Společnost Meta, která provozuje sociální sítě Facebook a Instagram, představila tento týden změny, které mají chránit jejich mladé uživatele. Novinky se dotknou uživatelů od 13 do 16 let (nebo do 18, záleží na pravidlech každé země).
Od pondělí jsou všechny nové profily náctiletých uživatelů Facebooku a Instagramu automaticky nastavené jako „Soukromé“. Stávající uživatelé musejí přepnout nastavení ručně.
Toto nastavení má vliv na následující interakce:
- Kdo může vidět seznam přátel uživatele
- Kdo může vidět jaké lidi, stránky a skupiny sledují
- Kdo může vidět příspěvky, na kterých jsou děti označené
- Kdo může komentovat jejich veřejné příspěvky
- Ověření příspěvků, na kterých je někdo označí před zveřejněním na jejich profilu.
Meta testuje ochranná opatření před groomingem
Jedním z největších rizik online je seznamování. Online děti mohou narazit také na groomery – dospělé, kteří si manipulací získají jejich důvěru a následně se je pokusí zneužít. Sociální sítě se pokoušejí mladistvé uživatele chránit před nevyžádanými zprávami.
V testovacím režimu spouští Meta nové nástroje, které mají zabránit nevhodnému zasílání zpráv mezi teenagery a podezřelými dospělými – tedy takovými, se kterými nemají jinak nic společného. Pokud vašemu dítěti přes Facebook napíše jeho teta, tatínek kamaráda nebo rodinný známý, se kterým má řadu společných přátel, nestane se nic. Mezi podezřelé dospělé patří také ti uživatelé, které si nějaký jiný teenager už zablokoval nebo je nahlásil. V rámci opatření například Meta na Instagramu testuje, že takovým podezřelým dospělým skryje tlačítko pro psaní soukromých zpráv při prohlížení účtů nezletilých uživatelů.
Meta dále pracuje na vývoji nástroje, který umožní teenagerům nahlásit nevhodné chování. Jakmile si mladý uživatel někoho zablokuje, objeví se na obrazovce okno s návrhy, jak dál postupovat. Podstatou tohoto kroku je usnadnit nalezení těchto nástrojů. Na svém blogu Meta uvádí, že díky tomuto došlo k nárůstu nahlášení nevhodného chování o 70 %.
„Z našeho posledního průzkumu víme, že 53 % mladistvých blokuje odesílatele, od kterých obdrželi nevyžádaný sexting. To jen dokládá, že mladá generace ví, jak se na sítích pohybovat a že umí lépe ovládat komunikační aplikace. Meta tímto opatřením jde ještě dále v digitální osvětě a připomíná, že nestačí chránit jen sebe, ale připomíná uživatelům, že dává smysl udělat ještě krok navíc a ochránit tak před nevyžádaným, nevhodným a potenciálně nebezpečným chováním i další uživatele.“ hodnotí toto opatření naše bezpečnostní expertka Vladimíra Žáčková.
Meta chce zastavit sexting dospívajících
Sexting, neboli erotické dopisování, se stává poměrně běžnou součástí moderních vztahů. Problém nastává, když si intimní fotky či videa posílají mladiství nebo dokonce ještě děti. Ti jsou také mnohonásobně zranitelnější vůči zneužití intimního obsahu (byť ho třeba původně poslali dobrovolně).
Podle našich dat ke zneužití dochází zejména na Instagramu a Snapchatu (v obou případech 57 %), následovaných Messengerem (43 %) a příspěvky na Facebooku (41 %).
Meta se chce v preventivních krocích zaměřit na sextorzi, tedy jednání, kdy někdo uživateli vyhrožuje, že explicitní snímky zveřejní či jinak zneužije. Konkrétně se společnost spojila s několika americkými organizacemi, cílem partnerství je předcházet takovému zveřejnění a zároveň mladé uživatele edukovat.
Podle dat společnosti Meta 75 % uživatelů, kteří zveřejnili intimní materiály dětí, to myslelo jako žert, učinila z vzteku či závisti. Nově je má platforma upozornit, že mohou někomu ublížit. Může se to zdát zřejmé, ale k sextorzi se často uchylují také vrstevníci dětí – ať už jde o špatný vtip nebo šikanu. Skutečně se často stává, že mladiství skutečně nedomyslí důsledky.
„Nejlepším řešením samozřejmě je takový obsah blokovat rovnou, když se někdo pokusí o jeho zveřejnění, což pro platformy znamená vylepšování nástrojů pro detekci a filtrování závadného obsahu. Vylepšování technologií jde ale vždy ruku v ruce s osvětou uživatelů. Určitě je tedy na místě náctiletým připomenout, že dalším sdílením intimních materiálů dětí problém pouze prohlubují, a zároveň se také mohou dopouštět protiprávního jednání,“ uzavírá Žáčková. Podobné informace, proč je sexting rizikový a jak se chránit najdete na www.tonevymazes.cz
Jak chránit teenagery před sextorzí
Děti neznají stud: Každé sedmé poslalo někomu nahou fotku nebo video
40 % dětí se baví s cizími lidmi online. Kdy je to risk?