Přibližně 40 procent pokusů o online přihlášení na různé internetové stránky nebo do účtů různých služeb tvoří potenciální útočníci, kteří se pokouší napadnout účty uživatelů. Jedním ze zásadních bezpečnostních problémů je fakt, že pro několik služeb a zařízení používáme stejná hesla. Ta společně s přihlašovacím jménem tvoří obrannou linii, která chrání naše virtuální světy před možnými vetřelci. Přesto trpí mnoha nedostatky a neposkytují dostatečnou ochranu, pokud nejsou silná a jedinečná pro každé zařízení a účet. Zatímco kdysi vám jako „tajné slovíčko“ stačily čtyři čísla, dnes si už kvalitní heslo tak lehce nevymyslíte.
Jak vytvořit správné heslo?
Změňte si vaše jednoduché číselné heslo na frázi. Přístupové fráze jsou většinou bezpečnější a uživatelsky oblíbenější než typická hesla. Čím delší přístupová fráze je, tím lépe. Ideálně by mělo jít o sedm slov. Vyhýbejte se však frázím, které jsou součástí našeho každodenního života a jsou známé široké veřejnosti. Jednotlivá slova by měla být v náhodném pořadí a případně doplněna speciálními znaky.
Nespokojte se jen s jednou sadou přihlašovacích údajů
Je pravděpodobné, že používáte příliš mnoho online účtů a zapamatovat si jedinečné fráze pro každý z nich může být problematické. Místo popsaných lístků nebo poznámek ve vašem smartphonu vám doporučujeme používat Password Manager. Ten hesla uloží v zašifrované podobě a tím je ochrání. Potom si už stačí zapamatovat jen jedno hlavní heslo. Také můžete generovat a ukládat extra silná nová hesla, kdykoli to potřebujete. Ale i při výběru vhodného Password Managera buďte obezřetní. Ne každý splňuje všechny potřebné standardy (například stejně kvalitní šifrovací algoritmus).
Výhodou kvalitního a spolehlivého Password Managera je, že funguje na vícero platformách. To znamená, že můžete mít tutéž aplikaci na počítači, smartphonu či jiném zařízení, a to bez ohledu na operační systém. Takový Password Manager je však většinou placený. Funkce bezpečného uložení a vytváření hesel je součástí i naší prémiové internetové ochrany ESET Smart Security Premium.
Dvakrát měř, jednou řež
Heslo bývá často jedinou ochranou našich účtů. Když však dojde k narušení této ochrany, nejčastěji prostřednictvím phishingového útoku, možnosti obrany jsou už minimální.
Dvoufaktorová nebo multifaktorová autentizace je vynikajícím způsobem zvýšení bezpečnosti vašich účtů, a to zejména ve spojení s hardwarovými klíči, specializovanými aplikacemi či sms autentizací. Dnes už mnohé online služby jako Facebook, Gmail nebo některá internetová bankovnictví nabízí možnost dvoufaktorové autentizace. Méně je však těch služeb, které ji přímo vyžadují.
Promažte nevyužívané účty
Dalším problémem je množství nevyužívaných účtů, které uživatelé mají. Jedná se totiž o potenciální zdroj nebezpečí. Služby, kde jste v minulosti zanechali svoji digitální stopu, mohly být napadeny útočníky, případně mohly zaniknout a vaše údaje mohly být prodány lidem, jejich záměry nemusí být vždy úplně čestné. Zároveň, pokud máte už delší dobu stejné přihlašovací údaje u každé služby, pro potenciální útočníky je mnohem jednodušší dostat se k nim přes méně zabezpečené účty nebo zařízení. Vaše přihlašovací údaje mohou následně využít k tomu, aby se dostali do jednoho z vašich vysoce ceněných účtů a cílem shromažďovat soukromé informace o vás, případně s cílem získat finanční prostředky.
Během odstraňování nevyužitých účtů myslete na jejich propojení s jinými platformami, například sociálními sítěmi. Častokrát si vytváříme e-mailovou adresu jen pro potřebu registrace a potom ji už nevyužíváme. Pokud jste stejné přihlašovací údaje, které máte u nevyužívaných účtů, použili i u těch, které jsou aktivní, změňte si je jednoduše přes nastavení ochrany osobních údajů v té které konkrétní službě.
Aktivní ochrana soukromí na internetu je stále důležitější a měl by se jí zabývat každý, kdo se v online světě pohybuje. Vyvaruje se tak nepříjemností a problémů, do kterých by ho mohli dostat lidé, jejichž jediným cílem je škodit a vydělávat peníze na neštěstí druhých.