Velké bezpečnostní riziko představují podle amerického federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hračky napojené na Internet věcí. Úřad proto varoval rodiče ve Spojených státech, aby zvážili používání těchto inteligentních hraček, které mohou obsahovat citlivé osobní údaje a jsou tak lákavým cílem pro kybernetické zločince. Hračky jsou stále častěji vybaveny různými senzory, mikrofony, fotoaparáty, komponenty pro ukládání dat. Také dalšími multimediálními funkcemi, jako je rozpoznávání řeči nebo GPS lokátory, jež jsou podle FBI lehce zneužitelné.
Chytrá zařízení si pamatují, kdy a kde se připojovala k internetu a z jaké IP adresy
Úřad proto vydal prohlášení, v němž vyzval rodiče, aby do těchto chytrých zařízení nenahrávali údaje jako je jméno dítěte, název jeho školky a další údaje. Údaje, podle kterých by bylo možné dítě identifikovat a lokalizovat.
Fakt, že se tato hračka může připojit k internetu nebo k jinému zařízení, by měl sám o sobě zavdávat důvod k obavám, tvrdí FBI. Chytré hračky totiž mohou obsahovat celou řadu dat o dítěti. Třeba adresu kde bydlí, data narození, fotografií, hlasových zpráv a údajů o místech, která dítě pravidelně navštěvuje.
„Vystavením takových informací můžete zavdat příležitost pro podvody s dětskou identitou. Navíc při potenciálním zneužití citlivých dat, jako jsou informace GPS o poloze, vizuálních identifikátorů z obrázků v paměti hračky nebo videí může pachatel získat důvěru dítěte a to samo o sobě představuje velké riziko,“ konstatuje FBI. Veřejné varování přišlo po několika případech, kdy nezabezpečené chytré hračky způsobily únik osobních dat nebo umožnily hackerům sledovat děti.
Uživatelé by si měli pořádně pročíst informace týkající se ujednání s výrobcem zařízení ohledně ochrany osobních údajů a měli by vědět, kam jsou odesílána osobní data jejich rodiny a kde jsou ukládána. A to i v případě, že jsou zasílána třetím stranám. Zároveň vyzvala spotřebitele, aby zvážili bezpečnostní doporučení, než začnou používat hračky připojitelné k internetu. Předně se mají vyvarovat všech bezpečnostních chyb a zabezpečit nejen hračku, ale i svoji domácí internetovou síť před útokem hackerů.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.
1 komentář
Komentáře nejsou povoleny.