Nejprve je dobré si uvědomit rozdíl mezi viry a malware. Možná vás to překvapí, ale většina škodlivého software, který se po internetu šíří, nejsou viry. Často jde o jednoduché programy napsané za účelem hackování účtů online her nebo sociálních sítí.
Oproti tomu pojmem virus jsou v IT bezpečnosti označovány programy, které se dokáží šířit samy bez vědomí uživatele.
Je tedy možné, že antivirové společnosti vyvíjí a šíří viry?
Zastánci této teorie argumentují tím, že antivirové společnosti šíří viry za účelem zvýšení prodeje antivirových produktů. To samozřejmě není pravda, toto tvrzení je zcela absurdní, a to hned z několika důvodů.
- Na internetu existuje mnoho druhů škodlivých programů. Antivirové společnosti jsou zahlceny detekcí a analýzou tolika hrozeb, že v žádném případě nepotřebují vytvářet či šířit vlastní viry.
- Většina antivirových společností by mezi své zaměstnance nepřijala někoho, kdo by psal nebo šířil viry. Samozřejmě mohou existovat případy, že bývalý zaměstnanec vyvine škodlivý software, to však není v silách dané společnosti ovlivnit.
- Pokud by zaměstnanec antivirové společnosti vyvíjel nebo šířil viry, ohrožoval by svého zaměstnavatele. Obzvlášť v dnešní době úniků tajných informací. Jestliže by se taková informace potvrdila, společnost by pravděpodobně musela ukončit svou činnost a majitelé by čelili velkému množství žalob a obvinění. To opravdu není nejlepší obchodní strategie.
- Psaní virů vyžaduje menší znalosti, než jejich detekce, to není žádná věda. Antivirové společnosti však investují své zdroje do podrobných analýz vzorků škodlivých kódů, které ještě nejsou popsány v databázích.
Tomuto tématu se v jednom dílu internetového pořadu o IT bezpečnosti věnoval i Pavel s Martinem ze společnosti ESET.