Přišel vám e-mail začínající slovy: „Neznáte mě a možná se divíte, proč jste obdrželi tento e-mail, že? Jsem někdo, kdo Vám před pár měsíci napadl Vaše zařízení. Tento e-mail Vám zasílám z napadeného účtu.“? Pak na vás jako na řadu dalších českých uživatelů cílí nová vlna vyděračských e-mailů. Na e-mail nereagujete, útočníci se z vás pouze pokoušejí vymámit peníze.
S podobnými e-maily se v ESET setkáváme dlouhodobě a snažíme se proti nim uživatele chránit. Za tu dobu jsme zaznamenali značný pokrok v jejich kvalitě. Ty aktuální jsou například o poznání propracovanější a působí tak důvěryhodnějším dojmem.
Útočníci se snaží získat důvěru i dobrou češtinou
Zpráva je napsána správnou češtinou a používá i řadu technických termínů, to vše v očích laiků dodává zprávě kredit. Zajímavé je i použití QR kódu pro bitcoinovou platbu, to zatím pravidlem nebývá.
Útočníci podobné zprávy rozešlou na masu uživatelů, s největší pravděpodobností nemají ani přístup do vašeho počítače ani žádné video, kterým se své oběti pokoušejí vydírat.
V žádném případě nepodlehněte panice. Jedná se o spam.
Je patrné, že podobné útoky útočníkům vydělávají. Dávají si tak záležet na formě sdělení. Pro srovnání takto vypadala zpráva z poloviny minulého roku: text je psán velmi krkolomnou češtinou a vyžaduje sumu v cizí měně. A také zdražili: V rámci této kampaně požadovali 250 dolarů, což odpovídá zhruba 6 000 Kč.
Oběti si vyděrači vybírají náhodně
Vyděračské e-maily se snaží zasáhnout co největší masu potenciálních obětí. Zpravidla se vždy najde někdo, kdo výhružce uvěří a peníze útočníkům odešle.
V souvislosti s podvodným e-mailem, který se aktuálně šíří Českem, jsme připravili 5 základních kroků, jak se v podobných situacích zachovat.
Uverejnil používateľ ESET Štvrtok 4. apríla 2019
Během dnešní vlny jsme na technické podpoře zaznamenali větší množství dotazů majitelů schránek na Seznam.cz. To ale neznamená, že e-mail nemohou dostat majitelé schránek jinde. Pokud vám podobná zpráva dorazila, označte ji jako spam a nereagujte na ni.