Jak sdílet fotky dětí na internetu

mom takes a picture of her daughter using a phone in low light.

Víte, kolik fotek svého potomka jste sdíleli do jeho 5. narozenin? V roce 2015 jich průměrně bylo 973. Každý rodič se chce pochlubit, kde jsou ale hranice sharentingu?

Samozřejmě na focení a natáčení vašich ratolestí není nic špatně. Naši rodiče také ve velkém fotili a natáčeli. Ale tyhle vzpomínky zůstávaly v rodinném albu, maximálně vás pak s nimi rodiče ztrapňovali před partnery. Než ale kliknete na tlačítko sdílet, zeptejte se sami sebe: Potřebují to vědět všichni? Veřejné sdílení na sociálních sítích bez správného nastavení soukromí může vaše děti nebo celou rodinu vystavit rizikům, o kterých jste možná ani neuvažovali.

Jakmile jednou něco zveřejníte, už to nejde vzít zpátky. Vy sice můžete fotku smazat, ale nemáte jistotu, že si jí někdo nestáhnul do svého počítače nebo neudělal snímek obrazovky. Kolik lidí máte v přátelích na Facebooku nebo Instagramu? Nejspíš několik stovek, možná i tisíců. Většinu patrně znáte spíše od vidění, ze školy nebo z práce.

Babičce ano, spolužákům ne! Mějte přehled komu co ukazujete

Rozhodně není nutné přestat po dnešku sdílet fotky z rodinných výletů a úspěchy vašich dětí, na které jste právem hrdí. Jen před každým sdílením zkontrolujte nastavení ochrany osobních údajů. Sociální sítě například umožňují z vašich přátel tvořit skupiny – například pro členy rodiny nebo sousedy z místa vašeho bydliště. Podle nastavení profilů se tyto skupiny dají tvořit i automaticky.

Základní nastavení skupin na Facebooku. Vytvořit si ale můžete i vlastní skupiny uživatelů.

Pokud je to možné, zakažte možnosti sdílení mimo tuto skupinu. Takto vaše příspěvky uvidí pouze vámi vybrané osoby. Výsledek? Fotku Emy z první hodiny plavání ve školce uvidí jen vaši příbuzní, ale už ne zvědavá sousedka. A tak to má být. Ostatně fotka malého děvčátka v plavkách sdílená zcela veřejně může skončit i v rukou pedofilů.

Radost na sítě patří, stud ne

Nezveřejňujte nic, co by mohlo vaše dítě ztrapnit. Pro vás je virtuální realita jen online, ale děti dnes vyrůstají v prostředí zcela propojeném s internetem, čímž se hranice mezi offline a online světem stírá. Uvažte jestli fotky na nočníku, během hysterického záchvatu pláče nebo různé zobrazení nešikovnosti vůbec sdílet.

Na internet vůbec nepatří fotky nahých dětí, a to ani miminek. Řada portálů takové fotky automaticky blokuje nebo maže.

Vám možná připadá dítko, které poprvé zápasí se lžičkou roztomilé, ale vaše děti s jednou mohou za takové fotky stydět. Sdílejte raději jen takové fotky, u nichž by vám nevadilo, kdyby zachycovaly vás. Větších dětí se neváhejte zeptat, jestli fotku smíte poslat babičce nebo sdílet. Navíc je tím učíte respektu k jiným lidem.

Uvažte také, že takovou dětskou fotku mohou snadno získat i spolužáci dítěte a vysmívat se mu kvůli ní. Bohužel s kyberšikanou má zkušenosti polovina dětí.

Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu

Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

Fotky vysvědčení? Nikdy!

Na fotkách mohou být i velmi citlivé informace, takovými informacemi je adresa, kontaktní údaje nebo dokonce rodné číslo. Typickým příkladem mohou být fotografie vysvědčení se samými jedničkami, diplomů nebo třeba prvního pasu před odletem na vysněnou rodinnou dovolenou. Nedovolte, aby takovéto informace visely kdekoli na internetu.

Doporučujeme také nezveřejňovat adresu školy a mimoškolních aktivit, kam dítě dochází. To by měli vědět jen nejbližší příbuzní a přátelé.

Virtuální já patří dětem

Pokud sdílíte příliš mnoho detailů, mohou se i malé děti nebo puberťáci stát terčem krádeže identity. Někdo může vytvořit jejich jménem falešný profil. Možná to zní banálně, ale je to trestný čin. Opět se vracíme k tom, že naše děti žijí offline stejně jako online a podobná záležitost jim může (alespoň v jejich představě) „zničit život“. Děti si často s takovými situacemi a veřejným posměchem nevědí rady. Bohužel je velmi obtížné falešné profily ze sociálních sítí zcela odstranit.

Pokud podvodník získá rodné číslo vašeho dítěte, může mu opravdu hodně zatopit. Jsou známy i případy kdy si jménem nic netušícího dítěte útočník založil účet a půjčil peníze.

Opatřete fotky heslem

Pokud používáte nějaké úložiště, jako je třeba Rajče, Dropbox nebo i Google Disk, a posíláte fotoalbum známým, vždy jej opatřete heslem. Nic nepublikujte veřejně.

Možnost přidat heslo tyto služby bez výjimek umožňují. Heslo pro přístup ale nezasílejte spolu s odkazem na album. Stačí poslat vzkaz „Tady jsou fotky z dovolené, heslo je název vlaku, kterým jsme jeli / jméno Elišky oblíbeného plyšáka apod.“ Heslo v tomto případě může být snazší, ale dbejte, aby jej znal jen příjemce.

Jak sdílet fotky s heslem:
Návod pro Rajče
Návod pro OneDrive (heslo se nastavuje v nastavení odkazu, viz bod 4.)

Platformy Fotky Google, Dropbox i OneDrive umožní sdílet fotky jen s korektními lidmi a tak kdykoli sdílení daného souboru či složky zrušit, využívejte tuto možnost.

Při sdílení fotek prostě platí, že méně je více. Rozhodně foťte a natáčejte důležité rodinné momenty. Ale fotky si nechávejte jen pro sebe a své blízké.

Exit mobile version