Chytré hodinky jsou stále oblíbenějším doplňkem také pro děti. A není divu. Stejně, jako jiná chytrá zařízení, mohou ušetřit spoustu starostí a umožnit vám s dětmi komunikovat, ať už jsou ve škole, na kroužcích nebo u kamarádů. Všechny hodinky ale nesplňují nároky na ochranu a zabezpečení citlivých údajů. Na co si dát pozor? V následujících šesti krocích najdete tipy, jak chytré hodinky pro děti vybrat a jak je nejlépe využívat.
#1 Vyhledejte si k vybranému modelu co nejvíce informací
Při výběru modelu jsou velkým pomocníkem uživatelské recenze. Do internetového vyhledávače zadejte název značky, případně i název modelu, a přidejte slovní spojení jako „bezpečnostní zranitelnost” nebo „aktualizace”. Rychle a jednoduše tak zjistíte, jak výrobce přistupuje k otázkám bezpečnosti.
#2 Je pro výrobce důležitá kybernetická bezpečnost?
Je komunikace mezi zařízením a serverem šifrovaná? Pokud ne, měla by vás tato skutečnost od nákupu hodinek odradit.
Některé bezpečnostní zranitelnosti by dokonce mohly útočníkům umožnit dítě kontaktovat.
Chytré hodinky jsou připojeny k serverům. Pokud nejsou řádně zabezpečeny, mohou být pro útočníky nejjednodušším způsobem, jak se do zařízení dostat a získat přístup k informacím, od aktuální polohy a jména, až po telefonní čísla a konverzace. Některé bezpečnostní zranitelnosti by dokonce mohly útočníkům umožnit dítě kontaktovat.
#3 Má produkt bezpečnostní zranitelnosti?
Došlo v souvislosti s chytrými hodinkami nebo jejich výrobcem k úniku dat? Potýkala se značka s bezpečnostními incidenty? Pokud ano, jak se výrobce zachoval? Byly tyto potíže vyřešeny? A jak rychle?
Pokud společnost jednala správně a o problémech zákazníky a veřejnost informovala, není důvod si celý nákup hned rozmýšlet. K bezpečnostním zranitelnostem dochází poměrně často. Důležité ale je, aby výrobce v takovém případě zareagoval okamžitě. Zkontrolujte, zda lze software zařízení aktualizovat a zda výrobce v takovém případě poskytuje aktualizace pravidelně.
#4 Na značce záleží
V tomto případě se opravdu nevyplácí kupovat zařízení od neznámých značek. Tím spíše, pokud nelze ověřit, jakým způsobem výrobce citlivá data zabezpečuje, nebo kam je nahrává. Úspora v podobě nižší pořizovací ceny hodinek se může v budoucnu prodražit, pokud dojde k jejich odcizení.
#5 I chytré hodinky je třeba aktualizovat
Nejen výrobce, ale v tomto případě i rodiče by měli pravidelně aktualizovat chytré hodinky na nejnovější dostupné verze. Vydané aktualizace by měly být ihned nainstalovány, protože jsou obvykle zaměřeny na zvýšení bezpečnosti zařízení a opravy chyb v předešlých verzích. V opačném případě mohou útočníci zneužít zranitelnosti k přístupu do zařízení.
#6 Jaké funkce s dětmi využijete?
Chcete prostřednictvím chytrých hodinek telefonovat a komunikovat s dětmi přes videohovory? Hledejte zařízení se zabudovanou kamerou, reproduktorem a mikrofonem. Nebo by vám stačila jednoduchá funkce SOS, která v případě nouze kontaktuje někoho z předem nastaveného seznamu kontaktů? A jak moc je pro vás důležitý geofencing?
Díky této funkci můžete sledovat polohu zařízení a budete informováni, když dítě opustí určitou, předem vymezenou oblast.
Existují i modely, které umožňují poslouchat rozhovory a okolní zvuky. Takové funkce mohou být užitečné v případě, že dítě začne komunikovat s cizí osobou. Některé hodinky obsahují také různé hry a výzvy. V každém případě platí, že čím více funkcí chytré hodinky mají, tím kratší bude pravděpodobně výdrž jejich baterie.
⇒ Jaké technologické trendy si ohlídat u školáků?
⇒ IoT bezpečně: Jak si vybrat chytrý doplněk do domácnosti?
⇒ 4 jednoduchá pravidla, jak zabezpečit router
Méně je zkrátka někdy více a pokud je to naopak, je důležité mít kvalitní zabezpečení. Čím více funkcí budou chytré hodinky mít, tím více příležitostí nabídnou možným útočníkům. Kvalitní zabezpečení je tak klíčové. Pak se chytré hodinky mohou stát skvělým pomocníkem pro vás i vaše děti.
Článek vyšel v rámci projektu Safer Kids Online.