Mladí lidé dnes žijí zdravěji než jejich rodiče. Mnohem méně pijí alkohol, kouří nebo experimentují s drogami. Naopak tráví značné množství času s technologiemi. To má ale jiná úskalí. O vlivu sociálních sítí a influencerů na psychiku dospívajících se aktuálně hodně mluví. Ukazuje se, že vystavují mladé lidi neúměrně velkému tlaku.
Dá se říct, že žít zdravě je trendy. Podle nedávných dat dvě čtvrtiny mladých dospělých sledují nějaké influencery, kteří se věnují zdravé výživě, cvičení nebo zdravému životnímu stylu. Pečovat o sebe frčí i mezi beauty influencerkami. Stále ještě trenduje hashtag #CleanGirl – jde o celý estetický směr pro dívky. Jeho fanynky meditují, cvičí jógu a pilates, oblékají se do přírodních tónů, jí hodně zeleniny a naopak nechodí na večírky. Prostě dělají vše proto, aby vypadaly a cítily se dobře.
„V posledních letech s rozmachem médií a sociálních sítí se tlačí více na vzhled a začíná se dostávat do podvědomí i důležitost zdravého životního stylu, který propagují někteří influenceři i celebrity. Navíc to u dospívajících nasedá na jejich vývojové období, ve kterém se pro ně jejich vzhled a fyzická atraktivita stává důležitými aspekty. S tím jde ruku v ruce i přijetí vrstevníky. Pozitivní tělesný obraz může být silnou motivací, ač někdy výrazně zkreslený aktuálními trendy,“ vysvětluje @detska_psycholožka Kamila Ryšánková „Motivací jsou i vlastní a individuální cíle – někdo se chce zlepšit jako sportovec, pro někoho je důležité přispívat zdravým životním stylem k lepšímu duševnímu zdraví, příprava na fyzicky náročnou kariéru.“
Jak sledování zdravotních influencerů ovlivňuje dospívající
Pomáhá ve skutečnosti sledování influencerů, kteří se věnují zdravému životnímu stylu, tomu aby bylo mladým lidem lépe? Ostatně zdravější strava a pohyb se často doporučují jako jeden z preventivních kroků proti duševním obtížím. Skutečnost je ale jiná: dospívající se cítí takříkajíc pod psa.
Vědci se ptali tisícovky mladých lidí (18-25 let) z USA, Nového Zélandu a Velké Británie. Ukázalo se, že mladí lidé vlivem influencerů skutečně žijí lépe:
- Cvičí 150 minut týdně (lidi, kteří tyto tvůrce nesledují, cvičí jen 90 minut).
- Zeleninu nebo ovoce jedí 6x denně (průměr pro mladé dospělé je 3,5x).
Na druhou stranu ale uváděli, že jsou více vystaveni stresu, vykazují vyšší úroveň úzkosti a deprese ve srovnání s těmi, kteří influencery nesledují, ale také dodržují zdravou životosprávu.
Zdravý životní styl se také může přehoupnout i v tzv. ortorexii (neboli posedlost zdravou stravou), která může kompletně ovládnout život člověka, který jí trpí. Stává se, že se daný jedinec izoluje a tím se dál zhoršuje jeho duševního zdraví. Obavy z porušení takového životního stylu pak vedou spíše k pocitům viny.
Je na místě zmínit i perfekcionismus a sociální srovnávání, které v tomto případě může vytvářet velký tlak a vést jak k úzkostem, tak depresivní náladě.
„Vždy je důležitý celkový kontext a individuální motivace. Při sledování influencerů, kteří se věnují zdravému životnímu stylu, může vznikat falešný obraz „dokonalosti“ a dospívající se mohou cítit pod tlakem, že stále dělají málo. Tito influenceři mnohdy pro obyčejného sledujícího vytvářejí idealizovanou verzi zdravého životního stylu a klidně i nerealistický obraz těla. Pod tlakem dosažení těchto „standardů“ se mohou objevovat pocity selhání nebo úzkosti,“ popisuje Kamila Ryšánková.
„Představme si dospívajícího, který má za cíl žít zdravě. A to podobně, jako jeho oblíbený influencer. K tomu bezpochyby směřuje určitý způsob stravování a pravidelné cvičení. Ve chvíli, kdy mu do toho něco „vleze“ s kamarády nebo si jednoduše nestihne zacvičit, tak je to pro tohoto jedince enormně psychicky vyčerpávající. Ve snaze si tento životní styl udržet a být zdravý tak spíše nastane situace, ve které se začne opomíjet zdraví duševní,“ dodává.
Algoritmus dětem řekne, že nejsou dost dobré a ukáže jim obsah, jak být
Sociální sítě využívají algoritmy, které v podstatě vybírají v záplavě obsahu ten, který uvidíme na zdi. Zásadním kritériem je obsah, který děti již sledují, co lajkují a komentují. Pokud je tedy baví zdravý životní styl, všude na sítích uvidí vysportované postavy, dokonale vyladěný jídelníček, krásně servírovaná jídla. I když jsou to všechno nezávadné profily lidí, kteří jen chtějí inspirovat druhé, vytváří to novou normu.
