Ještě nikdy jsme nebyli tolik „on-line” jako za poslední dva roky. Chytrá zařízení využíváme v práci a ke komunikaci s kolegy, po práci k odpočinku nebo ke sportu a prostřednictvím technologií se vydáváme i za zábavou a kulturou. Chytrá zařízení již využívají i děti a prarodiče, kteří objevili nové cesty, jak být se svými blízkými více v kontaktu.
Prostřednictvím našich zařízení se vydáváme i za zábavou a kulturou.
Ať už jsme v práci nebo doma a ať už používáme svá vlastní zařízení, nebo ta firemní, nároky na bezpečnost v online prostředí stále rostou. Stále více různých zařízení a střídání domácího prostředí s tím pracovním nebo s jinými veřejnými místy nahrává útočníkům, kteří toho při první příležitosti rádi využijí.
Před jakými riziky je třeba se mít na pozoru a na co se zaměřit?
#1 Přehled o všech zařízeních je základ
Notebooky a stolní počítače již dávno nejsou jediným cílem útočníků. Za poslední rok ve velkém rostou také hrozby pro naše zařízení s operačním systémem Android. Konkrétně telefony hrají v našich životech stále větší a větší roli. Stávají se našimi peněženkami, diáři i digitálními šuplíky. Je tak naprosto nezbytné, aby s tím bezpečnostní řešení počítala.
Správu všech zařízení na jednom místě usnadní například portál ESET HOME, který je součástí inovované řady bezpečnostních produktů od firmy ESET. Portál umožňuje kontrolovat a spravovat všechna zařízení se systémem Windows i Android. Díky tomuto „domácímu manažerovi” tak máte úplný přehled o aktuálním stavu ochrany jednotlivých zařízení a také o stavu licencí, které zařízení chrání. Můžete přidávat, spravovat a sdílet licence s rodinou a přáteli, a to buď z webu, nebo mobilní aplikace.
#2 Platby na internetu odkudkoli a hlavně bezpečně
Bankovní malware Cerberus nebo trojský kůň Triada – kybernetické hrozby pro systém Android, které se v uplynulém roce objevily v České republice. Stejně tak se v našich končinách s pravidelností objevuje spyware, který krade hesla uložená v internetových prohlížečích, a je jednou z hlavních letošních hrozeb pro operační systém Windows. Data tak mluví za vše. Útočníci se aktivně snaží dostat k našim citlivým údajům a financím.
Vaše bezpečnostní řešení by mělo myslet i na tato rizika. ESET tak prostřednictvím aktualizované služby Ochrana bankovnictví a online plateb nabízí možnost spustit všechny podporované prohlížeče ve výchozím nastavení v zabezpečeném režimu. Služba také chrání šifrováním komunikaci mezi klávesnicí a prohlížečem, a to jak při přístupu do internetového bankovnictví, tak k webovým peněženkám s kryptoměnami. Tímto způsobem zabraňuje kyberzločincům v zachycení zadávaných údajů a manipulaci s nimi.
#3 Silná hesla, která útočníci neprolomí
Jedním z hlavních principů kybernetické bezpečnosti je mít pro každý účet jedinečné a dostatečně silné heslo. U jednoslovných hesel, která jsou snadná na zapamatování, je totiž velkým rizikem například slovníkový útok. Při něm útočníci bohužel správně předpokládají logické posloupnosti a často používaná slova v našich heslech.
Spravovat nekonečný seznam přihlašovacích údajů je ale náročné. A právě z tohoto důvodu může být vaším nejlepším strážcem přístupů a citlivých údajů správce hesel. Ten silná hesla sám generuje a ukládá je v šifrované podobě ve vašem správcovském účtu, kam můžete přidat také čísla platebních karet, adresy či poznámky. Nabízí i rozšíření pro prohlížeče, které umožňuje automatické vyplňování online formulářů.
Správce hesel si můžete pořídit jako samostatný software, ale v případě bezpečnostního řešení od ESET je součástí antivirového programu jako funkce Password Manager. Nově nabízí také import databáze hesel z KeePassu nebo podporu Microsoft Authenticatoru.
Aktuální edici bezpečnostních produktů pro domácnosti najdete na stránkách www.eset.cz.