ZenBo je určený pro použití v domácnosti, především pro děti či seniory. Hlavní náplní robota je usnadňovat každodenní činnosti a asistovat v případě potřeby. Dokáže se nezávisle pohybovat, rozumí základním příkazům a díky zabudované kameře a dotykové obrazovce přináší také multimediální zábavu.
Starším lidem usnadní život ovládáním osvětlení či klimatizace v bytě, upomínkami v přesný čas, nebo přenášením obrazu z kamery u vchodu při zazvonění zvonku a následné odemknutí dveří.
Dětem dokáže vyprávět pohádky nebo pořizovat fotografie, rodičům zase pomáhá při vaření předčítáním receptů. Oficiální tisková zpráva uvádí širší výčet dalších funkcí, více informací se můžete dozvědět také zhlédnutím následujícího promo videa.
Rodinný robot, který je připojený k dalším zařízením, je jistě šikovný pomocník do domácnosti. Z pohledu kybernetické bezpečnosti však s počtem bezdrátově připojených zařízení roste také riziko jejich zneužití.
Bezpečnost Internetu věcí se stále častěji stává tématem nejrůznějších IT konferencí. Nedávno jsme psali o kauze Mousejack. Jedná se o zranitelnosti, pomocí které se mohou útočníci dostat do cizího notebooku prostřednictvím myši nebo klávesnice, která patří oběti útoku.
Útočníci přitom nemusí cílit jen na jedno zařízení. „Mnohem efektivnější je pro hackery napadnout router a teprve přes něj se dostat ne konkrétní zařízení v domácnosti,“ říká Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti ESET. „Riziko prolomení lze snížit tím, že uživatelé u routeru změní implicitní přihlašovací údaje a heslo,“ dodává.
Kdybyste si robota ZenBo pořídili, měli byste obavy, že může kyberzločincům sloužit jako prostřední článek k získání přístupu k ostatním zařízením? Podělte se s ostatními a napište nám do komentářů.