Digitální závislost: Vše, co jste chtěli vědět a neměli se koho zeptat

jak poznat digitální závislost

Technologie se staly naším stálým společníkem a zejména to platí pro generaci, která se už narodila do světa smartphonů. Vyrůstají obklopeni obrazovkami – od chytrých telefonů a tabletů po notebooky a televize. A to rodičům přidělává vrásky – obávají se totiž závislosti.

Musíme si ale připomínat, že technologie mají i svá rizika. Dnes už víme, že i nadužívání má negativní dopad na psychické zdraví, snižuje kvalitu spánku a úzce souvisí i s nedostatkem pohybu u dospívajících. Pomáhá, pokud má používání technologií o malička pravidla. Tipy jak, najdete v naší digitální dohodě.

Stáhnout digi-dohodu v PDF barevně
Stáhnout digi-dohodu ve wordu černobíle

Skutečná závislost, tak jak ji definuje lékařská věda, je velmi vzácná. Nemáme k dispozici diagnostická kritéria, ale nezdravě používá internet asi 10 % dospívajících.

Jak poznám závislost od nadužívání?

Fakt, že vaše dítě tráví dlouhé hodiny u počítače, ještě neznamená, že je závislé. Podle letošní zprávy o digitálních závislostech technologie nezdravě užívá okolo 10 % dětí a dospívajících. Zároveň zpráva uvádí: „V oficiálních klasifikacích duševních poruch zatím internetová závislost či porucha spojená s užíváním internetu není zařazena.“ To znamená, že ani lékaři nemají přesně daná kritéria, jak určit, zda už je někdo závislý.

Závislý je člověk, kterému jeho závislost ztěžuje fungování v běžném životě, postupně roste jeho potřeba po předmětu závislosti, přestává pečovat o sebe, své okolí, vztahy.
Člověk, který technologie nadužívá, zvládá fungovat, má přátele. Jen tráví více času s technologiemi, aby se začaly projevovat výše jmenované dopady, například se hůře vyspí.

Běžnější je nadužívání technologií. I to má ale důsledky. Například víme, že nadměrné používání platforem sociálních sítí a dlouhodobé používání chytrých telefonů snižuje množství šedé hmoty v orbifrontální kůře mozku. Tato část zodpovídá za regulaci emocí a rozhodovací procesy.  Zároveň vědci spojují prodlužování doby usínání kvůli používání smartphonů s funkčními změnami v části mozku, které zodpovídá za vnímání emocí. V důsledku jsme tak impulzivnější.

Čas navíc, který děti stráví s telefony, počítači nebo televizí, je i podle dat na úkor fyzické aktivity. Což může vést k dalším zdravotním problémům.

Jaké negativní důsledky má nadužívání technologií?

Při nadužívání pomůže režim

Nadužívání někdy nevyhovuje ani samotným dětem.

„Zkraje léta se mi někteří dospívající začali svěřovat s tím, že jim vlastně vadí trávit čas u obrazovek. Sami říkají, že vlastně nic nedělají. Přijdou ze školy, udělají úkoly, splní povinnosti doma a potom si pustí Netflix nebo TikTok a tam stráví skoro celý den až do večera. Tento čas komentují jako promarněný, ale neví, co s tím. Chybí jim něco smysluplného, necítí se dobře nebo by si přáli trávit čas s přáteli venku, ale neví, jak si je najít nebo jak je oslovit, aby společně šli ven,“ vysvětluje dětská psycholožka Kamila Ryšánková.

Dnešní doba na nás všechny klade vysoké nároky na výkon. Máme pocit, že není v pořádku, strávit odpoledne sledováním televize.

Pokud mají vaše děti tuto vnitřní motivaci, často stačí zavést režimová opatření – například zavést limity pro používání aplikací, nebrat si telefon do ložnice a podobně. Případně pomáhá najít si jiný zájem.

Technologie přináší našemu mozku okamžité uspokojení. Tudíž už nejsme nucení vyvíjet takové úsilí pro hledání zájmů a koníčků, které by nám přinesly podobnou odměnu jako právě technologie. Je pro nás tedy přirozeně lákavější sáhnout po mobilu a dosáhnout odměny hned a nečekat delší dobu,popisuje Kamila Ryšánková.

Potom je tu přetížení možnostmi. Dnešní doba jich přináší neomezené množství, a to nás může zahltit a vést k rozhodovací paralýze. Neustálé vybírání a možnost volby může vyvolat stres a úzkost.

Typy nezdravého chování online

Závislost na internetu je kompulzivní používání internetu, které vede k zanedbávání osobních, profesních nebo školních povinností a může způsobit sociální izolaci.
Závislost na hraní her se definuje jako nadměrné a nekontrolovatelné hraní videoher, které negativně ovlivňuje každodenní život, školní výkon, sociální vztahy a zdraví.
FoMO (Fear of Missing Out) je strach z toho, že člověk něco zmešká, což vede k neustálému sledování sociálních médií a jiných online aktivit, aby byl stále v obraze. Další informace najdete v článku Syndrom FoMO může vést k závislostem. Naučte své děti, jak mu předejít.
Nomofobie je strach z toho, že člověk nebude mít přístup k mobilnímu telefonu nebo nebude moci používat mobilní zařízení, což může způsobit úzkost a stres.
Jak nomofobii předcházet se dočtete v článku Děti a závislost na telefonech: jak s ní zatočit?
Doomscrolling se definuje jako zvyk neustále procházet negativní nebo znepokojující zprávy na internetu, což může vést k pocitům úzkosti a deprese.
Proč doomscrollingu podléháme se dočtete v článku Doomscrolling: Sledování negativních zpráv jako bezpečnostní riziko.

Jak předejít závislosti na telefonu a jeho nadužívání?

Nejdůležitější je, být si vědom toho, že technologie mohou být i nějaké negativní dopady.

Od útlého věku je důležité mít jasně nastavené hranice tak, aby se už malé děti učily zdravému vztahu k technologiím. Stejně jako je učíme pohybovat se v provozu, měly bychom je učit pohybovat se online. A podobně bychom neměli očekávat, že děti budou stoprocentní (komu nikdy nevběhlo dítě do cesty bez rozhlédnutí, že?)

Doporučujeme nastavit si, kolik času chcete doma trávit volný čas zábavou na internetu, telefony by neměly mít místo u jídla a před spaním. Konkrétní tipy, co si pohlídat, najdete zde.

RODINNÁ DIGI-DOHODA

Nastavte si doma pravidla pro používání technologií, která budou vyhovovat všem.

STÁHNOUT DOHODU

Praktické tipy:
💡Vytvořte si plán používání médií: Tento plán může zahrnovat stanovení limitů denního času stráveného u obrazovky, vymezení zón a časů bez telefonu a rozhodnutí o vhodném mediálním obsahu.
💡Podporujte zdravé návyky: Podporujte fyzické aktivity, hry venku a koníčky, které nezahrnují obrazovky.
💡Jděte příkladem: Rodiče by také měli omezit používání obrazovky a ukázat vyvážený přístup k technologiím.
💡Jídlo bez zařízení: Udělejte z doby jídla zónu bez zařízení a podporujte konverzaci a interakci.
💡Podporujte správné spánkové návyky: Vyhněte se obrazovkám hodinu před spaním, abyste zajistili, že se vaše dítě dobře vyspí.

Jedno staré přísloví říká: „všeho s mírou“. S technologiemi je to stejné. Velmi důležité je nabídnout dětem jiný způsob, jak trávit volný čas. Něco, co bude zkrátka lepší než displej.

Exit mobile version