Kromě zjevných právních potíží, jimž byste se mohli vystavit kvůli porušování autorských práv hudebních interpretů, filmových producentů nebo vývojářů softwaru, existují ještě další bezpečnostní problémy spojené se stahováním tohoto obsahu a jež by mohly vydat váš počítač na pospas hackerům.
Stahování nejnovější verze klienta BitTorrent, softwaru nezbytného pro každého uživatele, který si chce stáhnout nebo uložit soubory v tomto ekosystému, by mohlo vést k infikování vašeho počítače a nevratnému poškození souborů.
Tyto obavy se potvrdily hned v několika případech během loňského roku. Útočníci cílili na uživatele operačního systému MacOS prostřednictvím infikované aplikace Transmission, legitimního a často používaného klienta BitTorrentu. Zneužili ho k šíření několika rodin škodlivého malwaru.
První útok byl zaznamenán v březnu 2016, kdy se do napadených zařízení začal stahovat ransomware známý jako KeRanger. I když vývojáři společnosti Transmission zareagovali velmi rychle a aplikaci napadenou trojanem stáhli jen několik hodin poté, co se objevila v oficiálních obchodech, ransomware napadl tisíce obětí po celém světě. Tvůrci KeRangeru navíc použili kryptografický algoritmus, který byl skutečně nerozšifrovatelný, takže napadená data obětí byla navždy ztracena.
K dalšímu podobnému případu došlo v srpnu 2016
Malware zaměřený na operační systém MacOS známý pod názvem OSX/Keydnap opět zneužil aplikaci Transmission a šířil jejím prostřednictvím do infikovaných zařízení zadní vrátka, jež umožňovala útočníkům krást hesla uložená v aplikaci Keychain. Vývojáři společnosti Transmission opět zareagovali velmi rychle a škodlivou verzi aplikace odstranili z webu během několika minut poté, co byli informováni analytiky společnosti ESET.
Nicméně hrozby, které představují torrenty, nejsou spojeny pouze s těmito klienty. Riziko představují i stažené soubory s populárním softwarem, hrami nebo filmy, které nakonec mohou obsahovat něco úplně jiného – a často zlomyslného. Podobně jako v případu trojanu Sathurbot, na který upozornil ESET v dubnu letošního roku. Napadená zařízení byla infikována škodlivými torrenty a zařazena do botnet sítě, která se poté zaměřila na administrátory účtů ve WordPressu. Hackeři je poté zneužili k masivnímu útoku.
Aby zajistili jeho další šíření, maskovali útočníci Sathurbot jako populární film nebo software a zneužíval napadené účty ve WordPressu, aby dále propagoval původní škodlivý torrent. Výsledkem byla velice účinná škodlivá kampaň, díky níž se trojanové verze souborů šířily velice rychle a na první pohled se jevily jako legitimní.
Torrentový soubor s filmem obsahoval rozšíření videa doplněné o balík kodeků pro instalaci a textový soubor s návodem. Torrent měl zároveň instalační soubor a malý textový soubor. Cílem útočníků bylo přimět oběť ke spuštění spustitelného souboru, který načetl DLL Sathurbotu.
Rok 2017 také nebyl pro torrenty bez incidentu
V únoru 2017 hackeři opět zneužili stránky BitTorrentu. Tentokrát k distribuci nového ransomwaru Patcher, který se tvářil jako aplikace pro pirátské používání populárního softwaru. Torrent obsahoval jeden ZIP soubor s balíčkem aplikací. Analytici společnosti ESET měli možnost zkoumat dvě verze tohoto malwaru. Jednou byl Patcher pro Adobe Premiere Pro a druhou verze pro Microsoft Office pro Mac. To však nebyly všechny varianty, mezi uživateli se šířily i další verze.
I když byl tento malware špatně kódován, jeho šifrovací metoda byla dostatečně efektivní, aby zabránila obětem v přístupu k napadeným souborům. Navíc tento ransomware neměl žádný kód, jehož prostřednictvím by mohl komunikovat s řídícím C & C serverem. Tím pádem nebylo možné odeslat obětem klíč k odšifrování souborů.
Výše zmíněné případy představují jen zlomek škodlivých kampaní zaměřených na uživatele BitTorrentu a samotných torrentů. Jde o stále populárnější vektor kybernetických útoků. Útočníci jej používají pro infikování velkého množství uživatelů malwarem nebo k získání kontroly nad počítači a jejich zneužití ke škodlivým účelům. Chcete být o těchto útocích informováni? Informujte se o aktuálním vývoji v článcích bezpečnostních expertů společnosti ESET na webu WeLiveSecurity.com.