Děti se srovnávají jen s určitou skupinou lidí, často jsou to trenéři nebo nutriční specialisté.
Místo, aby se porovnávali jen s několika přáteli ve škole, srovnávají se s profesionály. Ti ale mají zdroje a také čas věnovat se výhradně fitness životnímu stylu. Podle dat sledují tyto influencery častěji dívky s lepším socioekonomickým zázemím. Obecně vzato dívky častěji sledují profily zaměřené na krásu a štíhlost, chlapci pak na bodybuilding a na získání extrémní zdatnosti. Kladou tak na sebe naprosto nerealistické nároky.
Podle závěrů vědců tak fanouškové fitness influencerů čelí duševní nepohodě, protože se srovnávají s idealizovanou verzí sebe sama. Velmi jasně je to vidět u mladých lidí, kteří sledují profily zaměřené na diety a hubnutí. Bohužel existují i profily, které propagují extrémní diety. Tyto profily mohou děti vidět a jejich představu o tom, co je norma, to může vychýlit.
„Děti, které ke mně přichází, tak většinou znají pojmy jako mentální anorexie nebo mentální bulimie, dokonce i záchvatovité přejídání. Častěji používají anglický pojem binge-eating. Méně často děti vědí, co je ortorexie, bigorexie nebo excesivní cvičení. Někdy jsou tyto pojmy obklopeny některými nesrovnalostmi jako, že člověk s mentální bulimií musí být hodně štíhlý nebo, že poruchy příjmu potravy se týkají jen dívek,“ říká Kamila Ryšánková.
Poznat, kdy nějaký profil už hraničí s nějakým zdravotním problémem či extrémem, může být pro děti a dospívající náročné hned z několika důvodů. U menších dětí hraje roli teprve se rozvíjející kritické myšlení a nedostatečné povědomí o světě sociálních sítí.
Pokud dospívající tráví většinu času sledováním právě těchto influencerů, může se jim rozostřit vnímání toho, co je ještě zdravé. Začínají pak vnímat, že extrémní dieta a nadměrné cvičení je vlastně normální. Tady s tím souvisí i informovanost o poruchách příjmu potravy.
Roli hraje také idealizace influencera, kdy mladý člověk chce být tak moc jako jeho vzor, že si nemusí negativní vlivy jeho životního stylu uvědomit.
Jak používat sociální sítě zdravěji
Ačkoli to může znít děsivě, mohou sociální sítě dětem i prospívat. Pokud si vyberte zajímavý obsah, mohou děti inspirovat a pomoci jim udržet si opravdu zdravý životní styl.
Sociální sítě jsou dobrý sluha, ale také zlý pán. Důležité je vybírat si kvalitní influencery.
Sociální sítě samy o sobě problémy nevytváří, ale zhoršují je. Zdravě sebevědomé děti, které jsou si vědomé své hodnoty, mají tedy obrovskou výhodu. Kéž by to ale bylo tak snadné že?
V první řadě doporučujeme se na sítích obklopovat obsahem, díky kterému se děti cítí dobře. Příspěvky, které vyvolávají negativní emoce si do feedu vůbec nepouštějte. Pokud je toho moc, naordinujte si digitální detox a sítě omezte. Je prokázáno, že se to po času projeví
na zlepšení nálady. Vaše děti asi nebudou souhlasit, ale za pokus jim to jistě stojí.
Budujte dětem sebevědomí a vztah k sobě sama offline. Je to klišé, ale děti potřebují offline aktivity, u kterých si zažijí úspěch, a offline kamarády, kteří je podpoří, když jsou nejistí.
Naučte děti, aby se na obsah na sítích dívaly kriticky a to zejména v případě, že se jim líbí a sdílí jej někdo, koho obdivují.
Mluvte o tom, že ne vše online je realita. Kolik práce asi je za nějakým vyladěným profilem a jak si klást adekvátní cíle. Ostatně dokonalá postava vůbec neznamená, že jsou ti lidé v životě spokojení. Spoustu témat, jak tohle téma otevřít najdete na našich konverzačních kartičkách.
Povídejme si s dětmi
o technologiích...
... protože, kde panuje důvěra, tam je i online bezpečno. Stáhněte si ZDARMA konverzační karty, které vám pomohou otevřít složitá témata.
CHCI KARTIČKY👉 Budu štíhlá nebo nikdo! Jak bojovat s tlakem na vhled?
👉 Jaký vliv mají sociální sítě na duševní zdraví teenagerů?
👉 Jaký vliv mají sociální sítě na sebevědomí dětí?
👉 Jaký vliv mají influenceři na děti?
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.