Co je to kyberšikana a jak se jí bránit?

Žena u počítače

Kyberšikana je velmi nebezpečná hra, která může mít zdrcující následky. Utrpení, které dokáže způsobit je až příliš reálné a dlouhotrvající. Proto je velice užitečné být připraven adekvátně reagovat, když na kyberšikanu narazíte.

Co to tedy kyberšikana vlastně je?

Je to forma psychické šikany, která využívá informačních a komunikačních technologií. Tento pojem popisuje různé druhy online zneužívání, například vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování nebo zastrašování.

Kyberšikana probíhá přes počítač, konzoli, mobilní telefon či tablet. Přestože se s ní můžete nejčastěji setkat na sociálních sítích, často je vidět také na internetových fórech, nejrůznějších blozích, online videích, v hrách nebo e-mailech.

Co dělat, pokud jste se stali svědky kyberšikany?

Brouzdáte po internetu, projíždíte příspěvky na své oblíbené sociální síti nebo jen chatujete s přáteli a máte pocit, že je něco špatně? Co byste měli udělat, pokud pozorujete, že někdo ostatní obtěžuje, ponižuje nebo jim vyhrožuje? Na webu bullying.co.uk je několik dobrých příkladů, jak oběti kyberšikany pomoci:

Rada pro oběti kyberšikany

Mějte na paměti, že této situace jste se nedostali vaší vinou a nemusíte ji řešit sami, vždy je vám k dispozici pomoc. Promluvte si o tom s důvěryhodnou dospělou osobou, může to být rodič, učitel, nebo zdravotní specialista.

K dispozici vám je také online pomoc, můžete navštívit projekt E-bezpečí, program MiŠ, úřad pro ochranu osobních údajů, online helpline nebo linku bezpečí. Samozřejmě vám k dispozici je také policie na lince 158. Uložte si všechny důkazy vydírání – e-maily, komentáře nebo zprávy.

Na každé platformě se můžete setkat s jinou formou. Nejdůležitější je však na výzvy kyberšikany nereagovat, zvážit můžete také zablokování uživatele, který vám zprávy odesílá. Tuto funkci nabízí většina sociálních sítí a chatovacích aplikací. V případě SMS zpráv se můžete obrátit na svého operátora, který může konkrétní číslo zablokovat.

Kyberšikana je temná strana novodobých technologií, přesto je dobré o ní vědět a především je důležité mít na paměti, že vždy se najde někdo, komu se lze svěřit. Kyberšikana může postihnout všechny, bez rozdílu věku. Pokud vás zajímá, jak mohou rodiče ochránit své děti v online prostředí, přečtěte si tento článek.

Exit mobile version