Po Novém roce začaly tradičně výprodeje, a to i v e-shopech. Spolu se Seznam.cz jsme se ptali ostatních uživatelů, jak nakupují na internetu. Shrnuli jsme také několik tipů, na co si dát z hlediska bezpečnosti pozor.
Jen třetina Čechů používá unikátní hesla
Registrace do obchodů v online obchodech není oblíbenou činností. Provádí ji pouhá polovina zákazníků. Zákazníci zpravidla používají stejné heslo, jako v jiných eshopech. Zcela unikátní si tvoří jen 37 % uživatelů. Z hlediska bezpečnosti takový postup nelze doporučit.
Češi běžně nakupují ze zahraničí, nejčastěji z Číny (40 %).
Používejte unikátní hesla do všech e-shopů a služeb. Pamatovat si je všechny nemusíte. Nainstalujte si správce hesel. Jedná se o jednoduchý program, který hesla umí šifrovat. Mezi populární patří Sticky Password, 1Password. Správce hesel najdete přímo v našem řešení ESET Smart Security Premium. Správce hesel umí (po přihlášení) hesla automaticky vypisovat do přihlašovacích oken. Jak bezpečné i pohodlné, že?
Důvěra v bezpečnost rozhoduje
E-shop, na kterém nakoupíme, si pečlivě vybíráme. Pro 94 % Čechů je důležitá důvěra v bezpečnost nákupu v obchodě. Až za důvěryhodností jsou podmínky nákupu nebo výhodná cena. Bezpečnost nákupu je zásadní, jak ale určit, který e-shop je bezpečný? Většina Čechů se rozhoduje podle dřívější dobré zkušenosti s nákupem (82 %), podle známosti značky (72 %) a dobrého hodnocení v recenzích (68 %). Šifrovaná komunikace je rozhodující jen pro třetinu uživatelů, bezpečností certifikace jen pro necelou pětinu.
Podle čeho vybrat bezpečný e-shop?
Každý obchod musí podle zákona uvádět kontaktní údaje na svého provozovatele. Pokud nejsou kompletní nebo zcela chybí, nakupte jinde. Stejně tak je dobré projít si obchodní a především reklamační podmínky.
Vždy ověřte, zda e-shop používá bezpečnostní certifikát. Pokud ne, v adresním řádku svítí červeně „Nezabezpečeno“. Komunikace v takovém případě neprobíhá zabezpečeně a hrozí, že přijdete o finance na svém bankovním účtu.
Podezření by měl vyvolat i název domény (adresy) neodpovídající nabízenému zboží, nehezká grafika či gramatické chyby. Zbystřete, pokud je nabídka až příliš lákavá. Napovědět samozřejmě mohou i negativní recenze. Pokud si nejste jistí, můžete si rizikové e-shopy ověřit na stránkách České obchodní inspekce. Aktuálně jich eviduje přes 700.
Kartou platíme bezpečně
Kartou online platí 61 % dotazovaných. Populárnější je dobírka a platba při osobním převzetí. Více než polovina respondentů platí také převodem ze svého účtu.
Čeští uživatelé dodržují doporučení, jak platit bezpečně. Přes 80 % z nás má nastavený limit pro částky a používá dvoufaktorové ověření platby. Platební karta je většinou soukromá. Jen 16 % uživatelů sdílí kartu v rámci rodiny.
Pokud platíte na zahraničním e-shopu, doporučuje se mít speciální platební kartu nebo využívat některou platební aplikaci (například Revolut či PayPal), na které nemáte své veškeré úspory. Při elektronických platbách vždy zkontrolujte šifrovanou komunikaci. Případně můžete platit pomocí zabezpečeného prohlížeče ESET Ochrana bankovnictví a online plateb, který je součástí našich produktů pro domácnosti ESET Internet Security, ESET Smart Security Premium a balíčku ESET Family Security Pack.