Jaké jsou výhody VPN a proč si ji pořídit?

VPN nás chrání v případě využívání veřejně Wi-Fi sítě

Každý z nás, kdo denně využívá internet, stojí před čím dál palčivější otázkou – jak efektivně ochránit svá data a soukromí v online světě. Jedna z možností je samozřejmě přestat být online. Pro většinu z nás je však tenhle scénář nemyslitelný.

Naštěstí existuje řešení, které nám s těmito otázkami dokáže pomoci. Dnes se podíváme na technologii VPN, virtuální privátní síť. Možná ji řada z vás zná jako jeden z bezpečnostních prvků, který na vašem pracovním počítači zřizuje váš zaměstnavatel. Dnes si ji však do svých chytrých zařízení, včetně smartphonu, může pořídit každý z nás.

Co je to VPN

VPN je zkratka pro anglický termín Virtual Private Network. Jedná se o technologii, která vytvoří zabezpečené šifrované spojení mezi našim zařízením a vzdáleným serverem. Ten zobrazuje webový obsah, ke kterému se chceme prostřednictvím internetové sítě dostat. Úkolem VPN je poskytnout nám soukromí, bezpečnost a určitou míru anonymity. Díky VPN je naše online činnost hůře sledovatelná. Více se můžete o VNP dozvědět například zde.

Jak VPN funguje

Poskytovatelé VPN, od kterých tuto technologii uživatel pořizuje, využívají síť vyhrazených serverů. Jakmile se k nim uživatel připojí, jeho IP adresa (adresa zařízení v síti) bude před navštívenými webovými stránkami skryta a jeho skutečnou identitu bude znát pouze poskytovatel VPN. Privátní síť zkrátka vytvoří pro naši bezpečnou komunikaci tzv. šifrovaný tunel. Většina renomovaných poskytovatelů prohlašuje, že neuchovává záznamy online aktivit svých uživatelů.

Příkladem z praxe může být využívání veřejných Wi-Fi sítí na letištích, v hotelech nebo kavárnách, které nejsou dostatečně zabezpečené před útoky zvnějšku – útočníci mohou přes tyto sítě sledovat a odposlouchávat naši komunikaci. VPN však data ochrání.

Díky VPN si mohou uživatelé také zvolit umístění serveru, ke kterému se připojují, což jim v mnoha případech pomáhá obejít obsahová omezení v některých zemích. Mohou získat přístup k blokovaným webovým stránkám nebo k jinému místnímu, geograficky vymezenému obsahu na streamovacích platformách – typicky tak získají nejen nabídku seriálů pro český trh, ale můžou se připojit například i k německému nebo britskému obsahu. A naopak, pokud zrovna cestují do zahraničí.

Jedno je ale důležité vědět – služba VPN neposkytuje úplnou anonymitu. Na tu se zaměřuje například anonymní síť Tor.

Co je to Tor?

Síť Tor se spoléhá na síť serverů, známých jako uzly Tor, které jsou rozmístěny po celém světě. Tyto servery zřizují dobrovolníci, jednotlivci i organizace, kteří na podporu provozu sítě vyčleňují své zdroje, počítače a tzv. šířku internetového pásma. Tor uživatele připojí k náhodné síti nejméně tří uzlů: vstupní uzel ví, kdo uživatel je, ale neví, k jakým informacím se chce dostat; přes druhý uzel (nebo více uzlů) prochází provoz kvůli získání ještě větší anonymity; a výstupní uzel uživatele přímo připojí k požadované stránce. Tato síť je také známá tím, že umožňuje přístup k temnému webu. Jejím hlavním účelem je ale sloužit jako brána k úniku před cenzurou. Abyste se dokázali připojit k síti Tor, potřebujete Tor prohlížeč.

Výhody a nevýhody sítě VPN

Koupit nebo nekoupit ?

Pokud chcete větší soukromí na internetu, ale nehledáte přímo řešení, které vás učiní anonymním, je VPN dobrou volbou. Dobře chrání před sledováním online aktivit nebo při používání veřejné Wi-Fi sítě, a přitom nemá tak negativní dopad na rychlost zobrazování obsahu na webu.

I VPN má samozřejmě některé nevýhody, které je dobré zvážit. Služba VPN nebývá levnou záležitostí, a i když nezpomaluje prohlížení webového obsahu jako například síť Tor, i v jejím případě je nutné počítat s dopady na rychlost.

Ať už se rozhodnete VPN pořídit nebo ne, pamatujte – míra soukromí začíná vždy u nás samotných. Vždy si proto dávejte pozor, kolik osobních údajů a informací o sobě sdílíte online.

VPN

Virtuální privátní síť, představuje štít proti kybernetickým rizikům.
Chrání data tím, že je šifruje, skrývá vaši skutečnou polohu a identitu.

VYZKOUŠET

Exit mobile version