Jak hackeři dokáží přimět uživatele, aby jim dali svá hesla do Googlu?

podvodníci kradli hesla k Google účtům

Kybernetičtí útočníci přišli s novou technikou, jak přimět uživatele internetového prohlížeče Chrome, aby jim prozradili heslo ke svému účtu. Uživatel nakonec heslo zadá z čiré frustrace.

Kampaň zneužívá malware pojmenovaný StealC. Ten dokáže uzamknout prohlížeč v režimu celé obrazovky, kdy nejde v podstatě spustit nic jiného (v tzv. kiosk mode) a zároveň „vypne“ klávesy ESC a F11, které běžně umožní celé okno uzavřít. Jediné, co uživatel vidí, je přihlašovací okno, nejčastěji k samotnému účtu Google.

Uživatele tato taktika po chvílí pochopitelně naštve tak, že raději své přihlašovací údaje zadá, aby mohl v prohlížeči dál pracovat. Jakmile se přihlásí, získají údaje pomocí jiné funkcionality škodlivého kódu útočníci.

Tato kampaň je aktivní nejméně od 22. srpna 2024. Uživatelé našich programů jsou proti malware chráněni, detekujeme ji jako Win32/Autoit.ORF trojan. Aktuálně evidujeme nejvíce obětí ve Finsku a Španělsku. Malware se ale objevuje prakticky po celém světě.

Proč zločinci cílí právě na Chrome?

Chrome není v hledáčku útočníků poprvé ani naposledy. Celosvětově patří mezi nejpoužívanější prohlížeče a tudíž i počet potenciálních obětí je astronomický.

Ekosystém Google používají lidé k práci, k ukládání citlivých údajů, k placení přes GPay, někdy lidé přímo v prohlížeči ukládají i hesla. Jakmile útočník získá přístup do vašeho účtu, získá velké množství cenných dat, která může dál velmi výhodně prodat, zneužít i brute force útoků nebo odcizit něčí digitální identitu.

Prodat se dají i odcizená hesla. Útočníci z nich zpravidla tvoří rozsáhlé databáze, které lze zneužít dál.

Útok má dvě fáze: nejdřív vás naštvou, pak okradou

Častěji se setkáváme s tím, že jeden malware má více funkcí, která mají nejprve infikovat prohlížeč, pak obcházet zabezpečení, pak získávat data. V tomto případě je to jinak. Kampaň využívá řadu různých známých prvků. Klíčový je zejména nástroj Amadey, který se používá již šest let a který načítá malware.

Jak probíhá útok krok za krokem:
Nejdříve se do zařízení dostane malware Amadey. Jde o méně nápadný škodlivý kód, takže se snáze schová. Následná stáhne StealC a další kód, kterému se říká credential flusher. Ten je zodpovědný za naštvání uživatele (tím, že mu znemožní cokoli na obrazovce udělat).
Uživatel zadá své přístupové údaje a malware StealC je odešle útočníkům.

Kyberzločinci neustále hledají nové a nové způsoby, jak oběti přimět k předání svých přihlašovacích údajů a dalších citlivých informací. Nátlak, že není jiná možnost než heslo zadat, aby bylo možné prohlížeč použít, může znít zjednodušeně. Ale je to přesně ten typ taktiky, kterou aktéři hrozeb používají, aby data získali.

Naštěstí v počítačích se systémem Windows stále triumfuje kombinace kláves Ctrl + Alt + Delete. Tato kombinace spolehlivě otevře nabídku umožňující zavřít okno nebo restartovat systém.

Pokud máte obavy, že jste se tímto typem útoku setkali, doporučujeme bez prodlení změnit heslo k ekosystému Google a spustit ve vašem zařízení antivirovou kontrolu.

Jak si chránit hesla v prohlížeči

Podobným útokům je vždy nejlépe předcházet. Malware jako je Amadey nebo StealC si uživatel obvykle stáhne nevědomky s nějakou aplikací či programem z neoficiálního zdroje. Vždy proto upřednostňujte oficiální obchody. Doporučujeme také prohlížeč i operační systém pravidelně aktualizovat. V neposlední řadě je důležité používat renomovaný bezpečnostní  program na všech zařízeních, ze kterých se připojujete k internetu.

Útoky, které se pokoušejí získat přihlašovací údaje, patří dlouhodobě v Česku mezi ty nejčastější. Rozhodně proto nedoporučujeme si je ukládat v prohlížečích.

Hesla by měla ideálně být komplexní, tedy obsahovat různé typy znaků. Případně lze volit jednouší, ale delší frázi. Jak přesně spolehlivá hesla tvořit vám vysvětlí Bára:


Spolehlivost hesla si můžete ověřit v generátoru hesel.

Hesla pak doporučujeme spravovat ve správci hesel, speciálním programu, který je šifruje. Správce hesel je snadno dostupný program, najdete jej i v některých anti-malware produktech.  Jak přesně takové programy fungují se dočtete zde.

Exit mobile version