Proč je BeReal nejlepší sociální síť pro teenagery?

BeReal je sociální síť, která se liší úplně ve všem. Mezi dospívajícími je poměrně populární. Přečtěte si, v čem je tato síť jiná, jak je u ní řešená bezpečnost uživatelů a jestli ji můžete s klidným svědomím dětem doporučit.

Stejně jako v případě nejrozšířenějších sítí jako Instagram a TikTok, je BeReal otevřená uživatelům od 13 let.

Jak funguje BeReal?

Tradiční sociální sítě jsou založené na obrovském množství fanoušků, lajcích a filtrech. Přes 40 % dětí nějaké filtry používá, velmi často na vylepšení kompozice fotografie (například zvýšení kontrastu či barevnosti).

Desetina dětí ale používá filtr pro vyhlazení obličeje a necelá 4 % používá takový, který simuluje make-up. Skoro 12 % dětí uvedlo, že chtějí díky filtrům vypadat lépe. Nic takového ale na BeReal není možné. Síť je v tomto autentičtější.

Povídejme si s dětmi
o technologiích...

... protože, kde panuje důvěra, tam je i online bezpečno. Stáhněte si ZDARMA konverzační karty, které vám pomohou otevřít složitá témata.

CHCI KARTIČKY

Sociální síť se svým uživatelům náhodně připomene jednou za 24 hodin. Poté má uživatel 2 minuty, aby vyfotil to, co právě dělá přední i zadní kamerou. Výsledkem je koláž obou fotek, kterou lze sdílet. Fotku sice můžete nasdílet i zpětně, BeReal to na vás ale práskne a označí, o kolik jste se zpozdili. Nedávno BeReal představil možnost sdílet denně až 3 foto-koláže. Po 24 hodinách navíc nasdílená fotka zmizí (zobrazí se už jen pod možností Memories).

BeReal trochu připomíná digitální deníček, který sem tam ukážete blízkým.

Dokud nenahrajete vlastní fotky, neuvidíte snímky ostatních. Máte dvě možnosti, jak fotku sdílet – buď jen mezi přáteli nebo veřejně (pak se objeví v záložce Discover). Na rozdíl od jiných sítí také nemůžete mít nekonečně mnoho přátel. Strop je 500.

Tvůrci sítě uvádějí, že se nechtějí, aby se uživatelé honili za slávou nebo počtem followerů. BeReal vám má umožnit zůstat v kontaktu s lidmi, na kterých vám záleží.

Proč je lepší než TikTok

Z hlediska ochrany dat bych řekla, že BeReal sbírá podobné množství informací jako TikTok, navíc i udává sdílení dat se třetími stranami. To znamená, že může například data prodávat pro marketingové účely. To je spíše etický problém, nepředstavuje přímé riziko pro jednotlivé uživatele. Jde o údaje typu, o jaká témata se zajímají patnáctileté dívky, nikoli o co se zajímá přesně Nikola Nováková. Obrovskou výhodou je, že síť má sídlo ve Francii, a tedy podléhá evropskému nařízení GDPR, které je poměrně přísné,“ vysvětluje Vladimíra Žáčková, naše bezpečnostní specialistka.

Většina sociálních sítí je založená na odměnách. Různé lajky, srdíčka a palce nahoru dodávají našemu mozku dopamin (hormon radosti a štěstí). V důsledku se po pozitivní zpětné vazbě na sociálních sítích cítíme šťastní a spokojení. Dalším běžným rysem je obrovské kvantum obsahu.

Nic takového ale na BeReal není. Není důvod na síti trávit dlouhé hodiny, protože obsah přátel, které sledujete projdete za chvilku. A pravděpodobně nebude tak nápaditý – většina z nás přeci jen žije v jisté rutině (věnujeme se stále stejným koníčkům, cestujeme jen několikrát do roka, studujeme, pracujeme).

Pokud by dospívající používali jen tuto síť, není příliš důvod, aby se u nich rozvinul syndrom FoMO nebo závislost.

Podle dětské psycholožky Kamily Ryšánkové může být stresující sledovat životy jiných, kteří třeba více cestují a takové profily mohou působit nesrovnatelně s „obyčejnějšími životy“. Takže u někoho i ta reálná realita člověka druhého může být zdroje úzkosti – protože já nemám tak zajímavý život. S tím se lze ale setkat na všech sociálních sítích.

