Vánoce jsou časem radosti a rodinných setkání, ale také obdobím, kdy rodiče často sdílejí fotografie svých dětí na sociálních sítích. Jen dvě procenta rodičů deklarují, že právě fotky dětí jsou hlavním obsahem, který sdílí. O Vánocích se s tzv. sharentingem setkáváme v mnohem větším měřítku. Přečtěte si, na co si při sdílení dát pozor a proč by i o Vánocích měla platit digitální pravidla.
Sharenting je nadměrné sdílení vizuálních materiálů dětí jejich rodiči. Může ale přestavovat riziko pro ochranu soukromí dětí, tvoříme jim předčasně digitální stopu, může vést až k šikaně a dokonce je může ovlivňovat i v dospělosti.
Jak moc Vánoce sdílíme?
Naštěstí většina rodičů se drží zpátky. Podle průzkumu se české rodiny nejčastěji nesdílí vůbec. Pětina rodin pak dá na sociální sítě jen pár snímků nebo rodinnou fotku. Pouze 2 % rodičů uvádějí, že dění ze Štědrého dne je hlavním obsahem jejich sociálních sítí.
Doporučujeme sdílet pouze jednu hezkou rodinnou fotku a i tu pouze v kruhu rodiny a blízkých přátel.
Pokud fotky dětí sdílíte, doporučujeme se jich zeptat na souhlas. To ale dělá jen třetina rodičů.
„Zeptat se dítěte je ale pro něho samotné velmi důležité. Když se dítěte ptám, zda si přeje nebo nepřeje zveřejnit svou fotku, tak mu dávám najevo, že na jeho názoru záleží a buduji tím jeho sebevědomí a sebehodnotu. Učím ho o svých rozhodnutích přemýšlet,“ vysvětluje dětská psycholožka Kamila Ryšánková. „Zároveň jej učíte, že si soukromí na internetu musíme chránit a že není možné sdílet každou fotku. A to se bude hodit, až budou děti používat internet samostatně.“
Proč o Vánocích zavádět pravidla?
O svátcích všichni trávíme více času doma, u pohádek, videoher a obecně s technologiemi. Ty by ale i o svátcích měly mít nějaké mantinely, byť mohou být volnější než ve zbytku roku. Většina rodin (43 %) ale pravidla nemá vůbec, čtvrtina omezuje telefon, ale dovoluje sledování filmů a pohádek. Jen pětina rodičů omezuje technologie dětem obecně.
„Nadužívání technologií může být velký problém. Ideální je, pokud se děti od útlého věku učí používat digitální technologie vědomě – tedy jsou si schopny něco konkrétního vyhledat, zahrát hru nebo si popovídat s kamarádem. Pro rodiče je opravdu velmi obtížné spravedlivě a poctivě hlídat čas dětí u telefonu či tabletu. Proto je dobré nastavovat jim časové limity na úrovni operačního systému nebo pomocí aplikace k tomu určené. Pomáhá to duševní hygieně a je to funkční jako prevence proti rozvoji závislosti,“ říká náš marketingový ředitel Michal Červenka.
Většina rodin má domluvená pravidla, ale jen 6 % používá rodičovskou aplikaci k jejich vymáhání. Aplikace rodičovské kontroly jsou přitom výborným pomocníkem, který dětem pomáhá sledovat čas u obrazovky a několikrát je předem upozorní, když jim vyměřený čas dochází.
Jak nastavit digitální pravidla bez hádek?
Je jasné, že pokud vaše dítě najde pod stromečkem novou hru nebo mobil, bude si chtít všechno vyzkoušet, nastavit a bude nadšené a zcela pohlcené novou technologií. A to je samozřejmě úplně v pořádku a není třeba si to zakazovat.
Obecně je ale dobré dbát na to, aby děti u technologií netrávili příliš času. Kolik je příliš se bude lišit podle vašich rodinných zvyklostí a koníčků, které děti k technologiím táhnou. Obecně je dobré nastavit limity pro volnočasové aplikace, vypnout telefon včas před spaním a nepoužívat jej u jídla.
Jakákoli nová pravidla by měla vzejít po vzájemné domluvě a měla by je dodržovat celá rodina svorně. Důležité je také mluvit s dětmi o rizicích internetu a učit je, jaké údaje o sobě nesmějí sdílet. Pro sdílení se můžete držet třeba pravidla autobusové zastávky: bylo by v pořádku, aby toto viselo veřejně na autobusové zastávce? To bychom u telefonního čísla nebo intimní fotky asi nechtěli, takže to není dobré asi sdílet online.
RODINNÁ DIGI-DOHODA
Nastavte si doma pravidla pro používání technologií, která budou vyhovovat všem.
STÁHNOUT DOHODU👉Šťastné a kybernetické Vánoce: Jak zabezpečit dětský počítač nebo mobil?
👉Digitální Vánoce: Jak vybalancovat čas u obrazovek
👉Co je to digitální identita a jak si ji chránit?
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.