Zajímá vás, jak se žije profesionálním hráčům a streamerům? Baví je ještě hrát a dává jim to něco? Vyzpovídali jsme Kateřinu Tuzarovou, aka OdetteD, dnes už bývalou streamerku a šampionku ve hře Age of Empires II.
Kateřina Tuzarová (29) vystupuje online pod přezdívkou OdetteD. Na Twitchi začínala v roce 2015. Počítačové hry ale díky otci hrála od dětství. Až do loňského roku streamovala populární strategickou hru Age of Empires II. Dokonce se probojovala mezi první desítku nejlepších hráček na světě. Zároveň studovala sinologii na Karlově univerzitě v Praze.
V roce 2017 dostala spolu s dalšími úspěšnými streamery z celého světa pozvání do Kanady, aby se podílela na vývoji nové edice Age of Empires IV. Tuto hru pak se spolupráci s Xboxem v Česku i propagovala.
Momentálně si dává od hraní pauzu a věnuje se kariéře v překladatelské agentuře. Sama ale připouští, že se na Twitch ještě vrátí.
I když Kateřina v současné době aktivně nestreamuje, stále sleduje aktuální dění na Twitchi. V předchozím článku se podělila o několik obecných postřehů, jak se na této platformě pohybovat bezpečně. V rozhovoru odhalí, jak se jí podařilo získat tisíce fanoušků nebo jak se k její hráčské vášni stavěli rodiče.
Mnoho rodičů si nedokáže představit, že by se jejich dítě mohlo stát profesionálním streamerem a vydělávat peníze hraním online her. Jak se k tomu postavili vaši rodiče?
Vlastně velmi dobře. Ačkoli jsem začala streamovat docela mladá, v online světě se pohybuji někdy od roku 2000. Rodiče mě vždycky podporovali a byli otevřeni mým zájmům. Kromě toho to byl můj táta spolu se strýcem a dokonce dědečkem, kdo mi svět videoher ukázal.
Rodiče mi také ukázali online stránky vhodné pro děti, kde jsem mohla najít vzdělávací obsah, hrát hry a spojit se s ostatními dětmi. Oba rodiče mi vždy naslouchali, když jsem mluvila o hrách a také o lidech, které jsem díky hrám poznávala.
Samozřejmě se také snažili, abych našla a udržovala správnou rovnováhu mezi offline a online životem. Škola a domácí úkoly byly i u nás prioritou (směje se).
Každopádně, protože mi máma i táta trpělivě a důkladně vysvětlovali pravidla, podařilo se nám vybudovat si vzájemnou důvěru ohledně chování v online světě. Nikdy jsem před nimi nemusela nic skrývat, věděli, co online dělám a s kým se stýkám. Když jsem se stala streamerkou, otevřeně jsem s nimi řešila i problémy, které s tím souvisely.
Jaké problémy to třeba byly?
Například nenávistné komentáře. Jako streamer se stáváte součástí skvělé komunity, nebo si dokonce budujete vlastní. Najdou se však i trollové a hateři, kteří mohou komentovat váš vzhled, hlas, hraní, výběr hry, kvalitu streamu nebo vlastně cokoli jiného, jen aby vás shodili.
Vždy jsem se snažila stanovit kolem svého kanálu pravidla, jasně vyjádřit své hodnoty a podporovat u diváků empatii, toleranci, vzájemné porozumění a otevřenou mysl. Když lidé v chatu nebo dokonce ve hře záměrně postupovali proti těmto pravidlům, někdy mě to rozčilovalo.
Moji rodiče a přátelé byli vždycky starostliví, mohla jsem s nimi sdílet a ventilovat i tahle zážitky. Někdy se dokonce k některým mým vysíláním připojili jako diváci a fandili mi v chatu. Bylo to hrozně milé!
Je také důležité si uvědomit, že tihle trollové a hateři touží po odpovědi, takže je prostě nejlepší je ignorovat nebo hned zabanovat. To neplatí jen pro Twitch, ale i pro jakoukoli jinou platformu nebo sociální síť.
Když jsme mluvili o Twitchi zmínila jste, že když se člověk stane profesionálním streamerem, potřebuje dobrý marketing a aktivně se věnovat komunitě. Jak jste svůj kanál zatraktivnila pro diváky vy?
Například jsem si najala ilustrátora, který vytvořil sadu emotikonů jenom pro můj kanál a pro mě. Mám ráda pandy, a tak se staly součástí mé značky. Ilustrátor navrhl vtipné pandí obličeje, které byly k dispozici pouze mým odběratelům. Jakmile se divák přihlásil k odběru, mohl emotikony používat ve všech chatech na Twitchi a také na Discordu, což je populární chatovací platforma, kde se komunita spojuje mimo Twitch.
