Červnové statistice opět kraloval adware Andreed – objevil ve více než třetině případů. Pokud tento trojský kůň napadne například náš chytrý telefon, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu. V porovnání s bankovním malwarem se sice nejedná o stejně závažnou hrozbu, i Andreed ale může být nebezpečný pro naše soukromí. Dokáže totiž sbírat informace o našem chování na internetu.
Útočníci šíří Andreed již několikátý měsíc přes falešné verze známých her a jejich různé verze. Nejčastěji na něj narazíme při hledání neoficiálně upravených aplikací pro Android v neoficiálních obchodech třetích stran. Pokud takto zneužitou aplikaci stáhneme, může fungovat správně a my nemusíme vůbec pojmout podezření, že by něco nebylo v pořádku. Jako bonus ale můžeme získat škodlivý kód.
Triada – z reklamy nebezpečím pro elektronické platby
Mezi hlavními hrozbami pro Android se znovu objevil trojský kůň Triada. Dříve šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Triada je navíc škodlivý kód, který se v zařízení dokáže dlouho skrývat a je tak velmi obtížné se ho zbavit.
Trojský kůň Triada se v zařízení dlouho skrývá a je velmi obtížné se ho zbavit.
Jak trojský kůň Triada útočí? Dokáže například modifikovat verifikační SMS zprávy a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích. Ty totiž nejsou tak chráněné jako například v internetovém bankovnictví. Peníze za nákupy v aplikacích pak přesměruje přímo k útočníkům.
Android zatím úspěšně bojuje s bankovním malwarem Cerberus
Rizikem v Česku stále zůstává také bankovní malware Cerberus, i když v červnu se objevil jen v několika procentech detekcí. Šířil se prostřednictvím dropperu Agent.GJY hlavně ve dnech od 3. do 5. června.
⇒ Dropper: Skrytý dárek v aplikaci
Dropper Agenet.GJY na sebe bral nejčastěji podobu fitness aplikace, která navíc nabízela zajímavé reklamy. Aktivní byl ale pouze několik dnů. Bankovní malware Cerberus v posledních měsících hodně oslabil. Platforma Android a aplikace se už před touto hrozbou pravděpodobně dostatečně obrnily.
Jak zabezpečit chytrý telefon během léta?
Útočníci podle aktuálních trendů zneužívají velké množství různých aplikací třetích stran a šíří jejich prostřednictvím škodlivý kód. V několika posledních měsících se objevují hlavně falešné verze her a aplikací, které využíváme pro zábavu a ve svém volném čase. Nejvíce jsou tak aktuálním hrozbám vystaveny naše chytré mobilní telefony.
Trojského koně Cerberus šíří především takzvané droppery – škodlivé kódy, které na sebe dokáží vzít podobu nějaké známé aplikace. To ale bohužel není vše. Dropper dokáže podobně jako obálka doručit do zařízení další nebezpečný škodlivý kód. A v Česku je to právě bankovní malware.
Bezpečností experti tak nedoporučují podcenit zabezpečení svých smartphonů ani v létě a během dovolené. Chytrý telefon můžeme dnes už přirovnat k počítači. Jsme jeho prostřednictvím prakticky neustále připojeni k internetu, nosíme v něm osobní a citlivé informace a platíme s ním. Nyní chytré telefony vozíme také do zahraničí, kde se obvykle připojujeme na různé veřejné hotelové či jiné Wi-Fi sítě, které nejsou dostatečně zabezpečené. Rizik tak ani v době prázdnin není málo a spolu s ostatními hrozbami mají útočníci spoustu příležitostí k útoku.
Pro větší bezpečnost svých dat v chytrém telefonu stačí dodržet pár nejzákladnějších pravidel:
- Stahujte aplikace pouze z oficiálního obchodu, kterým je v případě platformy Android Google Play;
- Operační systém telefonu a všechny aplikace v něm pravidelně aktualizujte na nejvyšší možné verze;
- Používejte spolehlivé bezpečnostní prvky, kterými jsou především zamykání a potvrzování operací v telefonu pomocí otisku prstu nebo rozpoznáním obličeje;
- Nainstalujte si do svého chytrého telefonu kvalitní bezpečnostní software, který rizika včas rozpozná.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červen 2022:
- Android/Andreed trojan (37,60 %)
- Android/Triada trojan (6,52 %)
- Android/Spy.Cerberus (3,84 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (3,64 %)
- Android/Spy.Cerberus trojan (3,01 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (1,98 %)
- Android/Clicker.DQ trojan (1,92 %)
- Android/Spy.Agent.CBT trojan (1,60 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.DER trojan (1,60 %)
- Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (1,53 %)
Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.