„Sama za sebe bych ji zhodnotila jako každou jinou sociální síť, která má pozitiva i negativa. Z těch negativ tam asi vnímám potencionální úzkost z toho vymyslet v krátkém čase dokonalou fotku, u dospívajících zase nedostatek času promyslet „rizika“ fotky – fotka školy, bydliště, místa, kde teď je, kde se pohybuje,“ vysvětluje. „Pořád je tu ta potřeba se srovnávat – co když někdo z mých přátel žije trochu jinak a najednou je to vidět i v tom BeReal, u citlivějších dětí to může vést k úzkostem, že jejich život je nezajímavý. Mezi pozitiva naopak patří nižší návykovost a rizikovost než je běžné u ostatních sociálních sítí.“

Ale pořád je tam to, že nahlížíte do životů svých přátel, potřeba rychle nahodit fotku, jinak neuvidím celý den fotky ostatních (tady už bude fungovat dopamin) plus možná i FOMO, když nenahraju fotku, tak mi něco možná uteče,“ dodává.

Výhody BeReal

Problém u BeReal? Fotky může dát na billboard

Má to jeden háček. Pokud sdílíte na BeReal fotku veřejně, může ji sociální síť použít, modifikovat, dát do jiných médií a tak dále. Přesněji na fotku se bude vztahovat tzv. royalty-free licence. Nejde o nic neobvyklého: podobné pravidlo najdete v podmínkách prakticky ve všech sociálních sítí.

Pokud sdílíte fotku jen s přáteli, můžete dát síti souhlas k tomu, aby ji použila jako marketingový materiál, bez vašeho souhlasu to ale není možné.

Výňatek z licenčních podmínek sítě BeReal.

Fotky zůstávají uložené v aplikaci, dokud je nesmažete. Teoreticky tak práva k vašim veřejně nasdíleným fotkám může mít BeReal, i když už účet aktivně nepoužíváte . Účet se pak vymaže po dvou letech neaktivity, 2 roky ostatně síť uchovává většinu dat. Tiskový mluvčí BeReal se pro portál PetaPixel.com nechal slyšet, že síť by si souhlas vyžádala před každým použitím snímků od uživatelů.

Jak BeReal používat bezpečně

Sociální síť BeReal je jen tak bezpečná jako vaše okolí. Pokud se tedy dítě pohybuje v partě, kde jsou na sebe děti zlé nebo obecně v toxickém prostředí, projeví se to i v BeReal.

Síť má samozřejmě pravidla a jde možné nahlásit obsah, který jim odporuje. Komentáře ale jinak nemoderuje. Zmíněná pravidla zapovídají například nekonsenzuální nahotu (tedy bez souhlasu zobrazené osoby), násilí, sebepoškozování, šikanu a sdílení obsahu chráněného autorským právem.

Dětem doporučujeme sdílet jejich fotky jen s přáteli, nikoli veřejně. Platí, že mezi přátele by si měly přidávat jen ty uživatele, které znají z fyzického světa osobně.

Pokud uvidí nějaký nevhodný obsah, je na místě ho nahlásit administrátorům k přezkoumání. Síť nemá žádnou rodičovskou kontrolu, proberte proto se svým teenagerem pár bodů.

Na co si dát při sdílení na BeReal pozor:
⇒ Vždy se rozhlédněte, než začnete fotit. Jsou kolem vás jiní lidé? Zeptejte se, zda jim to nevadí. Není možné porušovat právo na soukromí druhých jen kvůli spěchu.⇒ Ujistěte se, že na fotce nejsou citlivé údaje – pozor na dokumenty na fotkách a také to, co je na monitoru.⇒ Vypněte si sdílení lokace, obzvláště pokud sdílíte fotku veřejně v záložce.⇒ Nikdy nepřijímejte žádosti o přátelství od lidí, které osobně neznáte. U sítě jako BeReal je to obzvláště důležité.

Co si o BeReal zapamatovat?

BeReal je autentičtější než jiné sociální sítě, protože neumožňuje využívání filtrů. Stejně ale může vzbuzovat dojem, že „můj život není dost zajímavý“. U některých citlivějších dospívajících může nutnost do 2 minut vyfotit zajímavý snímek vyvolávat úzkost. Obecně je ale méně návykový a rizikový než ostatní populární sítě.

Důležité je sdílet fotografie v okruhu přátel (případně při sdílení veřejně vypnout sdílení polohy). Teenageři by se také měli naučit před odesláním zkontrolovat, zda na fotce není někdo cizí, komu by mohlo sdílení vadit, nebo nějaké citlivé údaje (třeba adresa či nějaký dokument).

Z hlediska sběru dat uživatelů je na tom BeRel podobně jako jiné sítě. Obrovskou výhodou je ale to, že síť má sídlo v EU (přesněji zakladatelská firma sídlí v Paříži) a tak podléhá velmi přísné legislativě.

 

Exit mobile version