V březnu se v Česku, stejně jako v minulých měsících, jednalo především o malware zobrazující reklamu, neboli adware.
Na první příčce se umístil Agent.BPO, který byl v únorů až na čtvrtém místě. Tento malware se dokáže před uživatelem skrýt jako komponenta uživatelského rozhraní. Agent.BPO dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy, instalovat další malware. V Česku ale především zobrazuje reklamu.
Reklama nepředstavuje přímou hrozbu, ale omezuje komfort při používání infikovaného zařízení.
Pokud se vám v zařízení zobrazuje hodně reklamy, doporučujeme nainstalovat důvěryhodný bezpečnostní software určený pro mobilní zařízení a spustit detekci.
Reklamy zobrazuje i druhá nejčastější hrozba – Hiddad.VH. Všechny typy malwaru Hiddad jsou celosvětově nejrozšířenějším rizikem pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. V České republice stojí přibližně za pětinou všech detekcí.
Hiddad.VH zobrazuje reklamu skrytým způsobem. Běžný uživatel tak obtížně zastaví její zobrazování.
Na třetí příčce se v březnu umístil backdoor Triada. Jeho hlavní funkcionalitou je šíření reklamy a spamu. Nejnovější verze ovšem dokáží také modifikovat SMS zprávy. Ty lze zneužít pro obejití ochrany online bankovnictví.
Většinu malware si uživatel stáhne nevědomky spolu s aplikací, která působí legitimním dojmem, často z neoficiálního obchodu. Doporučujeme proto aplikace stahovat výhradně z oficiálního obchodu Google Play a používat renomovaný bezpečnostní software, který potenciální riziko včas odhalí.