Na Netflixu najdete stovky pořadů určených dětem – od animovaných seriálů, přes rodinné až po vzdělávací filmy. Jenomže pár kliků vedle jsou i horrory a snímky určené výhradně dospělému publiku. Naučíme vás nastavit dětský profil tak, aby si vaše ratolesti mohly vybírat samy, co si pustí, a vy neměli obavy z nevhodného obsahu.
Akčňák s Johnem Wickem si děti nepustí
Platforma Netflix umožňuje vytvořit pod jedním placeným profilem několik účtů, včetně dětských. Je to praktické i pro dospělé uživatele – jednak rychleji najdete rozkoukané pořady a jednak vám systém sám nabídne tituly, které by vás mohly bavit, podle toho, co už jste viděli.
Nastavení zvládnete nejsnáze na počítači, ale jde to i přímo v televizi. Přihlaste se a otevřete si nastavení profilů. Nastavení najdete také v pravém horním rohu vašeho profilu (klikněte na možnost Spravovat profily).
Vyberte možnost „Přidat profil“ a pojmenujte jej, podle malého diváka. Vyberte možnost „Děti“ a dokončete proces kliknutím na tlačítko „Další“.
Dětský profil lze používat pouze ke sledování filmů a seriálů, které jsou výslovně vhodné pro děti. Z takového profilu není možné přistupovat k nastavení účtu (respektive dítě by muselo znát vašeho heslo). Po vytvoření účtu můžete ještě změnit nastavení věku (a tím přístupné pořady).
Netflix pro děti má v logu speciální ikonu. Dětem nabízí jednodušší ovládání. A do určitého věku v něm není možné najít hry.
Pokud se vám nový profil hned nezobrazuje, zkuste vypnou televizi (restartovat počítač) a přihlásit se znovu. Občas trochu trvá, než se změny Netflix zaznamená.
Jak nastavit limit obsahu?
Další možností je vytvořit profil, ale neoznačit jako dětský a vytvořit v profilu věkový limit. Pak bude přístup k filmům trochu velkorysejší a v profilu bude možné také otevřít hry. Toto nastávání se hodí pro teenagery.
Otevřete si možnost „Účet“ a vyberte profil. Změňte nastavení pod možností „Obsahová omezení“. Bude nutné změnu potvrdit heslem. Ve stejné nabídce v části „Omezení titulů“ můžete vyhledat jednotlivé pořady a zablokovat je.
Jak zablokovat rodičovský profil?
Patrně budete chtít zajistit, aby si děti nemohly nevhodné filmy pustit přes váš rodičovský profil. Jde to snadno. Stačí profil opatřit PINem.
Vyberte svůj profil a otevřete nastavení „Profil a rodičovský zámek“, zvolte „Zámek profilu“ a potvrďte svou totožnost heslem k Netflixu. Zvolte možnosti vyžadovat PIN a nastavte si jej.
PIN by neměl být datum narození nebo něco příliš předvídatelného. Uložte nastavení a máte hotovo. U vašeho profilu pak bude ikona zámečku.
Když budete sledovat televizi vy, stačí na ovladači naklikat PIN kód. Je to možná trochu nepohodlné, ale je to bezpečný způsob, jak zabránit dětem nebo jejich kamarádům, aby se jednoduše přepnuli na váš profil a sledovali filmy, které nejsou pro jejich věk vhodné.
Nezapomeňte zabezpečit také televizi
Proti kybernetickým útokům není odolné žádné zařízení, které je připojené k internetu. Počítač, tablet nebo telefon, na kterém dítě používá Netflix, vždy opatřete bezpečnostním programem.
Optimálně by takový program měla mít i vaše chytrá televize. Chytré spotřebiče bývají často terčem malwarů, které využívají jejich výpočetní kapacitu – vám pak stoupají účty za elektřinu a zařízení se vám rychleji opotřebuje. V minulosti se také objevily případy napadení spywarem. Proto ESET představil antivir pro chytré televize už v roce 2018, základní verze je zdarma.
Slavné značky – jako je i Netflix – často zneužívají podvodníci. Cílem bývá vytáhnout z vás (nebo dětí) osobní údaje nebo údaje k platební kartě. Přečtěte si také, jak své účty na Netflixu chránit.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.