Co je to digitální identita a jak si ji chránit?

V dnešní době je naše identita víc než jen jméno a příjmení, tvoří ji také digitální stopa. Každá aktivita na internetu, od přihlašování do aplikací přes nákupy až po příspěvky na sociálních sítích, vytváří stopy, které dohromady tvoří naši digitální identitu. Tato data mohou být cílem kyberzločinců, kteří je využívají k podvodům, krádežím nebo dokonce k vydírání. Přečtěte si, jak si digitální identitu chránit.

Ochraňte svou digitální identitu

Vaše data mají na dark webu vysokou cenu. S ESETem se k nim hackeři nedostanou. 

VYZKOUŠET ZDARMA

Co to je digitální identita?

Digitální identita je soubor informací, které o nás existují online. Obsahuje nejen jméno a příjmení, ale i data o našich aktivitách na internetu – co hledáme, kam se přihlašujeme, jaké stránky navštěvujeme nebo jaké fotky sdílíme. Všechno dohromady tvoří naše jedinečné digitální JÁ.

Digitální identita je stejně osobní jako otisk prstu, nikdo jiný zkrátka nemá stejné.

Možná si tu svou ani plně neuvědomujeme, protože ji do značné míry tvoříme nevědomě a neúmyslně. Přesto má obrovský vliv na to, jak nás vnímají ostatní – ať už jsou to sociální sítě, obchodní firmy nebo zaměstnavatelé.

Je důležité si svou digitální identitu chránit: jednak, abychom měli kontrolu nad tím, co nás mohou zjistit druzí, a jednak proto, že je možné ji neužít proti nám i našim nejbližším.

Proč je důležité ji hlídat?

Hlavními riziky pro digitální identitu jsou dnes hlavně hackerské útoky nebo její nedostatečné zabezpečení. Zpravidla útočníci sbírají různé údaje, vytvářejí z nich rozsáhlé databáze a ty za velké peníze prodávají na dark webu. Na jaká rizika byste si měli dát pozor?

  1. Phishingové útoky: Hackeři využívají falešné e-maily, SMS a webové stránky, které napodobují legitimní stránky (například banka nebo sociální síť), aby z obětí vylákali přihlašovací údaje nebo jiné citlivé informace
  2. Malware: Kybernetičtí zločinci vytvářejí škodlivý kód, který různé části digitální identity sbírá. Může jít o spyware, který sleduje, co děláte online, nebo o keyloggery, které zaznamenávají hesla a přihlašovací údaje.
  3. Sociální inženýrství: Někteří útočníci se zaměřují na manipulaci a využívají lidských emocí, jako je strach či radost. Můžou například předstírat, že jsou technická podpora, a přesvědčit uživatele, aby jim poskytl přístup k citlivým údajům. Zpravidla s uživatelem manipulují tak, aby jim cenná data odevzdal sám a dobrovolně.
  4. Úniky dat: Stále častěji dochází k únikům dat u velkých společností a online platforem. Pokud dojde k úniku dat, mohou hackeři získat přístup k našim osobním údajům, čímž se otevírají dveře ke krádeži identity.
  5. Slabá hesla a nedostatečná ochrana účtů: Je velmi důležité si své účty zabezpečit silným heslem. Krátká je totiž snadné prolomit, ta opakovaná zase mohou útočníci zneužít při úniku dat.

Jak digitální identitu ochránit?

Nejlepší způsob, jak si svou digitální identitu ochránit je prevence.  Níže najdete spíše technická doporučení, první krokem ale mělo být sdílení s rozmyslem. Čím méně dat o sobě sdělíte například veřejně na sociálních sítích, tím lépe.

  1. Používejte silná a unikátní hesla – Každý účet by měl mít své vlastní složité heslo, které je obtížné uhádnout. Ideální je kombinace písmen, čísel a speciálních znaků. Heslo si můžete nikdy nezapisujte, ale ukládejte pomocí správce hesel.
  2. Zapínejte dvoufaktorové ověření (2FA) – Nastavení dvoufaktorového ověření přidává další vrstvu zabezpečení, takže i když někdo získá vaše heslo, bez druhého kroku (například kódu v SMS nebo v aplikaci) se k datům nedostane.
  3. Pravidelně aktualizujte software a aplikace – Pravidelné aktualizace operačních systémů a aplikací opravují bezpečnostní chyby, které mohou hackeři využít. Proto je nikdy neodkládejte.
  4. Buďte opatrní na phishing – Nikdy neklikejte na odkazy nebo neotevírejte přílohy v podezřelých e-mailech. Zkontrolujte vždy odesílatele a raději navštivte oficiální webové stránky ručně, než kliknutím na odkaz v e-mailu, který se vám nezdá.

Stáhněte si příručku
o sociálním inženýrství

Poznejte techniky sociálního inženýrství a naučte se, jak se proti nim úspěšně bránit.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

  1. Používejte antivirový software – Kvalitní antivirový software dokáže rozpoznat malware, který se snaží dostat k vašim datům, a zastavit ho.
  2. Zálohujte si data – Ukládejte si data, o která nechcete přijít – ať už jsou to citlivé dokumenty nebo krásné fotky z dovolené. Mějte zálohy uložené na bezpečném místě, například offline nebo na důvěryhodném cloudu.
  3. Vyhýbejte se veřejným Wi-Fi sítím– Pokud používáte veřejnou Wi-Fi, vyvarujte se přihlašování k účtům nebo provádění plateb. Případně použijte VPN (virtuální privátní síť), která šifruje vaše připojení.

Jak vaši digitální identitu chrání ESET?

Naše data mají pro útočníky nezměrnou cenu. Vytvářejí z nich velké databáze a ty pak prodávají na dark webu dalším útočníkům. Jedním z cest, jak se chránit, je sledovat, zda se naše údaje neobjeví v uniklých databázích.

ESET nyní představil novinku: monitoruje dark web a upozorní vás e-mailem, pokud se vaše údaje objeví mezi ukradenými daty. Vy tak máte možnost obratem zareagovat a změnit si hesla, upozornit banku nebo policii, čímž minimalizujeme riziko zneužití naší digitální identity.

Tuto službu stejně jako VPN najdete v balíčku ESET HOME ULTIMATE. Sleduje jméno, příjmení, adresu, město, psč, zemi a až 10 e-mailových adres.

Exit mobile version