, že limity vůbec nikoho neomezí, pokud sám nebude chtít dostat používání sítě pod kontrolu.
Jako rodič můžete omezit TikTok pomocí nástrojů rodičovské kontroly, většinou jsou tyto nástroje funkční jen do určitého věku (často do 15 let). Pokud tedy nastavíte nějaké limity pro 15letého, v den 16. narozenin pravidla končí. Proto tyto nástroje doporučujeme spíše pro menší děti, které se teprve učí nakládat se svým volným časem.
Jakákoli pravidla, která chcete doma zavádět by měla být výsledkem vzájemné dohody. Mluvte se svými dětmi o svých obavách otevřeně a také si s otevřenou myslí vyslechněte jejich námitky.
Pomáhá dodržování pravidel digitální hygieny. Zejména pokud se věnujete offline aktivitám a odkládáte telefon při společných činnostech a u jídla. Naučte se telefon odkládat při učení nebo na procházkách; zkrátka u aktivit, u kterých se musíte soustředit nebo chcete relaxovat.
Klíčové je naučit děti přistupovat k technologiím zodpovědněji.
Vynikající pomocník je také možnost nastavit si pauzy v prohlížení. Aplikace dítě upozornění po předem nastaveném času, že je čas si od videí odpočinout. Nastavení této funkce najdete v Nastavení a soukromí pod záložkou Čas u obrazovky. Opět jde pouze o pomůcku, jak mít sledování sociální sítě víc pod kontrolou.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.