Kdo by neznal zkratku GPS? Skvěle vás naviguje při řízení nebo umožňuje zahrát si geocaching. Kdysi se pomocí GPS všichni „přihlašovali“ na sociální síť Foursquare a hlásili, kde se zrovna nacházejí (tato síť skončila v propadlišti dějin jako řada jiných). Dnes pomocí geolokačních služeb zveřejňujeme fotky, videa nebo status na sociálních sítích včetně místa, kde se odehrávají.
GPS je zkrácené označení Global Positioning System.Jde o družicový polohovací systém, který začala vyvíjet NASA roku 1973. Polohu je možné určit i bez telefonního signálu či internetového připojení. Od 80. let se technologie využívá i v civilních odvětvích. Kromě systému NASA existují dnes už další například GLONASS, Galileo či BeiDou. Označení GPS se vžilo obecně pro jakýkoli systém, který umožňuje určit polohu.
Proč je geolokace skvělá?
Příspěvek s označeným místem je atraktivnější a možná získá více komentářů a reakci „líbí se mi“. Na sociálních sítích chce každý zaujmout (souvisí to s dopaminem – hormonem štěstí, kterým nás mozek odmění za úspěch).
Je to samozřejmě skvělá technologie pro rodiče – pomocí speciální aplikace mohou sledovat polohu dětí a ověřit například, že dorazilo v pořádku na kroužek. Podobné aplikace existují jak pro chytré telefony, tak pro chytré hodinky.
Jaká jsou rizika používání GPS?
Rizikem samozřejmě je, že děti doslova křičí do světa, kde jsou, nebo kde se obvykle pohybují. Kromě cizích lidí tyto informace získávají i počítačové algoritmy, které pak mohou děti například bombardovat reklamou na blízkou kavárnu.
Bez správného nastavení soukromí nemáte jistotu, že se informace o poloze dítěte nedostanou do nesprávných rukou. (To mimochodem platí i pro dospělé. Oběti stalkerů a žárlivých partnerů/rek by mohli vykládat.)
Jak používat GPS bezpečně?
Existuje několik možností, jak geolokaci používat bezpečně. Nejdůležitější je, jak jinak, aby děti chápaly, proč nemají o sobě příliš informací zveřejňovat. Starší děti už často nějakou představu o ochraně soukromí v digitální sféře mají. Promluvte si s nimi a zjistěte, kolik toho už vědí – možná se sami dozvíte něco nového.
Doporučujeme, aby děti měly na svých zařízení vypnutou funkci GPS. Měli by ji zapínat, jen když ji opravdu potřebují, například když používají mapu kvůli nalezení trasy. V nastavení oprávnění v telefonu můžete snadno kontrolovat, které aplikace mají přístup k jakým funkcím (včetně GPS).
I při vypnuté funkci geolokace však může dítě nevědomky prozradit svou polohu. Stačí zveřejnit fotku známého místa. Není nic špatného na tom, pochlubit se fotkou z lyžovačky na Stubai nebo momentkou z Eiffelovky, pokud mají své profily na sociálních sítích nastavené jako soukromé. I vy jako rodiče dbejte na to, že rodinné fotografie sdílíte jen s přáteli a rodinou.
Najděte si chvilku a společně se svými dětmi zkontrolujte jejich aktuální nastavení soukromí.
⇒ Jak nastavit soukromí na Facebooku
⇒ Jak nastavit soukromí na Instagramu
⇒ Jak nastavit soukromí na TikToku
Moderní telefony často přidávají časovou i GPS stopu k každé fotce. Tuto funkci doporučujeme vypnout. Otevřete si Nastavení > zvolte možnost Soukromí > Správce oprávnění. V seznamu uvidíte všechny funkce, které telefon má a jaké aplikace k nim mají přístup.