Technologie nás připravily o nudu – stačí zapnout HBO a pustit si některý ze stovek filmů, zahrát si hru nebo si popovídat s kamarády na sociálních sítí. O prázdninách jsou telefony a konzole často to první, co má děti zabavit, pokud zrovna nejedou z jednoho tábora na druhý.
Ovšem mají i svá negativa, o kterých děti ani jejich rodiče často vůbec nevědí. Pojďme se podívat na to, proč nestrávit prázdniny jenom s televizí a telefonem. Představíme si také desatero digitální hygieny.
Digitální hygiena je soubor návyků, které nám pomáhají využívat technologie zdravě a bezpečně. Tento termín zahrnuje vše od správného nastavení ochrany soukromí na sociálních sítích až po to, jak dlouho bychom měli strávit před obrazovkou.
Proč potřebujeme dodržovat digitální hygienu?
Moderní technologie mají i své stinné stránky. Samozřejmě se můžete setkat s kybernetickými útoky nebo podvody. Častěji se ale, zejména v případě dětských uživatelů, obáváme sociálních rizik, jako je třeba šikana, dezinformace nebo nezdravé srovnávání se na sociálních sítích.
Měli bychom se mít na pozoru zejména před nadužíváním internetu. Modré světlo z displeje před spaním prokazatelně narušuje spánek. Syndrom FOMO, který nutí dospívající chorobně kontrolovat sociální sítě, zase kazí mezilidské vztahy. Phubbingem si zase vyslouží nálepku drzouna bez vychování.
Naše desatero mohou aplikovat děti i dospělí,užívat si technologie a minimalizovat jejich negativa.
Desatero návyků digitální hygieny
#1 Zabezpečte své počítače a telefony
Začněme od zabezpečení zařízení, ze kterého se připojujete k internetu. Je to mnohem snazší, než byste čekali. Stačí dodržovat princip AHA – aktualizace, hesla, antivir.
Před velkou částí podvodů, kyberútoků nebo rizikových odkazů vás ochrání bezpečnostní program (lidově se mu říká antivir, byť dnes chytá mnohem víc než jen viry). Nainstalujte si jej na telefony, tablety, počítače, případně i na televizi. Všechna zařízení i programy a aplikace v nich bez odkladu aktualizujte. Aktualizace totiž obsahují i bezpečnostní opravy.
Velmi důležité v technologickém světe je dbát na bezpečnost vašich hesel. Podrobný článek si můžete přečíst zde. Ale kdybychom to měli shrnout do jedné věty: s dětmi tvořte delší heslové fráze, jsou zábavné a zapamatovatelné, a vždy volte unikátní heslo. Nikdy si hesla neukládejte přímo v internetovém prohlížeči, ale využívejte správce hesel.
#2 Chraňte si soukromí
Své soukromí nejvíce ohrožujeme sami tím, co vše jsme o sobě ochotní prozradit online. Raději sdílejte méně než více. Na sociálních sítích komunikujte jen s lidmi, které znáte osobně. V žádném případě na internet nepatří osobní údaje (třeba datum narození nebo adresa), citlivé údaje (třeba sexuální orientace) a už vůbec ne intimní či sexuálně explicitní fotky a videa.
#3 Dodržujte babiččino pravidlo
Rozhodnout se, co sdílet je docela snadné. Představte si, že by daný příspěvek, fotka nebo video visely u babičky na lednici. Byla by babička pyšná? Tak ven s tím! Ne? Tak to raději smažte.
V praxi tak určitě můžete sdílet fotku z předávání maturitních vysvědčení (pozor, ať na něm nejsou vidět žádné vaše údaje), ale hejt na obézní spolužačku by si asi babička nevyvěsila. Video z alkoholového večírku neobstojí, ale s klidem můžete sdílet záznam, jak lyžujete.
#4 Nastavte si limity
Naučte se používat technologie vědomě. Jejich nadužívání je totiž velký problém. Sami si doma (s dětmi i partnerem) určete, kolik času chcete trávit online zábavou. Veškerá doporučení jsou jen obecná a nezohledňují, co online děláte.
Pokud vaše dítě každý den sleduje hodinu dějepisné dokumenty, aby se stalo archeologem, asi těžko bude kdokoli cokoli namítat.
Limity při používání různých aplikací se budou lišit, ale tato dohoda by měla platit bez výjimek. Můžete nastavit sledování přímo v telefonu a trénovat sebekontrolu, u dětí můžete používat rodičovskou aplikaci.
#5 Nastavte si no-tech zóny
S nadužíváním souvisí i to, jak moc máme telefon po ruce. Někdy nám věčné sledování displeje může narušovat i mezilidské vztahy. Domluvte se tedy na tom, kdy telefony používat nebudete. Takové zóny mohou být různé – doporučili bychom „zakázat“ si telefony u jídla a učení/práce, možná je ale nebudete chtít používat také při cestách v autě, na toaletě nebo během víkendu na chatě.
Je jen na vás doma, co vám vyhovuje. Nová pravidla by ale měli dodržovat všichni členové domácnosti.
#6 Neberte si telefon do postele
Asi už jste slyšeli, že modré světlo, které vyzařují displeje není zdravé. Narušuje přirozenou produkci melatoninu, který mozku říká, kdy je čas jít spát. Monitory a displeje (včetně televize) bychom měli přestat používat asi hodinu a půl až dvě před spaním. Děti jsou na modré světlo dokonce ještě citlivější, proto je důležitější na toto pravidlo dbát.
#7 Vybírejte si dobrý obsah
Zejména na sociálních sítích narazíte na kdeco. Platí, že byste se na nich měli cítit dobře. Pokud jste součástí nějakých komunit, zájmových skupiny nebo komunikujte s přáteli, jsou skvělé. Pokud se dostane mezi trolly nebo do toxických skupin, budou vám sociální sítě škodit. Platí, že když se v nějaké skupině necítíte dobře, změňte ji.
Vybírejte si takový obsah, který vás vzdělává, motivuje nebo jen těší. Rozhodně nemusíte sledovat všechno, co je právě trendy.
#8 Nevěřte všemu, co se píše na internetu
Na internetu není těžké naletět, ale ni strávit dlouhé hodin sledováním toho nejhoršího, co se na světě děje. To samozřejmě není zdravé pro psychiku. V časech AI, která umí vytvořit velmi realistické fotky nebo video nahrávku s kýmkoli, je nutné informace dobře prověřovat.
#9 Hýbejte se
Veškerý čas, který trávíme online (a tedy zpravidla sezením) je důležité vyvážit pohybem. Nemusí se nutně jednat závodní plavání nebo fotbal. Stačí, když místo tramvaje půjdete pěšky, přestane využívat výtahy,zaskáčete si panáka nebo vyrazíte na hřiště na prolézačky.
#10 Žijte offline
Je to paradox, ale díky sociálním sítím se často cítíme osamělejší. Je proto důležité udržovat si analogová přátelství a koníčky (a ty pak klidně sdílet online.) Dobrá kamarádství a vztahy pomáhají dětem překonat extrémní tlak sociálních sítí na dokonalost, díky nim méně riskují, protože jsou dostatečně oceněné i vy fyzickém světě, a mohou je podpořit, pokud čelí šikaně nebo jinému nevhodnému chování ze strany jiných uživatelů.