Dnešní rodiče vyrůstali často v době, kdy byl internet ještě v plenkách. Pro jejich děti je virtuální svět neoddělitelný od toho fyzického. Samy si ale neporadí. Je na nás dospělých, abychom jim ukázali správné návyky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Pravidlem číslo jedna by mělo být, že si za všech okolností na internetu chráním soukromí.
Proč jsou hesla důležitá vysvětlí nejmenším uživatelům pejsek Pug:
Při výchově dětí k online bezpečnosti je dobré začít hesly. Asi byste souhlasili, že silné a bezpečné heslo je základ, data a průzkumy ale ukazují, že mnoho lidí se touto radou neřídí. Stačí se podívat na seznamy nejčastěji používaných hesel, těm stále dominují slabé fráze jako například „123456“ a „password“.
Pokud byste takový seznam ukázali dětem, určitě by vám řekly, že se dají dobře zapamatovat. Bezpečná jsou ale asi tak, jako byste nechali otevřená okna bytu v přízemí a odjeli si v klidu užít dovolenou, protože jste přece zamkli dveře. Pojďme se podívat na 3 jednoduché kroky, které posunou zabezpečení dětských účtů na novou úroveň.
#1 Vytvářejte si fráze
Dobré heslo je takové, které je obtížné uhodnout. Dospělému bychom poradili udržet co nejvyšší míru entropie. Jednoduše to musí být trochu chaotická změť znaků. Naučte děti, že heslové fráze jsou mnohem bezpečnější než jednoduchá hesla – a ještě je s nimi větší zábava.
- Skvělé heslo je: sh>iEu12_ů“ (ale zkuste si jej zapamatovat)
- Lepší (protože si jej zapamatujete) je: V1ktorka_zpiv4uSplavu
Podle kalkulačky na HowSecureIsMyPassword jsou srovnatelně bezpečné. (Tuto kalkulačku vyzkoušejte – vypočítá, za jak dlouho je možné prolomit vaše hesla metodou brute force , kdy program zkouší různá slovní spojení v naději, že heslo trefí).
Do fráze můžete snadno zakomponovat oblíbený vtip, který koluje u vás doma, nebo třeba oblíbené jídlo, knihy, filmové postavy, například „MistrYoda66cmmeri!“. Mistra Yodu lze obecně jako generátor frází doporučit.
Fráze prakticky vždy splňují bezpečnostní kritéria na délku a mohou obsahovat snazší kombinaci znaků.
Čím delší je heslová fráze, tím méně speciálních znaků nebo čísel potřebujete.
Pozor, nikdy nepoužívejte jako heslovou frázi citát, kus písně nebo přísloví. Vymyslete si vlastní shluk slov. Na citáty jsou dnes už útočníci připravení a dokáží je pomocí programu rychle odhalit.
Nezapomeňte na jednu klíčovou věc: řekněte dětem, že by svá hesla neměly nikdy nikomu sdělovat, že hesla by měla vždy zůstat tajná.
#2 Zapomnětlivým dětem pomůže správce hesel
Pokud jste společně vytvořili silnou a unikátní frázi, je potřeba si ji zapamatovat. Během života bude patrně dítě používat desítky přístupových údajů. Pro každou služby by správně mělo používat jedinečnou kombinaci uživatelského jména a hesla. Zapamatovat si jich víc, je takřka nemožné i pro dospělé velmistry v šachu, natož pro malé školáky. Proto vyzkoušejte speciální program pro správu hesel. Nikdy neukládejte hesla pro automatické vyplňování v prohlížečích, není to bezpečné.
Správce hesel, nebo anglicky password manager, je speciální program, která umožní hesla ukládat v šifrované podobě do pomysleného digitálního trezoru. Většina z nich umožní po přihlášení automaticky vyplňovat hesla do formulářů, což je velmi pohodlné. Stačí si tak zapamatovat jedinou bezpečnou frázi pro odemčení trezoru s hesly a o ostatní se program postará za vás.
Správce hesel je nejbezpečnější způsob, jak si hesla zapamatovat.
#3 Vrstvěte zabezpečení
Pokud už máte první dva kroky v malíku, bude to nejspíš stačit. Nebo můžete jít ještě o další krůček a používat vícefaktorové ověřování. Dobře ho znáte z internetového bankovnictví, kdy přihlášení či platby potvrzujete v aplikaci nebo kódem z SMS.
Tyto možnosti při přihlášení nabízejí e-mailoví klienti i sociální sítě, neváhejte dvoufaktorové přihlašování zapnout. Obzvláště důležité je to na sociálních sítích, které používáte pro sdílení osobních dat. Ochranou vrstvu navíc by mohli ocenit zejména teenageři, kteří mají online určitě mnoho tajemství.
Nikdy není příliš brzo začít s kyberbezpečností
Naučit děti správným návykům v oblasti kybernetické bezpečnosti je náročný úkol, stejně jako je naučit bezpečně se pohybovat v provozu. Proto s obojím začínáme od nejútlejšího věku.
Bezpečnost dat je základní prevencí proti některým typům kybernetických útoků, i šikaně na internetu. Co se v mládí děti naučí, v dospělosti (až budou pracovat s datovými schránkami, citlivými daty zákazníků, nebo jednou možná volit online) jako když najdou.
⇒ Jak mluvit o technologiích s dětmi tak, abyste si rozuměli?
⇒ Fantastická hesla a kde je najít. Průvodce bezpečností hesel pro děti
⇒ Krádež identity se může týkat i dětí. Stačí slabé heslo
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.