Soutěž Czech IoT Summer Jam 2016 má za cíl vytvořit funkční aplikace pro Internet věcí, tedy pro ovládání moderních technologií pro každodenní použití, jako jsou pračky, myčky, ledničky, apod. Smyslem soutěže je vybrat životaschopný projekt, který pořadatelé na své náklady uvedou do praxe. Přihlásit se se svým nápadem může každý, kdo pro své řešení dokáže využít datový přenos pomocí technologie LoRa vytvořený Českými Radiokomunikacemi. Sítě LoRa aktuálně pokrývají všechna krajská města v České republice.
Zájemci o účast v soutěži se mohou hlásit do 31. října, poté zasedne odborná porota a posoudí všechny projekty. Svého zástupce mezi hodnotiteli bude mít i společnost ESET: bude jím technický ředitel Miroslav Dvořák. Internet věcí se momentálně využívá především pro nositelná chytrá zařízení, jako jsou chytré hodinky, lokátory, ale také různá čidla, která jsou schopna ohlídat teplotu, vlhkost vzduchu, tlak a podobně. Do budoucna se počítá s využitím Internetu věcí ve zdravotnictví nebo dopravě.
Internet věcí v blízké budoucnosti výrazně zvýší nároky na přenosové sítě mobilních operátorů. Odborníci předpokládají, že jen do roku 2020 bude celosvětově k sítím Internetu věcí připojeno několik set miliard zařízení. To by znamenalo, že na každého člověka by připadalo několik desítek chytrých zařízení ovládaných přes Internet věcí.