Základem pro to, aby se naše děti mohly bezpečně pohybovat v kybernetickém prostoru, jsou informace. Musejí vědět, na jaká rizika mohou narazit, i to, jak se proti nim chránit. Jenomže suchopárné rodičovské přednášky obvykle nepadají na nejúrodnější půdu.
Můžete si ale vypomoct zábavnými hrami, které děti často kyberbezpečností provedou i s vysvětlivkami. Vybrali jsme několik českých her, které můžete vyzkoušet.
Jaké hry s dětmi vyzkoušet?
Kyberhra – aneb zachraňte svých 100 000
Kyberhra je vlastně spíše interaktivní test primárně určený pro teenagery. Na začátku hry dostane každý hráč 100 000 Kč na fiktivní účet, které se snaží ochránit. Během testu přijde několik typických phishingových nástrah, které využívají kybernetičtí útočníci a kterými se snaží peníze z hráče vylákat. Za každou chybu se tak doslova platí.
Jde o projekt České bankovní asociace, Policie ČR a NÚKIBu. Mimochodem první verze tohoto testu (který byl ale určen dospělým) jsme pomáhali vytvořit i my.
Test si můžete vyzkoušet na www.kyberhra.cz.
Interland – staň se internetovým úžasňákem
Hra Interland vznikla pod záštitou Googlu a je určená školákům. Hráč se svým avataram prochází celkem 4 herní mapy, které se věnují různým oblastem kyberbezpečnosti.
Děti si vyzkouší netiketu nebo sdílení na sociálních sítích, ověřování faktů a zpráv nebo práci s mapou. Každá mapa se hraje trochu jinak, neustále tak udržuje děti ve střehu. Zejména doporučujeme zkusit úroveň Řeka tajemství, kde si děti ověří odolnost proti phishingovými taktikám, a Věž pokladů, kde se děti dozvědí, jak pracovat s hesly.
Internet Highway – aby internetová dálnice nevedla do pekla
Internet Highway je interaktivní hra po žáky základních škol. Hru připravil tým projektu E-bezpečí a vznikl s podporou MŠMT.
Ve hře hráč řídí autíčko a projíždí dálnicí plnou kyber nástrah. Po cestě sbírají děti informace a nápovědy, aby prošly dál přes kontrolní body. Hra je hodně jednoduchá a vhodná spíše pro menší děti.
NetKnights – online deskovka proti Zlounovi
Netknights je podobná deskové hře. Hráč hází kostkou, pohybuje se po políčkách a snaží se přechytračit a porazit Zlouna (tj. odpovídat správně na otázky).
Jde o jednu z mála takovýchto her, které můžete hrát se spoluhráči. Hru bychom opět doporučili spíše mladším dětem.
Hru vytvořila Nadace O2. Zahrát si můžete zde: https://netknights.cz/
Karetní hra KYBER TRABLE – varianta na oblíbený Dobble
Preferujete fyzické karetní hry? Pak zkuste hru Kyber Trable. Karty hodně připomínají hru Dobble. Můžete si je stáhnout a vytisknou zdarma. Celkově se dají s kartami hrát 3 různé hry, principem je různé párování symbolů tak, aby se hráč zbavil vlastních karet.
Hra vznikla v rámci projektu projektu Bezpečně na netu. Součástí hracích karet je také návod a slovníček s vysvětlením všech použitých ikon a symbolů.
Konverzační karty Povídejme si
Konverzační karty zažívají v posledních letech boom. Princip je prostý – máte kartičky s otázkami a tématy, které vás mají inspirovat k vedení hlubokých rozhovorů na místo „Jak bylo ve škole?“. Jedny jsme pro vás připravili. Čeká v nich na vás 52 otázek, které se týkají kybernetické bezpečnosti, ochrany soukromí online nebo virtuálního života vašich dětí.
Důležité je, že neexistují správné a špatné odpovědi na otázky. Cílem je rozproudit debatu a vzájemně se pochopit. Karty si můžete stáhnout zdarma a vytisknou. Třeba vás zabaví na dlouhé cestě na dovolenou.
Hra Oktogram
Chtěli byste porozumět algoritmům sociálních sítích, pak zkuste hru Oktogram. Vydal ji spolek Facescape a je ke stažení zdarma.
Hra vás přenese do roku 2150, kdy se lidé nesetkávají jinak než prostřednictvím sociální sítě Chobotnice. Jenomže tato síť je pod kontrolou nepřátelské a podlé Chobotnice, a tak algoritmy sítě Bublinautům (uživatelům) ukazují jen to, co se jim líbí a doporučují jim jen jiné Bublinauty se stejnými názory.
Cílem hry je Chobotnici porazit a pomocí karet všechny hráče propojit. K tomu slouží karty komentářů, lajků a sdílení. Hra má demonstrovat, jak nás na sociálních sítích ovládají emoce, jak fungují algoritmy a různé negativní fenomény.
Nekrm kachnu
Nekrm Kachnu je desková hra, kterou vydal spolek Fakescape. V rámci hry se hráči stávají novináři a pokoušejí se vydat článek. Postupně si vyzkoušíte plnění i zadávání úkolů a ověřování novinových článků. Karty s články totiž obsahují nejtypičtější chyby, se kterými se při čtení zpráv můžete setkat.
Cílem hry je pro své médium vydat seriózní článek v co nejkratším čase. Hra je určena dětem od 12 let a dá se zakoupit online.
Existuje samozřejmě celá plejáda dalších kvalitních her nebo pořadů, které mohou vzdělávat děti o kyberbezpečnosti. Výborné edukativní pořady (a někdy i související hry) pro malé diváky najdete v archivu České televize. Zkuste třeba pořad Datová lhota, IT kvíz nebo hru Linda mezi soubory.
Mějte na paměti, že děti, které mají dost informací a mají se komu svěřit, jsou v online prostředí v mnohem větším bezpečí.
👉 Jak děti edukovat o bezpečnosti, aniž bychom je děsili?
👉 Proč je důležité mluvit s dětmi i o kyberbezpečnosti?
👉 Základy kyberbezpečnosti, které musí znát každé dítě
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.