Nejčastější hrozbou pro platformu Android v Česku je nadále trojský kůň Hiddad. V červnu se objevil v pětině všech případů.
V porovnání s květnovou statistikou sice počet jeho detekcí klesl, svou stabilní přítomností ale potvrzuje, že je v českém prostředí úspěšný. A to i přesto, že škodlivé kódy se na platformě Android vyvíjí daleko dynamičtěji než u ostatních operačních systémů. Trojský kůň Hiddad využívá ke svému šíření mobilní hry, které napodobují populární hru Minecraft.
S téměř shodným počtem detekcí pak na sebe v červnu strhl pozornost také malware Spy.SpinOk. Jedná se o zcela nový typ rizika pro uživatele chytrých telefonů s platformou Android.
Nový malware Spy.SpinOk
Spy.SpinOk je softwarový modul s funkcemi spywaru, který dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům. Objevil se v celé řadě aplikací, například v aplikacích určených k úpravě videí. Útočníci mohou vývojářům těchto aplikací nabízet modul jako marketingový doplněk, takzvaný Software Development Kit, SDK. V aplikacích se pak takový doplněk projevuje jako nějaká minihra nebo losování o ceny. Útočníci mohou prostřednictvím malwaru Spy.SpinOk získávat informace o souborech v zařízení i zkopírovat či nahradit dočasný obsah uložený ve schránce zařízení. Aplikace, které obsahují tento škodlivý doplněk, mohou být přitom mezi uživateli rozšířeny ve velkém, protože sami vývojáři nemusí o škodlivosti doplňku, který použili, vědět.
Útočníci nejdřív koupí originál, pak ho upraví
Zneužívání aplikací a online her k šíření škodlivých kódů na platformě Android je pro útočníky osvědčenou strategií. Dlouhodobě ji využívají například i u adwaru Andreed. Ten byl rizikem především loňské léto, ale i v červnu letošního roku jeho čísla opět rostla. Nejčastěji se objevil ve falešných verzích her s názvy My Singing Monsters Composer a The Long Drive Road Trip Game. Cílem je pravděpodobně, jako u trojského koně Hiddad, především mladší publikum.
⇒ Letní festivaly jsou v plném proudu. Jak na nich chránit chytré telefony, osobní údaje a finance?
Schovat škodlivý kód do nějaké hry zkrátka funguje a útočníkům se to vyplácí, i v České republice. Někteří útočníci to dělají i tak, že si již kompletně naprogramovanou hru koupí od samotných vývojářů, kteří je nabízí prakticky komukoliv a jejich cena není vysoká. Útočníci si pak do hry přidají svůj kód, změní její ikonu a prodají ji dál. Samozřejmě si ale hru mohou sehnat i jinou cestou a upravit ji do podoby škodlivé verze bez zdrojových kódů.
Na spyware platí bezpečnostní program
V případě kybernetické hrozby v podobě spywaru je spolehlivým způsobem zabezpečení renomovaným bezpečnostním programem, se kterým budou mít uživatelé jistotu, že jejich data zůstanou v bezpečí. Dokáže také varovat před celou řadou potenciálně nechtěných aplikací (PUA) a nebezpečnými webovými stránkami. Sami uživatelé by pak měli být hlavně opatrní při stahování.
A co na to říkají experti?
„Největším rizikem jsou pro uživatele různá internetová úložiště a neoficiální obchody třetích stran. Neznamená to, že ani v oficiálních obchodech, jako je Google Play, nenarazíte na škodlivou aplikaci, ale máte v jeho případě větší jistotu, že ji jeho bezpečnostní týmy včas odhalí, odstraní a uživatelé budou informováni. Také bych doporučil ještě před stažením aplikace do zařízení věnovat pozornost recenzím. Ty mohou na nežádoucí chování aplikace upozornit, protože uživatelé si negativní zkušenost většinou nenechají pro sebe,“ říká Martin Jirkal z ESETu.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červen 2023:
- Android/Hiddad.BAQ trojan (22,19 %)
- Android/Spy.SpinOk trojan (19,47 %)
- Android/Andreed trojan (9,98 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (3,11 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GWO trojan (2,66 %)
- Android/Hiddad.BAP trojan (2,16 %)
- Android/Spy.Agent.BYP trojan (2,05 %)
- Android/Agent.ELC trojan (1,83 %)
- Android/FakeApp.RR trojan (1,72 %)
- Android/Agent.ELP trojan (1,61 %)
Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.