Na postavy kyberzločinců, kteří svou živnost provozují na temném webu a můžete si u nich objednat celou řadu službiček – „hacknout“ bývalého partnera, nakoupit u nich drogy či zbraně nebo objednat si zneškodnění nepohodlné osoby – narazíme jak v literatuře, tak ve filmu. Co ale o dark webu doopravdy víme?
Internet, jak ho zná každý z nás, můžeme dělit na tzv. surface web a deep web. Na surface webu neboli povrchovém webu najdeme všechny veřejně dostupné webové stránky. Deep web, tedy ten hlubinný, zahrnuje vše, co je vyhledávačům skryté jako naše soukromé zprávy, e-mailovou komunikaci, neveřejné příspěvky na sociálních sítích, obsah našeho internetového bankovnictví, obsah placených streamovacích služeb atd. Zkrátka všechno, co se nám většinou zobrazí až po přihlášení naším jménem a heslem. Odhaduje se, že hlubinný web je zhruba 24x větší než povrchový web. Můžeme si ho představit jako svět za oponou.
Poměrně malou část hlubinného webu potom tvoří tzv. dark web neboli temný web. Stránky na této části webu jsou pro běžného uživatele skryté, k jejich prohlížení je třeba používat speciální software a musíte znát přesnou adresu, na které je daná stránka umístěna. Na dark web totiž přistupujete přes darknet, tedy temnou síť. A ta pak spolu s běžnou sítí tvoří celý internet.
Kyberzločin na dark webu
To, co si mnozí lidé představují po pojmem dark web, jsou zejména dark markety, tedy tzv. temná tržiště.
Temná tržiště jsou weby, které nabízejí prodej nelegálního zboží výměnou za Bitcoiny či jiné kryptoměny. Obchody probíhající na temných tržištích jsou díky anonymitě používaných technologií (především speciálních prohlížečů) důvěrné a nejdou snadno vystopovat. Zároveň zde neexistují žádné státní regulace, placení daní nebo cla.
Samotná temná tržiště mají ale svoje vlastní pravidla určující to, co se na nich smí, respektive spíš nesmí nabízet. V případě jednoho z nejznámějších tržišť Silk Road (Hedvábná stezka), bylo zakázáno prodávat produkty nebo služby, jejichž cílem bylo ubližovat nebo podvádět. Zároveň každý prodejce musel zaplatit (vratnou) kauci 500 USD před tím, než na tržišti mohl začít prodávat. Takové pravidlo mělo odrazovat od vstupu na trh podvodníky a také příslušníky z řad policie.
K nejčastějšímu zboží, který můžete na temných tržištích zakoupit, se řadí drogy, zbraně, ale i falešné bankovky libovolné měny, falešné průkazy totožnosti, přístupové údaje do online účtů, údaje k platebním kartám (včetně CVV kódů), ale také prodej či šíření malwaru, ransomwaru nebo DDoS útoky. Právě na dark webu končí také odcizené uživatelské přihlašovací údaje, včetně hesel. A jestli je nějaká oblast, které na dark webu nelze konkurovat, pak je to dětská pornografie.
I přesto je dark web místem, kde z velké části narazíte hlavně na podvodníky, kteří slibované služby po zaplacení nedodají. Počítají zkrátka s tím, že se využíváním služeb dark webu nebudeme nikde chlubit a případnou krádež nebudeme řešit s oficiálními úřady.
Jak chránit svá data před prodejem na dark webu?
- Nepoužívejte opakovaně svá hesla. Pro každý z účtů byste měli používat silné a jedinečné heslo. S jejich tvorbou vám pomůže například generátor hesel a s používáním pak správce hesel.
- Začněte používat vícefázové ověřování, což je nejjednodušší způsob, jak přidat k účtům další vrstvu ochrany. Mimo internetové bankovnictví je dnes dostupné také u e-mailových účtů a sociálních sítí.
- Máte podezření, že se útočníci dostali do vašeho účtu? Heslo neprodleně změňte. To, zda vaše hesla nebo e-maily unikly z databází, můžete ověřit například na stránkách haveibeenpwned.com.
- Buďte ostražití před phishingovými útoky. Neklikejte na odkazy nebo přílohy, které se zdají podezřelé a jejichž odesílatele neznáte. Nikdy nesdělujte své osobní informace neznámému člověku.
- Programy a aplikace stahujte pouze z oficiálních a prověřených zdrojů, jako jsou Google Play, App Store nebo Microsoft Store. Nelegitimní a falešné verze aplikací z veřejných fór a obchodů třetích stran mohou obsahovat škodlivé kódy.
- Používejte kvalitní antivirový program.
Každá mince má dvě strany
Proč dark web a dark markety existují, když je to tak děsivé a nebezpečné místo internetu?
Nástroje jako prohlížeč Tor spolu s vyhledávačem DuckDuckGo, které umožňují dark web prohlížet a používat, mají mnoho využití také pro lidi, kteří si chtějí užívat svobodu i nám běžně známého internetu, aniž by byli sledováni nebo monitorováni.
Dark web a jeho anonymita je jedním ze stěžejních novodobých prostředků svobodného šíření informací a bojem proti cenzuře a vládnímu dohledu v totalitních režimech. Nabízí také prostor pro komunikaci disidentů nebo novinářů a jejich zdrojů.
Tečka cibule
Veškeré webové stránky na dark webu mají většinou na první pohled velmi složitou adresu a namísto přípony .cz nebo .com končí příponou .onion (v angličtině cibule). Jednou ze stránek na dark webu, kde si můžete vyměňovat soubory obsahující důvěrné informace bez toho, abyste odhalili svoji totožnost, je například SecureDrop. Najít tu můžete i poskytovatele e-mailových účtů, kteří po vás při založení účtu nevyžadují zadávání osobních údajů, jedním z nich je třeba ProtonMail. Stránky se v našich běžně využívaných prohlížečích nezobrazí.
Na dark webu najdete i verze stránek celosvětově známých zpravodajských webů. Kopii své stránky tu provozuje například americký New York Times nebo britská BBC, ke které se snažily zablokovat přístup pro své občany země jako Čína, Írán nebo Vietnam.
Existuje tu i tzv. Hidden Wiki, tedy temná verze Wikipedie, která na své úvodní stránce nabízí odkazy na další webové stránky, které se ukrývají na dark webu.