Investovala jsem do dobrého vybavení, jako je kamera, profesionální mikrofon, a dokonce i kruhové světlo, vytvořila jsem atraktivní pozadí kanálu a zaměřila jsem se na tvorbu vysoce kvalitního obsahu.
Když chcete být úspěšným streamerem, musíte být konzistentní, sdílet svoje plány a ujistit se, že vás fanoušci najdou online v čase, který jste slíbili. Některé kanály se stanou populárními, protože osobnost streamera je zajímavá a inspirativní, a nemusí to být ani vynikající hráči.
Takže jsi kromě živého vysílání Age of Empires 2 tvořila i jiný obsah?
Ano, dělala jsem několik streamů o vaření nebo jsem dělala několik charitativních streamů. Například jsem vybírala peníze pro nevládní organizaci, která platila terapii těm, kteří si ji nemohou dovolit, zároveň jsem zvyšovala povědomí o tématu duševního zdraví a wellbeingu.
Také jsem nahrávala a stříhala videonávody pro hraní Age of Empires 2 a dávala je na YouTube. Spousta lidí, včetně rodičů, si myslí, že Twitch je jen o hrách. Přestože herní kanály mají největší sledovanost, existuje i mnoho vzdělávacích kanálů.
Například český prezident Petr Pavel na Twitchi poskytl rozhovor a zahrál si hru s populárním českým streamerem Herdynem. Nechybí ani talk-show, stand-up komedie nebo čtení pohádek. Rodičům doporučuji, aby různé kategorie a kanály Twitche vyzkoušeli společně s dětmi a přistupovali k nim stejně jako například ke společnému sledování sportovních zápasů.
Prezident Pavel hrál na Twitchi šachy. Streamují se běžně i šachy?
Je to tak, obsah je opravdu rozmanitý. Není to jen o střílečkách a hře FIFA. Herní průmysl, včetně streamování, rychle roste a nabízí spoustu příležitostí. Může člověku pomoci rozvíjet jeho schopnosti, sociální i jiné, například pomáhá dětem najít nové kamarády a učit se nebo procvičovat jazyky.
Komunita se dokonce může začít scházet osobně, stejně jako ta moje. Potkávali jsme se na turnajích po celém světě a dodnes jsme v kontaktu, i když jsem přestala streamovat.
Komunita, do které patřím já, je velmi mezinárodní a umožňuje mi neustále procvičovat jazyky – kromě angličtiny, která byla mým primárním jazykem při streamování, jsem si procvičila i němčinu, a dokonce i čínštinu, kterou jsem studovala.
Postupem času vás fanoušci začali podporovat finančně. Vzpomínáš si, kdy jsi dostala svůj první příspěvek?
Obecně mě fanoušci podporovali buď jednorázovými dary, nebo tím, že se stali předplatiteli, což znamená, že si platili měsíční poplatek, ze kterého jsem dostávala podíl.
Nepamatuji si sice svůj vůbec první dar, ale vzpomínám si na první významnou částku, kterou jsem dostala; bylo to těsně kolem Vánoc v roce 2017 a jeden z mých velmi štědrých fanoušků mi během jednoho streamu poslal 500 dolarů. V té době mě navštívila moje maminka, která se ke streamu také připojila, a bylo to prostě neskutečné. Každopádně streamování se nikdy nestalo prací na plný úvazek. Jen jsem si přivydělávala při studiu univerzity.
Proč si myslíte, že lidé rádi sledují obsah streamovaný ostatními?
Myslím, že je to podobné, jako když lidé rádi sledují fotbal nebo další sporty. Na Twitchi se také mohou spojit s dalšími fanoušky, ale především mají možnost komunikovat se streamerem, zejména na menších kanálech.
Vidět svůj idol naživo je vzrušující; může nahlas číst a reagovat na zprávu, kterou jste poslali do chatu. Možná budete mít dokonce možnost zahrát si společně. Interakce na Twitchi má samozřejmě i mnoho stinných stránek, může dojít k parasociálním vztahům a toxické posedlosti celebritami, ke kyberšikaně a nenávistným projevům. Obvykle se zdůrazňují právě tyto negativní aspekty a o výhodách streamovacích platforem se obvykle mluví méně.
V roce 2020 vás pozvali na profesionální turnaj v Praze. Jednalo se o finále české a slovenské ligy ve hře Age of Empires II a vy jste živě komentovala jednotlivé partie. Co vás tato zkušenost naučila?
Byla to skvělá příležitost procvičit si veřejné vystupování. Vždycky jsem se ráda dělila o své know-how a učila ostatní. Komentování živých zápasů a turnajů posunulo mé zkušenosti na úplně novou úroveň. Takové vzpomínky a zážitky mi vlastně dodávají motivaci začít znovu streamovat. Až budu méně zahlcená svou prací a dalšími povinnostmi, myslím, že se ke streamování vrátím!