Závěr školního roku je pro děti a dospívající velmi stresující, to často vede k nadužívání sociálních sítí. Modré světlo z displejů má ale velmi negativní vliv na spánek. Výsledek? Nevyspalé dítě, které ještě hůře odolává tlaku školy. Podíváme se detailněji na to, proč děti ke konci roku více sahají po telefonech a jak jim spánek zachránit.
Stres podceňujeme, děti ale nejsou sněhové vločky
Dnešní doba je hodně změřená na podávání výkonů. Ostatně se podívejte na nějaké pracovní inzeráty – samé „inovativní a dynamické firmy“ hledají lidi „s tahem na branku“. Velké nároky na sebe klademe i my sami, v případě dětí to často dělají rodiče.
Je samozřejmé, že pro své děti, chceme to nejlepší. Chceme, aby se jim dařilo ve škole, zažily si úspěchy. Momentálně, kdy je obrovský přetlak zájemců o střední školy, si děláme také obavy o jejich budoucnost a věříme, že lepší vysvědčení jim k lepší budoucnosti pomůže.
„Pod těmi nejlepšími rodičovskými úmysly potom může dojít k přehlédnutí vyčerpání dospívajícího. Ve škole, kde se dítě musí soustředit, tak je doma rychle hnáno k dalšímu kolotoči příprav – zkušební přijímačky, úkoly, doučování… Možnost vydechnout a ulevit hlavě je mnohdy až úplně večer. Děti pak mohou pociťovat velký tlak, stres a úzkost,“ vysvětluje tlak na teenagery dětská psycholožka Kamila Ryšánková.
Děti se tedy ke konci roku upínají ke zlepšení známek. To vše ale může na děti klást velmi nepříjemný tlak – samy samozřejmě také chtějí, aby se jim dařilo, chtějí rodiče potěšit nebo na sebe být pyšní. Není výjimkou, že děti přijdou ze školy, učí se na písemky a zkoušení, jdou na doučování, pracují na domácích úkolech a skutečný volný čas mají až pozdě večer. Kvůli dobrým výsledkům jdou koníčky a hraní si stranou.
Jenomže po celém dni mentální aktivity, už často nemají energii na produktivní trávení času. Pro děti je důležitý pohyb, mimo jiné podporuje výkony našeho mozku. Ostatně děti se dokáží soustředit jen pár desítek minut, nikoli dlouhé hodiny. Neméně důležité je během učení doplňovat hormon štěstí dopamin prostřednictvím hry (u starších spíše koníčky).
Jelikož nemají energii na aktivní trávení času, sahají mladí lidé po levném dopaminu v mobilním telefonu.
Závislost na mobilu se neprojevuje tím, že jste pořád online
Dospělí často zaměňují nadužívání a závislost. To, že váš puberťák má telefon neustále v ruce vůbec nemusí znamenat, že je závislý.
Nadužívání telefonu znamená, že jej uživatel používá více než je zdrávo, je ale schopen jej odložit bez výraznějších problémů. Závislý člověk má bez telefonu abstinenční příznaky. Nadužívání je často způsobenou nudou nebo nedostatkem energie. O nadužívání mluvíme obvykle, pokud jsou splněná jen některá kritéria pro závislost, ale už má používání telefonu negativní zdravotní či psychické dopady.
Není přesně určeno, kolik hodin je akorát. Může to záležet na zvycích konkrétních rodin a věku dětí a je tudíž velmi individuální. Některá doporučení mluví o 2 hodinách denně pro dospělé a o hodině a půl pro dospívající. Pro srovnání: na sociálních sítích tráví průměrně mladí lidé mezi 13 a 18 roky přes 3 hodiny denně.
Modré světlo je budík pro mozek
Stejně jako večerní přejídání je večerní nadměrné užívání telefonu škodlivé. Narušuje totiž cirkadiánní rytmus.
Výzkumy dokazují, že používání sociálních sítí před spaním může vést ke kratšímu a méně kvalitnímu spánku. Třetina dětí a polovina dospívajících nemá tolik spánku, kolik potřebují jejich těla. Problémem je modré světlo, které displeje vyzařují. Jde o světlo s jistou vlnovou délkou, které nám pomáhá rozpoznat den a noc.
Většinu modrého světla přijímáme ze slunce (tak víme, kdy je den). Všechny displeje ale vyzařují další, to už ale potlačuje tvorbu melatoninu (to je hormon, který může za pocit ospalosti). Přes den máme díky slunci úroveň melatoninu nízkou večer se nám zvyšuje, i proto jsme v zimních měsících, kdy je méně světla, ospalejší. Umělé světlo displejů tento přirozený proces úplně rozhodí.
Modré světlo ovlivňuje i dospělé, ale děti jsou na něj dvojnásobně citlivé. Nedostatek spánku u dětí souvisí s nepozorností, impulzivitou a potížemi se seberegulací. Děti mívají horší výsledky ve škole, příznaky také často připínají poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), což může u některých dětí s nedostatkem spánku vést k chybné diagnóze ADHD.
Během spánku se uvolňují hormony, které pomáhají při tvorbě svalové hmoty, zdravého imunitního systému a obnově buněk. V důsledku mohou být děti, které méně spí, nemocnější.
