Čas strávený u obrazovek může být mocný nástroj, který bude vaši rodinu sbližovat. Zapojte se do činností, které děti dělají online rády. Možná přijdete na to, jak proměnit ve společné zážitky, které podporují učení, tvořivost a hlubší vazby. Přinášíme několik tipů, jak na to.
„Udržet děti mimo veškeré technologie jde v současné době jen velmi těžce, proto je pro rodiče výhodnější se zajímat o to, co děti baví a zajímá než technologie zakazovat. Nemusíme být nadšení z toho, co dítě dělá, ale důležité je zkusit nahlédnout do jejich světa a toho, co je baví. Děti to můžou brát jako možnost naučit rodiče něco nového,“ říká dětská psycholožka Kamila Ryšánková.
Navíc fakt, že budou děti umět technologie dobře ovládat, jim dává výhodu. Budou totiž lépe rozumět tomu, jak se dají různé online nástroje zneužít a jaká mají rizika.
Videohry nejsou jen tupé střílečky
Mnoho rodičů vnímá videohry jako povrchní zábavu nebo ztrátu času. Nicméně hraní her může být mnohem víc – zejména pokud hrajete společně. Tím, že se ponoříte do oblíbených her svého dítěte, poznáte jejich svět, ale také otevřete prostor pro konverzaci a budování důvěry.
Hraní her navíc může děti mnohému naučit. Existuje i řada her, které se věnují strategii, historii nebo trénují zeměpisné znalosti.
„Ze začátku úplně stačí se jen dívat nebo zeptat, o co ve hře jde. Co na ní děti nebo dospívající baví? Pokud jste se nikdy dřív nezajímali, tak to pro děti najednou může být zarážející. Je důležité vše hned neodsoudit jako hloupost, ale dát najevo, že to možná není to pravé pro vás, ale i tak máte zájem o něco, co je důležité pro vaše dítě. Proč začátek můžete začít například: „Vidím, že tě ta hra baví. Co na ni máš nejradši?“ – „Líbí se ti, že tam můžeš budovat nové světy? Můžu to taky zkusit?“ Děti z her nejčastěji zmiňují Minecraft nebo Lego hry,“ navrhuje Kamila Ryšánková.
Rodičovské tipy:
- Mluvte o čase stráveném u obrazovky: Společně stanovte rozumné limity na to, kolik času denně stráví hraním her. Zapojte je do vytvoření denního harmonogramu, který zahrnuje jak hraní her, tak i jiné povinnosti nebo offline koníčky.
- Sledujte mikrotransakce:Mluvte se svým dítětem o nákupech ve hrách. Ujistěte se, že ví, že i když mohou být nákupy v aplikacích lákavé, měly by k nim přistupovat zodpovědně – stejně jako by to dělaly v reálném světě.
- Mluvte o kyberšikaně:Ve video hrách je možné se setkat s kyberšikanou. Ujistěte se, že vaše dítě ví, co dělat, pokud se s kyberšikanou setká, a ujistěte ho, že se na vás může obrátit, pokud bude mít nějaké problémy online.
Buďte kreativní společně
Společně můžete objevovat různé online nástroje a zkoumat jejich hranice. Podle zájmů dětí si můžete vybrat ty pro uměleckou tvorbu, programování nebo třeba AI. Obzvláště u posledního jmenovaného je dobré mluvit o tom, jak funguje, jaké má potenciální nevýhody a jak často fabuluje.
Rodičovské tipy:
- Podporujte vytrvalost:Učte své dítě, že je v pořádku mít problémy s projektem a že vytrvalost se vyplácí. Můžete snadno čerpat ze svých vlastních zkušeností z práce.
- Sdílení zdrojů:Pokud narazíte na překážku, zkuste společně najít řešení, třeba návod na YouTube. Je to také příležitost k diskusi o zodpovědném využívání našich dovedností. Například je rozdíl mezi programováním a používáním těchto dovedností neeticky, jako je hacking.
- Prozkoumejte AI společně:Představte nástroje umělé inteligence v kreativním kontextu. Zkuste třeba společně vytvořit pohádku, komiks, nebo písničku pro babičku k svátku. Pokročilé techniky promptování (zadávání pro AI) učí přemýšlet v kontextu, rozložit úkol na dílčí kroky a určité trpělivost a přesnosti.
„Dospívající mluví o tom, že se snaží umělou inteligenci využít kreativním způsobem. To je třeba generování a úprava obrázků či hudby. Místo hledání návodů ve vyhledávači se zeptají rovnou AI. Využívají ji k pomoci při úkolech do školy nebo se ptají na některé absurdní otázky, které je pobaví,“ radí Kamila Ryšánková.
Chystáte se na dovolenou? Vytvořte si digitální deník
Dokumentování společných zážitků je skvělý způsob, jak uchovat vzpomínky a ještě si s dětmi povídat o soukromí a sdílení. Pokud by samy sdílely online příliš, mohou se vystavovat rizikům. Zkuste aplikace jako Journey nebo Penzu, které nabízejí bezpečné a soukromé deníčky.
Rodičovské tipy:
- Podporujte reflexi:Ideální prostor, aby se i dítě podělilo o svůj pohled na zážitky, které společně dokumentujete. Může třeba nabídnout jinou perspektivu.
- Mluvte o nadměrném sdílení:Vysvětlete si nebezpečí nadměrného sdílení online a pomozte svému dítěti pochopit, jaké informace je bezpečné zveřejňovat.
Podniknout toho, ale můžete mnohem víc. Je možné si vydat na virtuální prohlídky muzeí, historických míst nebo vesmíru.
Důležité najít způsob, jak můžete s dětmi trávit i v jejich online světě. Díky tomu si budete vzájemně lépe rozumět a také budete mít lepší kontrolu nad tím, co přesně dítě na internetu dělá a snáze si nechá vysvětlit, jak se svým digitálním koníčkům věnovat bezpečněji.
👉 Jak naučit děti chovat se online zodpovědně?
👉 Jak může aktivní tvorba obsahu dětem pomáhat?
👉 Jak vytvořit rodinnou digitální pohodu?