Rodinné fotografie dříve končily v albech v prádelníku. Rodiče je nadšeně ukazovali po letech potenciálním partnerům svých dětí. Dnes běžně rodiče nahrávají stejné fotky na sociální sítě, aby si uchovali cenné vzpomínky a mohli se pochlubit rodinným přátelům. A tak vznikl sharenting.
Sharenting je spojení slov sharing (sdílení) a parenting (rodičovství), ve volném překladu nadměrné sdílení informací o vlastních dětech.
Nalijme si čistého vína: Na sdílení fotky potomka u narozeninového dortu není nic špatného. Na druhou stranu anonymita internetu nabízí volné pole působnosti deviantům. Je důležité pečlivě rozmýšlet, co pustíte do on-line světa, protože co internet jednou schvátí, to už nenavrátí.
Ukažme si příklad: Rajče.net je populární platforma pro sdílení fotografií. Stačí pár minut a najdete velmi intimní fotografie dětí. Například album s názvem bazén. Na snímcích je děvčátko, odhadem 3leté, bez horního dílu plavek. Její snímky vidělo přes 30 tisíc lidí, to zřejmě nebudou příbuzní.
V jiném albu najdeme video dívenky (asi 6leté), jak si hraje na trampolíně, opět bez horního dílu plavek. Video shlédlo 57 tisíc uživatelů. Názor si uděláte z komentářů sami. Pokud by navíc potenciální predátor zalistoval v albech této uživatelky (zmíněné video natáčela žena), zjistíte celé jméno dívky, její bydliště, jména rodičů a datum narození.
Vybrali jsme pouze několik příkladů, jakých jsou na Facebooku, Instagramu či úložištích (jako je Rajče) stovky. Jedná se o klasické ukázky sharentingu. Kdokoli, třeba my, může soukromé snímky prohlížet. Bohužel, jak takové fotky mohou skončit, popisuje i tato reportáž České televize.
Mimochodem, stejnému tématu se věnoval i portál SeznamZprávy. Dokonce se novinářům podařilo vyzpovídat maminku chlapce, jehož obnažené fotografie našla policie na ruských serverech pro pedofily. „Nejdřív jsem byla znechucená. Můj pocit byl, že to nemůžu říct synovi, protože ten by se z toho zbláznil. Nakonec jsem mu to řekla, ale zaobaleně. Ne, že tam je jako ‚baculatý chlapeček‘, protože dneska už je to kluk, který chodí cvičit, takže by ho ranilo i tohle. On mi hrozně vynadal, jak jsem to mohla zveřejnit,“ cituje portál matku.
Jak nepřipravit děti o soukromí
Foťte své děti dál, a klidně dál tyto fotky sdílejte s prarodiči a nejbližšími. Stačí nastavit své profily jako soukromé a pečlivě volit, kdo fotografie uvidí.
Vždy si pamatujte, že fotografie na sítích zůstávají. Uvažte tedy i to, že se jednou možná bude vaše dítě možná stydět za to, co o něm sdílíte. Nebo se mu možná kvůli roztomilé fotce na nočníku budou smát kamarádi. Například dívence z příkladu s trampolínou je dnes 15 let, dost možná jí některé rodinné snímky připadají trapné a sama by se s nimi nechlubila.
Jak nastavit profil jako soukromý?
- Návod na Facebook. Pozor, nikdy nenastavujte fotku dítěte jako úvodní, ty jsou totiž veřejné.
- Návod na Instagram
- Návod, jak alba na Rajčeti opatřit heslem
Nezapomínejte, že vaši přátelé mohou v dobré víře sdílet fotografie dál. Využijte to jako velký příklad pro své děti. Naučte je, že vše se sdílet nemá. Jakmile budou trochu větší, zeptejte se jich, zda jim sdílení nevadí. Podle nedávného průzkumu desetina dětí někdy sdílela svou intimní fotografii. Díky vašemu rezervovanému přístupu se od mala mohou učit, jak si své soukromí chránit.
Věděli jste, že ….
Celkem 24 % českých dětí uvádí, že jejich rodiče sdíleli informace o nich samých bez souhlasu, což je vysoko nad evropským průměrem (13 %).
Jaké otázky si položit, než nasdílíte fotku dítěte?
- Mám dobrý důvod to vůbec sdílet?
- Chtěl bych, aby někdo sdílel stejnou fotku, na které jsme já?
- Nemůže fotografie v budoucnu uvést dítě do rozpaků?
- Je na ní dítě oblečené (není vidět jakákoli intimní část odhalená)?
- Může tuto fotografii vidět kdokoli?
Pokud, na kteroukoli z těchto otázek odpovíte NE, pak fotku raději nesdílejte, nechte si ji v soukromém rodinném albu.
Rodiče mají velkou zodpovědnost a s technologiemi, které se třeba teprve učí používat, to není lehké. Pokud nejste na sítích kovaní, vsaďte na jistotu a nesdílejte nic. Fotografie si nechte postaru vyvolávat do alba. Ostatně, listovat fotoalbem má úplně jinou atmosféru než jen klikat myší na počítači.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.