„Spánek je časem, kdy naše tělo regeneruje. Pokud jsme dostatečné vyspaní, tak se zlepšují kognitivní funkce, produktivita během dne i soustředění. Kvalitní spánek napomáhá k upevnění paměťových stop, tedy toho, co se naučíme, si během spánku lépe „uložíme“. Spánek bývá jedním z prvních ukazatelů, že se děje něco psychicky zatěžujícího,“ popisuje význam odpočinku Ryšánková.
„Pod vlivem modrého světla ve večerních hodinách dochází k tomu, že nedojde k správné produkci melatoninu a tím se narušuje cirkadiánní rytmus, protože náš mozek si stále myslí, že je den. V důsledku toho se mohou objevit problémy s usínáním, nekvalitní spánek, unavené oči a s tím jdou ruku v ruce i další rizika jako obezita, srdeční choroby a další.“
Doporučená doba spánku dle věku | |
---|---|
Novorozenec | 14–17 hodin |
Batole | 11–14 hodin |
Předškolák | 10–13 hodin |
Školák | 9-11 hodin |
Teenager | 8–10 hodin |
Mladý dospělí | 7–9 hodin |
Dospělý | 7–8 hodin |
Sociální sítě mohou vést k úzkostem
Sociální sítě také zvyšují úroveň stresu a úzkosti. Obzvláště to platí u dospívajících, kteří si teprve tvoří vlastní sebevědomí, na sítích se nezdravě porovnávají nebo setkávají s agresí a šikanou. Tyto stresory mohou ovlivnit kvalitu a délku spánku tím, že zvyšují úroveň bdělosti a úzkosti před spaním.
Podle americké studie má 27 % dětí, které tráví na sociálních sítích tři a více hodin denně, může trpět duševními problémy, mají nižší schopnost empatie a soucitu. Těmto mladým lidem chybí interakce tváří v tvář.
„Při nadužívání sociálních sítí mají děti pochopitelně méně pohybu, kvalitního spánku a nedostatek sociálních vztahů mimo sítě. Společně s nereálným a dokonalým světem sociálních sítí se potom mohou objevit úzkosti, deprese nebo třeba i FOMO, nebo-li strach z toho, že o něco přijdou, když nebudou neustále online,“ dodává Kamila Ryšánková.
Jak spát lépe?
Pro kvalitnější spánek je nutné omezit modré světlo. Proto se nedoporučuje dvě hodiny před spaním používat jakékoli displeje nebo sledovat televizi.
Pokud už je to nutné, nastavte si filtr modrého světla. Na počítači to lze přes aplikace (například F.lux) nebo máte-li Windows 10, můžete světlo filtrovat přímo v operačním systému (v nastavení hledejte možnost „Noční světlo”).
- Jak vypnout modré světlo v telefonu s Androidem:
Otevřete nastavení a zvolte možnost Displej. Zapněte možnost Pohodlí pro oči. Toto nastavení můžete ještě kombinovat s některou aplikací omezují modré světlo. Populární jsou například Twilight, Easy Eyes nebo Blue Light Filter.
- Jak vypnout modré světlo v telefonu s iOS
Otevřete nastavení a zvolte možnost Zobrazení a jas. Zapněte funkci Night Shift. Můžete nastavit od kdy dokdy se má funkce zapnout a jaké světlo filtrovat.
Třetina teenagerů spí s telefonem u postele. Nedělají dobře. Je prokázáno, že spánek je mnohem klidnější, pokud telefon necháte v jiné místnosti. Zaveďte si doma nabíjecí stanici, kde přes noc telefony necháte a místo nich kupte budíky.
Večer vypínej notifikace, které by vás nutili telefon zkontrolovat. V nových verzích operačních systémů lze nastavit tzv. režimy. A tak například pípání úplně vypnout nebo jej ponechat jen u opravdu důležitých aplikací.
Snižte své nároky a zkuste před spaním spíše meditovat než ještě narychlo dodělat nějakou práci. Celková psychická pohoda je přednější než písemky. Místo toho zkuste zařadit nějakou klidovou činnost – například knihu, meditaci, procházku nebo nějakou tvůrčí činnost.
Většinou pomůže společně nastavit režim krok po kroku s drobnými úpravami. Nastavit si budík a odložit telefon dříve před spaním a souběžně s tím i dopředu určit maximální čas, který děti večer stráví na telefonu, aby se jim lépe usínalo.
Postupně tam zahrneme i další věci jako pohyb, kvalitní stravu, prostor pro odpočinek, nastavení aktivit tak, aby to dospívajícímu vyhovovalo.
Důležité je, aby klienti vždy rozuměli tomu, proč se tyto změny dějí – často už sami přichází s tím, že špatně usínají kvůli koukání do telefonu do brzkých ranních hodin a společně to už jen zasazujeme do kontextu toho, jak to s těmi telefony vlastně funguje.
Modré světlo, které vyzařují mobilní telefony, negativně ovlivňuje kvalitu a délku spánku dětí, zejména v období konce školního roku. Někdy na sebe děti kladou tak vysoké nároky a učí se tak pečlivě, že jim zkrátka nezbývá síla na to, věnovat se jiným věcem a večer už jen takříkajíc „vypínají“ s telefonem. Pak ale hůře spí, hůře se soustředí a motají se začarovaném kruhu únavy.
Pokuste se večer spíše relaxovat a modré světlo maximálně omezit. Odborníci také doporučují nechávat telefon v jiné místnosti, než ve které spíte a používat různé filtry na modré světlo.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.