Jak poznat stalkerware? Napoví podivné chování telefonu

V současné době se nejvíce obáváme hackerů, kteří nás mohou připravit o peníze, případně o data, která všemožně sdílíme. Pravda je ovšem taková, že aktuálně vedou naše detekční statistiky pro Android špehovací aplikace neboli stalkerware.

Co víme o stalkingu:

Stalkerware je škodlivý kód, který shromažďuje v počítači nebo telefonu osobní údaje o oběti a jeho činnosti a odesílá tato data útočníkovi. Tyto aplikace bývají skryté.

Instalaci stalkerware obvykle umožníme sami

Abyste se stali obětí, musí útočník získat fyzický přístup k vašemu telefonu, protože stalkerware se nedá instalovat na dálku. Útočníkovi stačí jen krátká chvíle.

Řada uživatelů si chrání telefon zámkem, aby telefon odložený na stole byl v bezpečí. Gesto pro odemčení smartphonu  používá 14 % českých uživatelů. Přitom gesto je snadno prolomitelné. Stačí se chvíli dívat na ruce oběti nebo naklonit telefon ke světlu. Mastná stopa po tahu prstem bývá na displeji vidět.  Pozitivní zprávou je, že třetina lidí využívá bezpečnější způsob – PIN. Ovšem, zda si uživatelé při zadávání kódu kryjí obrazovku, je otázka.

Existují samozřejmě jednodušší techniky, jak přístup do telefonu získat. Stačí mít záminku slušně o přístup požádat.

Stalkerovi často stačí pár minut: stáhne například známý stalkerware Cerberus, nainstaluje jej a skryje.

Jak poznat, že stalkerware v telefonu je?

Voláte si s přáteli, ale slyšíte na pozadí podivné zvuky, ač máte opravdu skvělý signál? Jedná se jeden ze symptomů. Ale klid. Nemusí v se vždy jednat o stalkerware nebo nějaký vir. Podobné chování je běžné u starších typů telefonu nebo u neaktuálního operačního systému.

Stává se vám, že máte zapnutou polohovou službu, ale neuvědomujete si, že byste ji zapínali? Opět se nejdříve v klidu nadechněte. GPS potřebuje řada aplikací, které jste její zapnutí pravděpodobně dovolili – příkladem může být parkovací aplikace nebo i náš bezpečnostní program (povolení GPS slouží k nalezení telefonu, pokud byste jej ztratili).

Vybíjí se vám enormně rychle baterka, i když zrovna nesjíždíte Instagram nebo nepaříte World of Tanks? Začíná telefon topit, i když jej zrovna aktivně nepoužíváte. Ačkoli jsou telefony v současné době vybaveny mechanismy proti přetížení systému, tady je třeba zpozornět a provést kontrolu, zvlášť v případě, kdy telefon nemá mít k takové aktivitě důvod.

Pokud pozorujete více pospaných symptomů, nainstalujte si bezpečnostní program a spusťte detekci – tak budete mít jistotu, zda podobné chování způsobuje jen stáří vašeho telefonu nebo nezvaný špeh. 

Stalkované osoby může také překvapit v měsíčním vyúčtování výše částky za prosurfovaná mobilní data. Ta jsou spotřebována právě na odesílání informací o činnosti zařízeníPřípadné odesílání předcházejte zapínáním datového připojení jen, když potřebujete. 

Sledovací aplikaci můžete mít i v iPhonu

Pokud je stalker technicky zdatnější, může obejít systém tzv. jailbreakem, tedy prolomení hranic operačního systému iOS. Obdobou je u Android tzv. root. Návodů a aplikací k této softwarové úpravě je plný internet. Díky jailbreaku vám může útočník do telefonu nainstalovat za 15 minut špehovací aplikaci, aniž byste cokoli navenek tušili.

Špeh amatér za sebou zanechá stopy v podobě aplikací Cydia, Icy, Installer, Installous, SBSettings. Bohužel tento seznam není vyčerpávající.

V iPhone přejeďte prstem dolů na domovské obrazovce a do horní části vyhledávače napište názvy zmíněných aplikací. Pokud jste ji našli, odstraňte je. V Androidu táhněte prstem dolů po obrazovce a ťukněte na ozubené kolečko. Teprve poté zadejte do pole hledání názvy aplikací.

Jak se stalkerware zbavit?

1. Pošlete na špehovací aplikaci „policajta“

Stalkerware v Androidu odstraníte pomocí bezpečnostního programu z oficiálního zdroje. Dobrý bezpečnostní program dokáže tyto nevítané aplikace spolehlivě odhalit.

2. Udělejte totální reset

Druhou možností je uvedení telefonu do továrního nastavení. Předtím si ale proveďte zálohu telefonních čísel, fotografií a poznámek, ať vám nakonec nezbude sice krásný a bezpečný telefon, ale oči pro pláč kvůli ztraceným vzpomínkám z dovolené. Po převedení do továrního nastavení své oblíbené aplikace nainstalujte a naimportujte také případné zálohy.

3. Jailbreak zlikvidujte aktualizací

V případě iOS může pomoci i aktualizace systému na vyšší verzi, čím se zbavíte pokusů o proces jailbreaku. Opět doporučujeme si zálohovat data.

Od roku 2010 je stalking trestný čin.

9 rad, jak předejít sledování

  1. Nenechávejte své zařízení bez dozoru na volně přístupném místě.
  2. Nastavte si na zařízení PIN, případně další bezpečností prvky – odemykání pomocí otisku prstu nebo obličeje.
  3. Pokud se domníváte, že vás někdo sleduje, neprodleně se spojte s policií. Zprávy a další materiály, které s tím souvisejí (fotografie apod.) rozhodně nemažte. Slouží jako důkaz.
  4. Nesdílejte přihlašovací údaje do telefonu s jinými lidmi. Pokud se tak již stalo, nebo tušíte, že jste sledováni, změňte hesla do všech svých účtů. Pokud máte podezření, že jste sledováni, udělejte to samé.
  5. Stahujte aplikace jen z oficiálních zdrojů Google Play či Appstore.
  6. Mějte vždy nejnovější verzi operačního systému, stejně tak aktualizovaný bezpečnostní software.
  7. Zkontrolujte nastavení soukromí ve svém Google účtu a na sociálních sítích.
  8. Nesdílejte zbytečně na sociálních sítích soukromé informace, jako např. citlivé fotografie, nebo své aktuální místo pobytu.
  9. Pravidelně odstraňujte kontakty, se kterými již nechcete komunikovat, a to nejen na sociálních sítích. Na zrušení přátelství není dotyčná osoba upozorněna.
Kde hledat pomoc při řešení sledování a stalkingu?
Existuje řada iniciativ, které se zaměřují na pomoc obětem stalkingu. I na ně se můžete obrátit o radu a potřebnou pomoc:
Exit mobile version