Dnes je Světový den hesel. Každý rok nám připomíná, jak jsou hesla a jejich bezpečnost důležité. O tom, jak by mělo i dětské. Teorie je hezká věc, ale kdo si má desítky hesel pamatovat? Bojují s tím i dospělí, tak jak to řešit u dětí? Obzvláště, když jsou to chroničtí zapomínálci domácích úkolů, klíčů a hlavně povinností? Připravili jsme pro vás tipy, jak na hesla bezpečněji.
Děti a bezpečnost hesel? Praxe kulhá na jednu nohu
Podívejme se, jak se k bezpečnosti hesel staví děti. Napoví nám průzkum Marylandské univerzity mezi dětmi od 8 do 18 let (data jsou z USA, data za Česko nyní nemáme , ale pro představu postačí).
Na prvním stupni totiž ještě téměř polovina dětí tvoří heslo s rodiči, na druhém už toto číslo hlásá necelou pětinu. Jako rodiče tak máte možnost děti korigovat a učit, jak se online pohybovat bezpečněji.
Zpravidla děti kombinují velká / malá písmena a číslice, jen okolo 3 % používá i speciální symboly, mezery naopak neužívá prakticky žádné, byť tyto znaky razantně zvyšují bezpečnost. Velká část dětí používá jediné heslo pro všechny své účty. Často také hesla sdílí s kamarády (například na druhém stupni je to 40 % dětí).
Menší děti na prvním stupni říkají, že hesla jsou k ochraně bezpečí, středoškoláci už ale argumentují soukromím (které si patrně lépe uvědomují a chtějí jej lépe chránit). Většina uvádí, že si hesla pamatuje. Polovina dětí na prvním stupni a střední škole nechává prohlížeč hesla automaticky vyplňovat (na druhém stupni je to podstatně méně) – ukládání hesel v prohlížeči nedoporučujeme. Na takto uložená hesla často útočí hackeři.
Jak poznám bezpečné heslo?
Ve zkratce je to takové, které je dostatečně sofistikované, aby nešlo uhodnout algoritmem, ani někým kdo vás zná (odborně mluvíme o míře entropie). Tedy nesmí obsahovat jména, data narození ani to nemůže být jednoduché slovo.
Často děti bojují s nedostatkem fantazie, jak takové heslo tvořit. Pro inspirace se můžete obrátit na generátory hesel. Pokud si vaše děti poradí s angličtinou, odkažte je třeba na hravý DinoPass. Nástroj je dostupný online a zcela bezplatně.
PROFI TIP
Existují nástroje pro ověření síly hesla. Algoritmus na stránce vám prozradí, jak dlouho trvá prolomení daného hesla pomocí moderních postupů útočníků. Nejznámější je HowSecureIsMyPassword.net.
Jak si zapamatovat heslo k žákovce i mailu?
Pokud naučíte děti tvořit si takováto silná hesla, brzy narazíte na praktický problém: jak si je zapamatovat?! Z hlavy to zkrátka není možné. Asi třetina Čechů si hesla zapisuje na papír. Riziko je zřejmé: Když necháte hesla v dětském pokoji, může si je kdokoli opsat a zneužít. Bohužel se může stát, že například spolužák nedomyslí důsledky a bude to považovat jen za nevinný žert.
Řešením je správce hesel. Jde o speciální program, které umožní hesla ukládat v zašifrované podobě. Existuje jich několik a stojí řádově pár stovek ročně. Za necelou stovku měsíčně můžete mít jistotu, že dětská i vaše vlastní hesla jsou silná a v bezpečí.
Rodinné účty nabízí například Dashlane, 1Password či LastPass, lze zapojit až 6 členů rodiny. Vychází na 91 – 117 korun měsíčně (fakturace probíhá jedenkrát ročně v dolarech). Všechny si můžete nezávazně vyzkoušet, většinou na měsíc. Všechny jmenované patří mezi globální a renomované správce hesel.
Český Sticky Password, vyvíjený v Brně, bohužel rodinné předplatné zatím nemá.
Ke správci si lze stáhnout doplněk do prohlížeče a mobilní aplikaci. Přihlašujete se jedním takzvaným „master heslem“ a program pak hesla automaticky vepisuje do přihlašovacích oken. Některé správce nabízejí i rodinné předplatné, které umožní část hesel sdílet. Můžete tak mít trezor s hesly dětí (a ten sdílet s nimi), další sdílet s partnerem pro roční zúčtování plynu a další mít s vlastními hesly. Jde o nejbezpečnější variantu, jak hesla spravovat.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.