Instagram je mezi teenagery v Česku druhou nejoblíbenější sociální sítí (po YouTube), často zmiňovaný Facebook už nepoužívá ani polovina. Sociální sítě mají spoustu výhod, inspirují k tomu být lepší a kreativnější, ale pojí se s nimi i rizika. Mezi ta patří různé podvody, kyberšikana, sdílení citlivých informací, ale také zpřístupnění nevhodného obsahu. Rizikem je také nadměrné sdílení osobních informací, protože sledovat profily dětí mohou stovky cizích lidí.
Striktně vzato je možné Instagram používat od 13 let. Věk uživatel zadává při registraci (přesněji zadává datum narození). Používají jej tedy i mladší děti, které si jednoduše pár let přidají.
I když sociálním sítím nedůvěřujete, vaše dítě je patrně bude využívat, už jen proto, aby zůstalo v kontaktu se svými vrstevníky. Navrhněte jim následující pravidla, která pomohou ochránit jejich soukromí a citlivé údaje.
Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu
Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.
STÁHNOUT PŘÍRUČKUÚčet mějte jedině soukromý
V první řadě by vaše děti měly mít nastavený účet jako soukromý (opakem je veřejný). V rámci nedávných změn, které se zaměřovaly hlavně na nejmladší uživatele, je účet ve výchozím nastavení soukromý. Obsah, který děti budou sdílet je díky tomu viditelný jen konkrétním uživatelům, který si děti schválí.
Proč mít veřejný účet? Protože to tak má mnoho vrstevníků, protože síť umožňuje se pochlubit, protože se věnují nějaké kreativní činnosti, kterou takto prezentují. V posledním jmenovaném případě doporučujeme zřídit stránku jen pro danou činnosti, kde ale váš syn či dcera nebude sdílet nic osobního.
Proč mít soukromý účet? Opravdu chcete, aby kdokoliv mohl sledovat, jak žijete, co prožíváte a viděl do vašeho života. Veřejný profil uvidí rodiče, učitelé, babičky, predátoři, zloději, kteří mohou mít zálusk na nový telefon, kterým děti své reels (krátká videa) natáčí. Veřejný profil je také možné vykrást a původního majitele obtěžovat, šikanovat nebo jeho obsah zneužít.
Účet lze přepínat na soukromý nebo veřejný kdykoli, ale sledující, které již měli při přechodu na soukromý účet, jim zůstanou.
Jak nastavit Instagram co nejbezpečněji:
Jak nastavit zprávy, komentáře, hastagy a zmínky
Instagram umožňuje poslat jinému uživatel přímou soukromou zprávu (Direct message, zkráceně DM nebo SZ). Je to běžná součást kultury Instagramu: teenageři si nejen lajkují a komentují příspěvky nebo sledují příběhy – často komunikují i prostřednictvím zpráv.
Instagram nyní brání dospělým posílat zprávy osobám mladším 18 let, pokud děti tyto dospělé osoby nesledují. Dalším bezpečnostním prvkem, který platforma nedávno zavedla na ochranu mladých uživatelů, je sdílení bezpečnostních upozornění, které vyzývají k ostražitosti v konverzacích s dospělými.
Zdroj: Blog Instagramu
Tuto funkci představil Instagram v březnu 2021. Bezpečnostní upozornění varují mladé lidi, když s nimi komunikuje dospělý, který vykazuje potenciálně podezřelé chování. Pokud například dospělý posílá velké množství žádostí o přátelství nebo zpráv lidem mladším 18 let, tento nástroj příjemce upozorní a dá jim možnost konverzaci ukončit.
Komentáře, Tagy a Zmínky jsou některé z dalších způsobů, jak mohou uživatelé mezi sebou komunikovat a vzájemně sledovat své online aktivity. Je možné ale nastavit, kdo může můj profil zmínit nebo dál sdílet. Obzvláště u mladých uživatelů doporučujeme co nejstriktnější omezení.
