Únorový přehled nejvážnějších kybernetických hrozeb pro zařízení s Androidem jsme zaměřili výhradně na Českou republiku. Statistiku nepřekvapivě vede reklamní malware, neboli adware, konkrétně rodina Hiddad. V České republice stojí všechny varianty této rodiny přibližně za pětinou detekcí.
Adware z rodiny Hiddad zobrazuje reklamu skrytým způsobem, takže uživatel není schopen určit, odkud reklama přichází a jak se jí zbavit. Ačkoli adware samotný nepředstavuje přímé riziko, snižuje výrazně komfort při používání napadeného zařízení.
Na adwaru útočník vydělává na úkor uživatele.
Jak je možné, že existuje tolik různých modifikací jednoho adwaru? Útočníci od sebe navzájem kupují škodlivý kód, který si pak upravují podle svých potřeb a dál šíří. Mnoho uživatelů mobilních telefonů vnímá reklamu jako nutné zlo a případnou infikaci zařízení neřeší, což je patrně důvod, proč se reklamnímu malwaru tolik daří.
Druhým častým rizikem byl v únoru backdooor Qysly. Ten dokáže pro útočníky získat osobní údaje, zašifrovat telefon nebo instalovat další reklamní malware.
Třetí příčku obsadil TrojanDropper.Agent.COM. Jedná se o malware typu dropper. Jeho úkolem je do zařízení nenápadně instalovat další malware. Tento konkrétní instaluje adware z rodiny Hiddad.
Jak se před adwarem chránit?
Mobilní malware se nejčastěji šíří v aplikacích z neoficiálních zdrojů a fór. Proto doporučujeme stahovat aplikace výhradně z oficiálního obchodu Google Play a používat renomovaný bezpečnostní software, který potenciální riziko včas odhalí.
Chcete mít jistotu, že je váš telefon zabezpečený? Přečtěte si také článek 9 bezpečnostních tipů pro smartphony.