Znáte pojem internet věcí? Jde o chytrá zařízení, které spolu mohou komunikovat vzdáleně přes internet. Vytváří tak vlastně síť spotřebičů, které lze ovládat nejčastěji z aplikace v telefonu. Na dálku tak můžete cestou z práce zapnout vysavač, aby bylo vyluxováno před návštěvou tchyně, nebo zapnout troubu, abyste přijeli akorát k večeři. Výčet může být nekonečný, existují chytré zámky, žárovky, termostaty, ale i chůvičky, osobní váhy, zubní kartáčky, systémy do aut.
Podle výzkumu z roku 2021 má takové zařízení v České republice 69 % domácností. Mezi spotřebiči vlastníme nejčastěji robotický vysavač, meteostanici či pračku. Naprostým hitem jsou ale hodinky, fitness náramky, sluchátka a samozřejmě herní konzole.
Co o vás ví internet věcí?
Aby jakékoliv zařízení mohlo plnit svou funkci, potřebuje informace. Chytrý vysavač si tak ukládá výměru a dispozice bytu, aby uklízel efektivně nebo jste mohli navolit úklid jen konkrétní místnosti, kávovar si pamatuje, v kolik pijete své ranní espresso, a termostat v kolik má zatopit a na kolik stupňů.
Tato data o vás říkají, kdy jste doma, jak velký máte dům, nebo třeba zda máte děti – obvykle malým dětem topíme na vyšší teplotu. Tyto informace nejsou bezcenné. V minulosti se objevily případy, kdy výrobci tato data prodávali reklamním společnostem.
Data z chytrých spotřebičů se stávají cennou komoditou.
Je důležité zvážit, co se děje s daty, která spotřebič zpracovává. Stačí dodržovat pár základních pravidel, které bezpečnosti výrazně pomohou. Klíčové je, aby je dodržovali všichni členové domácnosti. Doporučujeme s nimi postupně seznamovat i děti, ony ostatně budou s těmito doplňky vyrůstat a je nutné, aby chápaly i jejich případná rizika.
Riskujeme s chytrými spotřebiči soukromí?
Jakékoliv nové zařízení připojené do vaší domácí internetové sítě může hypoteticky představovat riziko. Jde jen o to, jak vážné. Bohužel pro chytré spotřebiče (s výjimkou televizí) zatím neexistují bezpečnostní programy. Důležité je tedy mít dobře zabezpečený vlastní router a pravidelně aktualizovat firmware chytrých zařízení (ten vydává výrobce).
V minulosti se například podařilo útočníkům nabourat lednice a kávovary, aby rozesílaly spam. To je spíše úsměvné a odrazí se to maximálně na účtu za elektřinu. Na váš úkor, ale útočník vydělává nemalé peníze.
Asi největším rizikem jsou různé chytré kamery. V roce 2019 například skrz takto prolomenou kameru hacker strašil malé děvčátko. Na podobný incident s průmyslovými kamerami v obchodech jsme upozornili i v Česku. Obzvláště při výběru chytrých spotřebičů pro děti, je potřeba být opatrný. Pokud plánujete například chůvičku spravovat ze svého mobilního telefonu, nepodceňujete ani jeho zabezpečení.
⇒ IoT bezpečně: Jak si vybrat chytrý doplněk do domácnosti?
⇒ Děti a chytré hodinky: Jak pro ně vybrat ty pravé?
Co učíme děti o technologiích?
Podle našich dat si Češi si s bezpečností těžkou hlavu nedělají, například téměř 60 % lidí vůbec neví, jaká data jejich zařízení shromažďuje. Na druhou stranu si ale rizika většina připouští. Ostatně o bezpečnostních incidentech a ochraně dat obecně s čím dál více mluví.
Prozatím s dětmi o chytrých technologiích mluví jen 44 % rodičů (z těch, kteří doma nějaké takové zařízení mají). Nejotevřenější jsou rodiče dětí od 6 do 10 let a rodiče, kteří se starají o 3-4 ratolesti.
Dobrou zprávou je, že o tom, jak technologie fungují, chtějí v budoucnu s dětmi mluvit dvě třetiny (65 %) lidí, kteří uvedli, že děti jsou zatím příliš malé.
Chytré spotřebiče jsou velmi sofistikovaná zařízení. Málokterý dospělý chápe, jak přesně funguje, natož, aby to dovedl vysvětlit malým dětem. Přesto je dobré zdůraznit, že nad nákupem takového spotřebiče je nutné kriticky přemýšlet.
Jak si pohlídat bezpečnost v internetu věcí?
- Vyberte si výrobce, který podporuje zařízení po co nejdelší dobu. Přednost by měly mít renomované značky, protože ty si pravděpodobně nedovolí s daty nakládat lehkomyslně a případné zranitelnosti budou bez prodlení opravovat. Zde platí, že za málo peněz, dostanete velmi málo muziky.
- Využívejte v domácnosti dvě různé sítě. Jednu pro vaše počítače a telefony a druhou pro IoT zařízení.
- Zařízení aktualizujte pravidelně.
- Nastavte si k zařízení vlastní heslo, pokud jej vyžaduje. Heslo by mělo být silné a unikátní.
- Používejte dvoufaktorové ověření, pokud je to možné.
- Jestliže je to možné, zapněte šifrování mezi propojenými zařízeními.
- Zařízení, která nepoužíváte, odpojte.
- Kontrolujte, jaká zařízení jsou k síti připojená. S tímto vám bezpečnostní programy s funkcí monitoringu domácí sítě.
- Uvažte, zda dané zařízení musíte ovládat na dálku, nebo stačí nastavit pravidla pro funkci lokálně přímo v samotném chytrém zařízení.