Skrytá slova: zablokujte nebezpečné příspěvky a hashtagy
Pokud chcete urážlivé komentáře skrýt před zraky svých dětí i jejich sledujících, můžete zapnout systém filtrování komentářů na Instagramu. Tím dojde ke skrytí komentářů, které obsahují označené výrazy, přičemž stejná možnost je k dispozici i pro zprávy. Kromě toho si můžete nastavit vlastní seznam slov, kam můžete zahrnout výrazy, které považujete urážlivé. Tímto způsobem můžete částečně eliminovat nevhodný nebo nežádoucí obsah.
Čas na pauzu jako prevence závislosti
Instagram obsahuje funkce, které slouží k prevenci nomofobie a syndromu FOMO. Tedy o negativní aspekty, kde se uživatel stává pomalu ale jistě na sledování sociální sítě závislým.
Funkce Strávený čas pomůže dětem udržet si zdravé návyky a přehled o tom, jak intenzivně sociální síť využívají. Odborníci předpokládají, že příliš časté používání sítí obecně zhoršuje duševní zdraví.
Jak si chránit soukromí?
Stories, reels ale i obyčejné příspěvky obvykle ukazují naše soukromí. Je důležité umět vybalancovat to, co o sobě chceme sdílet a určitou míru soukromí.
Za ochranu svých dat si každý uživatel zodpovídá také sám – protože co nenasdílím, co nelze zneužít.
Při sdílení se dá řídit těmito pravidly:
- Pravidlo autobusové zastávky: Mohlo by toto viset veřejně na autobusové zastávce? Ne? Tak to nepatří na internet. Typicky nedáte veřejně své telefonní číslo nebi intimní fotografii.
- Babiččino pravidlo: Mohla by si tě tímto pochlubit babička svým přítelkyním? Ne? Tak to nepatří na internet. Typicky toto pravidlo neumožní šikanovat nebo sdílet nelegální aktivity.
V nastavení v záložce Vaše aktivity je možné spravovat celou digitální stopu – tedy třeba smazat komentáře nebo odstranit fotky s nějakým označením.
Rodičovská kontrola na Instagramu
Instagram nabízí funkce rodičovské kontroly. Najdete ji v nastavení pod možností Dohled. Umožní rodičům teenagerů do 17 let nastavit různé časové limity, zobrazí, jaké účty dítě sleduje nebo otevřít nastavení dítěte. Naopak není možné nahlížet do soukromých zpráv nebo mít ovlivnit na to, co dítě sdílí.
Je ovšem nutné, aby teenager dal rodičovskému účtu souhlas s dohledem. A dítě může souhlas s dohledem také kdykoli odebrat.
Tahle funkce je skvělá, pokud chcete pomoci vašim dospívajícím dětem používat sítě zdravě, ale pokud chcete takto děti kontrolovat, nástroj zákonitě selže. Jak dětem tyto funkce představit? Inspirujte se v rozhovoru s dětskou psycholožkou Kamilou Ryšánkovou.
Na sítích dodržujte pravidla zabezpečení
Bez ohledu na to, zda děti používají Instagram, aby zůstaly ve spojení s kamarády, lidmi se stejnými zájmy nebo držely krok s trendy, je důležité dát v první řadě na ochranu soukromí a bezpečné používání sítě.
Bavte se s dětmi o tom, jak používat aplikace bezpečně. Doporučte jim, ať používají silná hesla a optimální si zapnou i více fázové ověření nebo přihlášení pomocí biometrie.
Nepodceňujte ani bezpečnost celého telefonu. Jednoznačně doporučujeme používat zámek obrazovky – telefon tak není možné použít (a tudíž se dostat k osobním údajům), pokud jej vaše dítě někde zapomene nebo mu jej někdo ukradne. Důležité je také udržovat zařízení aktualizované a nainstalovat si bezpečností aplikaci.