Zdroje z Pentagonu podle deníku Los Angeles Times informovaly o záměru nejvyššího vojenského velení USA nasadit do boje s ISIS vlastní speciálně upravený malware, který by sabotoval online komunikaci mezi vedením této teroristické organizace a atentátníky po celém světě. FBI je ale zásadně proti: ztratila by totiž možnost monitorování pohybu a komunikace zástupců ISIS.
Vojenští kybernetičtí experti již podle Los Angeles Times vytvořili několik skupin malwaru, které jsou připraveny k nasazení. Proti se však kromě FBI staví i další zpravodajské agentury.
Sabotáží počítačové komunikace ISIS by přišly o cenné informace o každodenním provozu ISIS a průběhu přijímání nových členů této teroristické organizace, který probíhá většinou přes sociální sítě. Místo toho by teroristé přešli na „offline“ nábory nových rekrutů, o kterých by se zpravodajci nemuseli vůbec dozvědět.
Stejnou argumentaci použily tajné služby i proti aktivitám hnutí Anonymous, které po teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu loňského roku začalo odhalovat a likvidovat účty členů ISIS na Twitteru a Facebooku. FBI navrhuje, aby se místo použití malwaru uvažovalo o vysoce cílených kybernetických útocích na konkrétní jednotlivce, které by vedly k přesnějším a efektivnějším výsledkům. Za příklad uvádí červnový útok amerických vzdušných sil na bojovníky ISIS na konkrétním místě, odkud byly odeslány tweety jednoho z teroristů.
FBI také v minulosti mnohokrát nalezla a zatkla spolupracovníky ISIS přímo v USA poté, co vysledovala jejich komunikaci s vedením teroristické organizace na sociálních sítích. Není tedy divu, proč tajné služby tolik protestují proti záměru Pentagonu tyto komunikační kanály napadnout a zcela zlikvidovat.